SPOTKANIE OPŁATKOWE W OPOLU
/ 17-18.12.2015r. /

 

Kombatancka wigilia w Opolu w dniu 17.12.br. w 10 Brygadzie Logistycznej zorganizowana została przez dowództwo brygady i prezesa ZW ZKRPiBWP. Zaproszeni zostali przedstawiciele związków kombatanckich, stowarzyszeń, żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych, władz państwowych i samorządowych. Tradycyjnie jak co roku życzenia świąteczno-noworoczne złożyli p.o. dowódcy brygady płk Mariusz Skulimowski oraz marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wojewoda Adrian Czubak. Połamano się opłatkiem i składano sobie nawzajem życzenia spokojnych, radosnych Świąt oraz pomyślności w Nowym Roku. Koło nr 25 SKMP ONZ w Opolu reprezentował jego prezes płk w st.spocz. Edward Łakomy.
W dniu 18.12.br. spotkanie opłatkowe zorganizowano w Kole nr 25. Prezes dokonał podsumowania realizacji zadań w br. Za najważniejsze uznał organizację „ Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa’’, „ Światowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych ONZ’’ oraz „ 15-lecie Koła 25’’. Uroczystości miały miejsce w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego dzięki uprzejmości JM Rektora prof.dr hab. Stanisława Sławomira Niciei oraz prorektora prof.dr hab. Wiesławy Piątkowskiej–Stepaniak – członka wspierającego naszego Stowarzyszenia. Jak co roku od 2008 r. było to pracowicie obchodzone święto. Nasi członkowie organizują w tym dniu konkursy dla młodzieży szkolnej, wystawę nagrodzonych prac plastycznych, spotkania z weteranami misji, itp. Kolejne ważne zadania to: spotkania z młodzieżą szkolną szkół opolskich m.inn. w I LO w Oleśnie, Zespole Szkół w Kietrzu, troska o sprawy socjalno-bytowe naszych kolegów, udział w uroczystościach świąt państwowych i wojskowych, współpraca z organizacjami i instytucjami wojskowymi, oświatowymi, przedstawicielami administracji państwowej i samorządowej, związkami kombatanckimi, stowarzyszeniami, organizacjami harcerskimi, itp. W trakcie spotkania prezes wręczyl medal pamiątkowy Koła p. Januszowi Olechnowiczowi – członkowi wspierającemu. Podziękowania za wyróżniającą pracę w br. otrzymali: Katarzyna Skruszewicz, Witold Medwecki, Zdzisław Jażwiec, Józef Kwiecień, Kazimierz Suchiński, Witold Filipowski, Andrzej Kurdziel, Stanisław Gaweł oraz Andrzej Dominiak. Przyjęto założenia do planu zamierzeń Koła na 2016 r. Prezes złożył życzenia świąteczne i noworoczne członkom Koła i ich najbliższym. Podobne życzenia złożyli weteranom zaproszeni goście – doradca marszałka Janusz Wójcik i prezes ZW ZKRPiBWP płk w st.spocz. Stefan Szelka.


Popłynęły opowieści z misji...


Uczestnicy spotkania


W spotkaniu uczestniczyli płk S. Szelka i J. Wójcik


Podziękowania dla K. Skruszewicz...


Podziękowania dla Józefa Kwietnia...


Powróciły wspomnienia...


Medal Koła 25 otrzymuje J. Olechnowicz


Podziękowania dla Witolda Filipowskiego...


Podziękowania dla Zdzisawa Jaźwieca...


Podziękowania dla Witolda Medweckiego.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W OPOLU
/ 11.11.2015 r. /

 

Tradycyjnie jak co roku , po mszy w opolskiej katedrze, uczestnicy uroczystości przeszli w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry na pl. Wolności. Tu odbyła się główna część uroczystości z okazji 97 –rocznicy odzyskania niepodległości. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: wicewojewoda Antoni Jastrzembski, marszałek Andrzej Buła oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Odbył się apel pamięci, a kompania honorowa z 10 Brygady Logistycznej oddała salwę honorową. Pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego złożono wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów. W imieniu Koła nr 25 SKMP ONZ wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożył prezes Zarządu kol. Edward Łakomy. Po tej części obchodów, na opolskim rynku odbył się piknik kawaleryjski w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Przysieczy. Przygrywała orkiestra dęta cementowni Górażdże. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, honorowym obywatelem Opola został znany aktor Daniel Olbrychski. Natomiast prezes Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy odznaczył JM Rektora Uniwersytetu Opolskiego prof.dr.hab. Stanisława Sławomira Nicieję najwyższym wyróżnieniem Stowarzyszenia – medalem „ Za Zasługi dla SKMP ONZ’’ oraz wręczył mu pamiątkowy album o udziale polskich żołnierzy w misjach pokojowych. W godzinach wieczornych w opolskiej filharmonii odbyła się uroczysta gala, podczas której dominowały pieśni patriotyczne.


Uroczystą sesję uświetnił chór z Domu Kombatant


Laudację wygłosił prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja – rektor UO


Pamiątkowe zdjęcie


Podziękowanie laureata


Daniel Olbrychski wpisał się do księgi honorowej


Odznaczenia prof. Stanisława Niciei medalem „ Za Zasługi dla SKMP ONZ "


Gratulacje od prezesa Koła nr 25 płk. Edwarda Łakomego


Wręczenie odznaczonemu pamiątkowego albumu


Prezes pogratulował Danielowi Olbrychskiemu honorowego obywatelstwa m. Opola


Zgromadzeni na placu wolności


Defilada kompanii honorowej z 10 blog


Defulują rowerzyśći

 

IV KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW SKMP ONZ
/ 17.10.2015 r. /

 

W dniu 17.10.br. w Warszawie w Centrum Kongresowym Wojska Polskiego, odbył się IV Zjazd delegatów naszego Stowarzyszenia. Opolskie koło nr 25 reprezentowali: Edward Łakomy, Edward Szmitowicz, Witold Medwecki i Henryk Magosz. Zebranych powitał oraz wygłosił Sprawozdanie ustępującego Zarządu Głównego prezes ZG gen.bryg. w st.spocz. dr Stanisław Woźniak. Kol. Stanisław Klatt przedstawił natomiast Sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej. W dyskusji poruszano sprawy ważne dla dalszego funkcjonowania naszego Stowarzyszenia. Dużo miejsca poświęcono nowemu Statutowi i jego zapisom. Zjazd zaszczycili swą obecnością m.inn. Szef Urzędu ds. kombatantów Jan Ciechanowski, posłanka na Sejm RP Jadwiga Zakrzewska, przedstawiciele Dowództwa Generalnego SZ RP, dyrektor Centrum Weterana, przedstawiciele władz samorządowych. W dalszej części Zjazdu uchwalono nowy Statut, nakreślono w Uchwale zjazdowej zadania Stowarzyszenia na l. 2016-2019, wybrano nowe władze tj. Zarząd Główny i Główną Komisję Rewizyjną. W dyskusji głos zabrał prezes Koła 25 płk Edward Łakomy, informując o dokonaniach opolskiego Koła. Akcentował rolę weteranów w obywatelskim i patriotycznym wychowaniu młodzieży, m,inn. poprzez robocze spotkania z weteranami, organizację konkursów, poświęconych udziałowi polskich żołnierzy w misjach pokojowych.


Poczet sztandarowy SKMP ONZ


Otwarcie Zjazdu i powitanie zebranych przez prezesa ZG gen.bryg. Stanisława Woźniaka


W kuluarach zjazdu


Honorowym członkiem Stowarzyszenia została posłanka na Sejm RP – Jadwiga Zakrzewska


Wystąpienie Szefa Urzędu ds. kombatantów Jana Ciechanowskiego


Pamiątkowe zdjęcie delegatów


Wystąpienie prezesa Koła 25 płk. Edwarda Łakomego


Goście honorowi


Podziękowanie dla kol. Witolda Medweckiego

 

SPOTKANIA Z MŁODZIEŻĄ
/ 29.09.2015 r. /

 

Opolskie Koło nr 25 SKMP ONZ realizuje "cykl spotkań z młodzieżą szkolną. W dniu 29.09.2015 r. na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół w Kietrzu, z klasą mundurową Zespołu spotkali się członek Zarządu Głównego, prezes Koła nr 25 płk w st. spocz. Edward Łakomy i st.chor.sztab. Stanisław Gaweł. Klasa mundurowa w ZS w Kietrzu jest jedną z kilkunastu klas mundurowych na Opolszczyźnie, która przygotowuje się do wykonywania w przyszłości zadań o charakterze obronnym. Ściśle współpracuje ze stowarzyszeniem II Strzelec" i 10 Opolską Brygadą Logistyczną, która umożliwia realizację zadań czysto wojskowych, np. strzelanie z broni palnej, zajęcia taktyczne, chemiczne, saperskie, itp. Prelegenci przedstawili rys historyczny udziału polskich żołnierzy oraz żołnierzy garnizonu Opole w misjach zagranicznych .oraz swoje wrażenia i doświadczenia z misji, w których brali udział. Z dużym zainteresowaniem młodzieży spotkały się zwłaszcza pokazy ubiorów kobiet i mężczyzn krajów arabskich, a także wyposażenia żołnierzy na misjach. Młodzież interesowała się również obyczajami, tradycją oraz kulturą tamtego regionu. Na zakończenie prezes Koła nr 25 przekazał na ręce dyrektor szkoły p. mgr Annie Ludwikowskiej-Wierzchowiec pamiątkowy album o udziale polskich żołnierzy w misjach pokojowych.


Uczestnicy spotkania


Zebranych powitał prezes Koła płk E. Łakomy...


... i wygłosił prelekcję nt. misji pokojowych


W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas mundurowych...


...oraz innych klas


Kol. S. Gaweł opowiadał o udziale w misjach w Iraku i Afganistanie


Uczestnicy


S. Gaweł demonstrował eksponaty przywiezione z misji


Kolorowe chusty kobiet arabskich


Dziewczyny chętnie ubierały arabskie stroje


Prawie jak typowa arabka...


... i jej koleżanki


Prezes wręczy p. dyrektor ZS pamiątkowy album

 

SPOTKANIE W OLEŚNIE
/ 15.06.2015 r. /

 

Na zaproszenie dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie, w dniu 15.06.2015 r. z młodzieżą tej szkoły spotkali się: członek Zarządu Głównego , prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy i st.chor.sztab. Stanisław Gaweł. Prelegenci zapoznali uczniów z historią udziału żołnierzy polskich w misjach zagranicznych, począwszy od 1953 r., aktualnymi misjami z udziałem Polaków, zadaniami na misjach, itp. Dzielili się swoimi doświadczeniami z pobytu na misjach w Egipcie, Iraku i Afganistanie, tradycjami i obyczajami miejscowej ludności. W trakcie spotkania zaprezentowano pokazy slajdów oraz pamiątki i eksponaty przywiezione z misji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o tradycjach i zwyczajach, panujących w krajach arabskich, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. Młodzież mogła zakładać czadory, burki oraz inne części ubioru kobiet irackich i afgańskich. Wśród chłopców szczególnym zainteresowaniem cieszyło się umundurowanie i wyposażenie polskich żołnierzy na misjach. Prezes Koła nr 25 poinformował uczniów o zadaniach, realizowanych przez Koło nr 25 w Opolu oraz zachęcał do zapoznania się ze stroną internetową Koła, w tym także z materiałami z tegorocznych obchodów, „ Dnia Weterana’’, w których uczniowie I LO w Oleśnie aktywnie uczestniczyli, zarówno w konkursie plastycznym, jak i tematycznym. W obydwu tych konkursach od lat zajmują czołowe miejsca. Jest to zasługą p. mgr Magdaleny Koloch, która znakomicie kieruje przygotowaniami młodzieży do tych konkursów. Za wielki wkład pracy, w 2013 r. została ona wyróżniona medalem pamiątkowym Koła nr 25 SKMP ONZ. Kol. Edward Łakomy wręczył dyrektorowi szkoły p. Markowi Leśniakowi album „ Wojsko Polskie w służbie pokoju’’ wraz z dedykacją od prelegentów. Wpisał się także do Księgi pamiątkowej szkoły. Dyrektor szkoły dziękując za spotkanie wręczył natomiast upominek w postaci nr 7 rocznika oleskiego.


Kol. Edward Łakomy omówił rys historyczny udziału Polaków w misjach pokojowych


Uczestnicy spotkania z weteranami misji pokojowych


Prezes mówił o swoim pobycie na misji w Egipcie


Młodzież I LO w Oleśnie


Kol. Stanisław Gaweł opowiadał młodzieży o misji w Iraku i Afganistanie


S. Gaweł demonstrował pamiątki przywiezione z misji


Prezes wręczył dyr. Szkoły p. Markowi Leśniakowi pamiątkowy album


Prezes życzy dyr. Szkoły sukcesów w pracy dydaktycznej


Podziękowania dla weteranów

 

OBCHODY DNIA WETERANA W OPOLU
/ 27.05.2015 r. /

 

W dniu 27.05.2015 r. w Colegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odbyły się uroczystości z okazji „ Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa’’ oraz „ Międzynarodowego Dnia Uczestników misji Pokojowych ONZ ’’. Świętowano także 15-lecie Opolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koła nr 25. W programie obchodów zaplanowano m.inn. konkurs tematyczny, poświęcony udziałowi polskich żołnierzy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w l. 1953-2014, wystawę nagrodzonych prac plastycznych, spotkanie młodzieży z uczestnikiem misji w Mali i Czadzie, spotkanie z weteranami misji zagranicznych. W uroczystości udział wzięli opolscy weterani misji, zaproszeni goście honorowi i młodzież szkolna szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Opolszczyzny. Wśród gości honorowych obecni byli m.inn. wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski, wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś, wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha, prorektor Uniwersytetu Opolskiego prof.dr.hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Mirosław Karasek, przedstawiciele 10 Brygady Logistycznej, policji, straży pożarnej, prezesi związków i stowarzyszeń, dyrektorzy szkół. Prowadzący spotkanie – członek Zarządu Głównego, prezes opolskiego Koła nr 25 SKMP ONZ płk Edward Łakomy w swym wystąpieniu przypomniał historię udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych, począwszy od misji w Korei w 1953 r. oraz dzisiejszą działalność weteranów misji. Na konkurs plastyczny napłynęło 196 prac. W ocenie jury konkursu były one ciekawe i stały na wysokim poziomie. Prace były oceniane w 4 grupach wiekowych: w I gr. ( kl.1-3) najwyżej oceniono pracę Małgosi Wypych z PSP nr 14 w Opolu, w gr. II ( kl. 4-6) – zwyciężyła Malwina Cebulka z PSP Szybowice, w III ( gimnazja) – Dominika Barańska z PG Skoroszyce, a w IV gr. ( szkoły ponadgimnazjalne ) – Ewa Iwaszkiewicz z Zespołu Szkół Medycznych z Prudnika. W klasyfikacji zespołowej w poszczególnych grupach I miejsca zajęły: PSP nr 14 w Opolu, PSP Szybowice, PG nr 7 w Opolu i I LO w Oleśnie. Uczniowie, którzy zajęli miejsca 1-6 otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a m.7-9 – wyróżnienia na piśmie. Najlepsze zespoły nagrodzono pięknymi pucharami, a za miejsca 1-3 przyznano dyplomy uznania. Opiekunowie uczniów zostali uhonorowani Podziękowaniami. W przeprowadzonym w dn. 27.05.br. konkursie nt. „ Udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w l. 1953-2014’’, uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą o charakterze, roli i zadaniach misji w ogóle, a o udziale Polaków w szczególności. W klasyfikacji indywidualnej I m zajął Mateusz Gruszecki z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu / 33 pkt /, 2 m- Aneta Kołodziej / 30 pkt./ z I LO w Oleśnie, a 3 m - Tomasz Czekała / 29 pkt / z ZSEl. w Opolu. Najlepsi ( miejsca 1-6 ) otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, zaś najlepsze zespoły ( miejsca 1-3 ) nagrodzono pucharami i dyplomami. Były to: 1 m – Zespól Szkół Elektrycznych w Opolu, 2 m – I LO w Oleśnie i 3 m – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie. Laureatom obu konkursów puchary, nagrody rzeczowe, dyplomy i podziękowania wręczali goście honorowi oraz prezes Koła 25. Dużym zainteresowanie cieszyła się prelekcja por. Radosława Chojny-Abarchana- uczestnika misji w Mali i Czadzie, który opowiadał o swoim pobycie na misji w tych afrykańskich państwach. Za duży wkład pracy w realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia uhonorowani zostali: kol. Edward Szmitowicz - srebrnym medalem „ Za zasługi dla obronności kraju’’, Stanisław Gaweł –srebrnym medalem „ Opiekun miejsc pamięci narodowej’’, Eugeniusz Kuczer i Zbigniew Trafiał – odznaką „ Za zasługi dla województwa opolskiego’’, poseł na Sejm RP Tomasz Garbowski, marszałek województwa opolskiego Andrzej Bula, rektor Uniwersytetu Opolskiego prof.drhab. Stanisław S. Nicieja oraz Damian Stankowicz – medalem „ Za zasługi dla SKMP ONZ’’, Zdzisław Środa – medalem „ 25-lecie nadania Siłom Pokojowym pokojowej nagrody Nobla’’, prof.dr.hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Irena Koszyk, Rafał Rippel, Wojciech Bakalarz, Janusz Olechnowicz, Elżbieta Rogala, Leszek Kamiński – medalem pamiątkowym Koła nr 25 w Opolu. Ponadto Listy gratulacyjne i okolicznościowe otrzymali: członkowie wspierający Stowarzyszenia oraz nestorzy Koła - Eugeniusz Kuczer, Andrzej Sławiński, Jan Kubica, Ryszard Rykalski. Gratulacje i życzenia długich lat życia w zdrowiu przekazali weteranom m.inn.: Antoni Jastrzembski, Tomasz Kostuś, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, płk Mirosław Karasek, przedstawiciel KW Policji. Komendant hufca z Głubczyc przekazał na ręce prezesa Koła 25 pamiątkową harcerską lilijkę. W holu Colegium Maius UO urządzono wystawę nagrodzonych prac plastycznych. Przez 1 miesiąc będzie ona prezentowana w uniwersyteckim muzeum, a przez kolejny zostanie udostępniona do zwiedzania dla wszystkich chętnych w Klubie 10 Brygady Logistycznej. W części artystycznej wystąpił zespół taneczny, działający przy klubie 10 brygady logistycznej. Na zakończenie obchodów, uczestnicy zostali zaproszeni na żołnierską grochówkę. W godzinach porannych delegacja Koła nr 25 złożyła wiązankę kwiatów w 10 Brygadzie pod tablicą upamiętniającą udział opolskich żołnierzy w misjach zagranicznych.


Uroczyste obchody otworzył prezes płk Edward Łakomy.


Nagrody rzeczowe wręcza laureatom płk. M. Karasek.


Opiekunowie i laureaci z pucharami i dyplomami.


Trwa konkurs tematyczny.


Wystawa nagrodzonych prac plastycznych w holu Collegium Maius.


Goście honorowi z laureatami.


Gratulacje dla laureatów konkursu plastycznego.


Kol. Edmund Szmitowicz został wyróżniony srebrnym medalem za zasługi dla obronności kraju.


Gratulacje dla prof. W. Piątkowskiej-Stepaniak.


Życzenia od harczerzy z Głubczyc.


Uczestnicy piszą test. Na pierwszym planie drużyna z ZSE Opole.


Wystąpienie prezesa.


Weterani misji.





 

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA W OPOLU
/ 03.05.2015 r. /

 

224 rocznicę uchwalenia Konstytucji, obchodzono w Opolu bardzo uroczyście i świątecznie. Udział w uroczystościach wzięły tłumy opolan. Część oficjalna miała jak zwykle miejsce pod Pomnikiem Walk o Polskość Śląska Opolskiego. Były przemówienia marszałka województwa opolskiego, wojewody i prezydenta miasta Opola, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Urozmaiceniem był udział szwadronu kawalerzystów i rowerzystów z grupy rekonstrukcyjnej. Po raz pierwszy w opolskich uroczystościach wzięła udział grupa artylerzystów z grupy rekonstrukcyjnej z Nysy, którzy zaprezentowali oddawanie strzałów z dawnej broni strzeleckiej i działka. Robiło to wrażenie, zwłaszcza na tych, którzy nie mieli dotychczas możliwości oglądać takiego pokazu. Była też nieodzowna grochówka, serwowana przez 10 BLog. W uroczystych obchodach, Koło nr 25 SKMP ONZ w Opolu reprezentował członek ZG kol. Edward Łakomy. W godzinach popołudniowych, w opolskiej filharmonii, przy komplecie publiczności wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP. Z okazji święta 1 maja, Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 maja, dla mieszkańców Opola przygotowano wiele imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Oprócz już wymienionych, odbył się piknik kawaleryjski na terenie dzielnicy AK. Opolanie mogli podziwiać jeździeckie umiejętności kawalerzystów, zwiedzić boksy dla koni, porozmawiać z jeźdźcami i obsługą. Na nadrzecznych błoniach zorganizowano dla dzieci zawody sportowe i zabawy.


1.05.br na osiedlu AK odbył się piknik artyleryjski


Goście honorowi


Grupa rekonstrukcyjna z Nysy zaprezentowała strzelanie z dawnej broni





Złożenia kwiatów pod pomnikiem


Defilada kawalerii


Występ RZA WP w filharmonii

 

WIELKANOCNE SPOTKANIE
/ 03.04.2015 r. /

 

W dniu 3.04.2015 r. w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej odbyło się spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych. Na zaproszenie dowódcy brygady płk. Adama Słodczyka w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wojewódzkich i miejskich władz państwowych i samorządowych – marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, wojewoda Ryszard Wilczyński, przewodniczący rady miasta Opola Marcin Ociepa. Obecni byli przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu opolskiego, związków kombatanckich, stowarzyszeń, straży pożarnej, policji. Zaproszonych gości oraz żołnierzy brygady i pracowników cywilnych powitał dowódca brygady. W swoim wystąpieniu podziękował kadrze i pracownikom za sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Złożył wszystkim obecnym życzenia spokojnych, wesołych świąt oraz pomyślności w dalszej służbie i pracy. Za pomocą telemostu połączono się z żołnierzami brygady, służącymi w Afganistanie w ramach I zmiany Resolute Support. Złożono sobie wzajemne życzenia świąteczne. Zgromadzeni życzyli żołnierzom na misji szczęśliwego powrotu do domu po zakończonej służbie. Kapelan brygady poświęcił świąteczne dania, po czym składano sobie życzenia. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych – Koło nr 25 w Opolu reprezentował członek Zarządu Głównego płk w st.spocz. Edward Łakomy.


Zgromadzonych powitał dowódca brygady płk Adam Słodczyk


Życzenia świąteczne złożyli marszałek Andrzej Buła...


... wojewoda Ryszard Wilczyński...


Uczestnicy spotkania.


Połączono się z żołnierzami w Afganistanie


Kapelan brygady poświęcił świąteczne dania


W spotkaniu uczestniczył prezes Koła 25 płk Edward Łakomy

 

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ W GŁUBCZYCACH
/ 27.02.2015 r. /

 

Na zaproszenie Komendy Hufca oraz Rady Przyjaciół Harcerstwa w Głubczycach, w uroczystej zbiórce uczestniczył członek ZG SKMP ONZ, prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy. Program uroczystości obejmował m.inn. podsumowanie harcerskiej akcji zimowej i wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przedstawienie planu działania na kolejny rok, wręczenie odznaczeń, podziękowań dla wyróżniającej się kadry instruktorskiej i harcerzy. Wśród zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu głubczyckiego, policyjnych, straży pożarnej, oświatowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół z którymi hufiec współpracuje. Przybyli współpracujący z hufcem przedstawiciele 10 B.Log., szef WSzW oraz ZW ZŻ WP z Opola. Komendant hufca hm Ryszard Kańtoch przedstawił zadania realizowane przez harcerzy w minionym roku. Głubczyccy harcerze, jako wolontariusze, organizowali podczas akcji zimowej różne imprezy dla najmłodszych , czynnie wspierali akcję WOŚP / zebrali ponad 40 tys. zł. /. Dodać należy, że zgodnie z harcerskim przyrzeczeniem należą do wzorowych uczniów w swoich szkołach. Wyróżniającym się w działalności hufca wręczono dyplomy, podziękowania, odznaki. Komendant hufca nagrodził pamiątkowymi statuetkami przyjaciół hufca z Opola. Goście honorowi z Opola nie szczędzili słów uznania dla komendanta, członków Rady Przyjaciół Harcerstwa, władz miasta i powiatu, instruktorów, harcerzy, pedagogów. Bowiem dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu, głubczycki hufiec należy do najlepszych w województwie. Koło nr 25 z Opola od lat ściśle współpracuje z hufcem . Kol. Edward Łakomy składając na ręce komendanta podziękowanie dla wszystkich, którzy pracują na sukcesy hufca, wręczył komendantowi medal pamiątkowy Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu. Jednocześnie zaapelował do młodzieży i nauczycieli o udział w konkursach z okazji „ Dnia Weterana’’. Zaprosił także delegację hufca na uroczyste obchody naszego święta w dniu 27.05.br. w Opolu. Odśpiewanie harcerskich pieśni zakończyło Dzień Myśli Braterskiej głubczyckiego hufca. Warto było uczestniczyć w tak sympatycznej i budującej imprezie. Harcerze z Głubczyc zasługują na medal.


Koło nr 25 reprezentował prezes kol. Edward Łakomy…


…który z uznaniem mówił o osiągnięciach hufca


Prezes wręczył komendantowi medal Koła nr 25 SKMP ONZ


Zachęcał grono pedagogiczne do udziału w konkursach dla młodzieży


Burmistrz Głubczyc uhonorował prezesa Koła nr 25 statuetką hufca


Wyróżnieni statuetkami honorowi goście


Najstarszy głubczycki harcerz recytował harcerskie wiersze


Podziękowania dla wyróżniających się harcerzy hufca


Uczestnicy Dnia Myśli Braterskiej

 

TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA...

 

27.05.2015 r. weterani Koła nr 25 w Opolu będą obchodzić 15-lecie swej działalności. Zostanie ono połączone z corocznymi obchodami „ Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa’’ i „ Międzynarodowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych ONZ’’. Odbędą się one na terenie Uniwersytetu Opolskiego. W programie przewidziano spotkania młodzieży z weteranami misji zagranicznych, wystawę nagrodzonych prac plastycznych, zwiedzanie muzeum UO, konkurs tematyczny nt. udziału żołnierzy polskich w misjach w l. 1953-2014, konkurs plastyczny pt.”Żołnierze polscy w misjach zagranicznych’’. Regulaminy konkursów w załączeniu. Można się z nimi także zapoznać na stronie opolskiego kuratorium oświaty w zakładce KONKURSY( www.kuratorium.opole.pl ). Poniżej zamieszczamy „ PROGRAM OBCHODÓW’’ w dniu 27.05.br. Trwają przygotowania do godnego uczczenia naszego święta. Honorowy patronat objęli już m.inn. Wojewoda opolski, Marszałek województwa opolskiego, Kurator oświaty, JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego, Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego. Zapraszamy młodzież szkolną do wzięcia udziału w w/w konkursach. Zapraszamy także członków honorowych i wspierających naszego Stowarzyszenia. Swą obecnością zaszczycą nas goście honorowi. Do zobaczenia w dniu 27.05.br.

Załączniki:
Zał. nr1 – Regulamin konkursu plastycznego
Zał. nr 2 – Regulamin konkursu tematycznego
Zał. nr 3 – Program obchodów „ Dnia Weterana’’

 

ZEBRANIE KOŁA nr 25 SKMP ONZ
/ 09.02.2015 r. /

 

Spraw do przekazania i zadań podczas pierwszego tegorocznego spotkania członków Koła 25 było wiele. Na wstępie prezes wręczył kol. Zdzisławowi Środzie odznakę SPIA. W szeregi Koła przyjęto 2 nowych członków kol. Katarzynę Skruszewicz – uczestniczkę misji SFOR oraz kol. Stanisława Bukowskiego z misji UNEF II w Egipcie. Zatwierdzono „ Plan zamierzeń Koła nr 25 na 2015 r.’’. Prezes przedstawił informację ze swego pobytu na otwarciu Centrum Weterana w Warszawie w dn. 21.12.2014 r. Uroczystego odsłonięcia pomnika Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa oraz otwarcia Centrum dokonała premier Ewa Kopacz w asyście wicepremiera, ministra ON Tomasza Siemoniaka. Do nas weteranów skierowała słowa uznania za naszą służbę poza granicami państwa, mówiąc…” jesteśmy z Was dumni. Polska jest z Was bardzo dumna..’’. Prezes reprezentował także Koło nr 25 na uroczystym powitaniu XV zmiany NSE ISAF z udziałem wiceministra Macieja Jankowskiego w dniu 10.12.2014 r. i koncercie dla żołnierzy misji i ich rodzin z udziałem wicepremiera, ministra ON Tomasza Siemoniaka w opolskiej filharmonii w dniu 20.12.ubr. Szybkimi krokami zbliża się „ Dzień Weterana – 2015’’. Przygotowania rozpoczęliśmy już w m-cu X ubr. Tegoroczne obchody odbędą się w roku 15-lecia działalności opolskiego Koła 25 Stąd będą miały bardzo uroczysty i podniosły charakter. Dzięki uprzejmości rektora Uniwersytetu Opolskiego JM Rektora prof.dr. hab. Stanisława S. Nicieji odbędą się one na terenie Uniwersytetu. Uczestniczyć w nich będą tradycyjnie weterani, członkowie honorowi i wspierający Stowarzyszenia, zaproszeni goście honorowi oraz młodzież opolskich szkół. Jak co roku, począwszy od 2008 r. organizujemy dla niej konkursy poświęcone udziałowi polskich żołnierzy w misjach pokojowych , spotkania z weteranami ,itp. Z pewnością weterani, którzy społecznie działają na rzecz patriotycznego i obywatelskiego wychowania młodego pokolenia, spotkają się ze słowami uznania i podziękowania za swą pracę. Ale teraz czeka nas wytężona praca, aby należycie wszystko zorganizować i przygotować. Prezes postawił zadania dla osób funkcyjnych. Zarząd zaapelował o dokonywanie odpisu 1% od podatku, a także o terminowość w opłacaniu składek członkowskich. W br. czekają nas inne ważne wydarzenia. Będą to centralne obchody „ Dnia Weterana’’ w Bydgoszczy, w których weźmie udział delegacja naszego Koła oraz IV Krajowy Zjazd Delegatów SKMP ONZ ( w X. br. ), w którym nasze Koło reprezentować będzie 5 delegatów. Prezes poinformował o możliwości wyjazdu do Parlamentu Europejskiego do Brukseli na zaproszenie p. europoseł Lidii Geringer de Oedenberg, który mógłby dojść do skutku na jesieni tego roku. W dyskusji poruszono sprawy związane ze środkami pochodzącymi z odpisu 1 %, wsparciem kolegów będących w trudnej sytuacji materialnej, uczestnictwem delegacji Kola w obchodach świąt państwowych, rocznicowych, itp.


Kol. Z. Środa otrzymuje odznakę SPIA

 

JUBILEUSZ PŁK STEFANA SZELKI
/ 22.12.2014 r. /

 

W dniu 22.12.2014 r. prezes Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP, honorowy członek naszego Stowarzyszenia – płk w st.spocz. Stefan Szelka obchodził 90 rocznicę urodzin. Ta szczególna okazja zgromadziła w klubie 10 Brygady Logistycznej jego współpracowników, przedstawicieli władz wojewódzkich z marszałkiem Andrzejem Bułą i wojewodą Ryszardem Wilczyńskim na czele, prezesów bratnich związków i stowarzyszeń oraz innych zaproszonych przez Jubilata osób. Na początku były gratulacje, życzenia i prezenty, a następnie kol. Stefan Szelka zaprosił zgromadzonych do „stołów’’. Jubilat tryskał humorem i bardzo długo / nie myląc godności ani funkcji / przedstawiał zaproszonych gości. Bardzo ciepło mówił o swojej rodzinie, o synach, wnukach. Szczególne słowa podziękowania poświęcił swojej żonie, bez której, jak powiedział, nie udało by się dojść do tak wysoko. Wspomnieniom ze współpracy z Jubilatem nie było końca. My członkowie Koła nr 25 SKMP ONZ zawdzięczamy kol. Stefanowi powołanie Koła do życia. To on zwołał spotkanie organizacyjne w dniu 16.04.2000 r., na którym wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną i Koło rozpoczęło swą działalność. W przyszłym roku będziemy uroczyście obchodzić 15-lecie i kol. Stefan Szelka będzie pierwszym honorowym gościem. W imieniu Zarządu Koła nr 25 i swoim własnym, życzenia długich lat życia / co najmniej 100 / i dalszej owocnej współpracy z naszym Kołem złożył prezes Koła kol. Edward Łakomy.


Jubilat z generałami J. Baranowskim i E. Szwagrzykiem.


Toast za zdrowie płk S. Szelki.


Uczestnicy spotkania.


Jubilat z ppłk J. Zadwornym i ppłk Z. Koziarzem.


Jubilat.


Życzenia złożył także kol. Edward Łakomy.

 

CENTRUM WETERANA OTWARTE
/ 21.12.2014 r. /

 

W dniu 21.12.2014 r. w Warszawie zostało uroczyście otwarte Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Otwarcia dokonała prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz w towarzystwie wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. Odsłoniła pomnik, poświęcony poległym na misjach i operacjach zagranicznych. W swym wystąpieniu stwierdziła, że Polska jest z nas, weteranów bardzo dumna. Dodała, że Centrum jest podziękowaniem za służbę i poświęcenie na misjach. Natomiast minister T. Siemoniak podkreślił, że data otwarcia Centrum nawiązuje do tragicznego 21.12.2011 r., kiedy to w Afganistanie zginęło 5 naszych żołnierzy. Podziękował licznie zgromadzonym rodzinom weteranów za przybycie. Zapewnił, że Wojsko Polskie będzie zawsze pamiętać o ich poległych mężach, synach, braciach. Po części oficjalnej wszyscy udali się do przygotowanych namiotów, gdzie miało miejsce spotkanie wigilijne. Dzieląc się opłatkiem zgromadzeni życzyli sobie nawzajem wszystkiego najlepszego na święta i w nowym roku. Liczną grupę stanowili członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ na czele z prezesem gen.bryg. w st.spocz. dr. Stanisławem Woźniakiem. Wśród nich obecny był także członek Zarządu Głównego , prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy. Centrum ma spełniać 3 istotne funkcje: informacyjną, dokumentacyjną i edukacyjną. Podstawowym zadaniem Centrum Weterana ma być integracja i wsparcie środowiska żołnierzy, którzy służyli poza granicami państwa od 1953r. Ma prowadzić bibliotekę multimedialną i edukować społeczeństwo nt. polskich misji zagranicznych. Ma być przede wszystkim miejscem spotkań , wymiany poglądów, konsultacji prawnych i psychologicznych dla weteranów. W części muzealnej gromadzone będą pamiątki z misji. Więcej o Centrum można się dowiedzieć na stronie internetowej ( www.centrum-weterana.mon.gov.pl ).


Pomnik Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.


Na uroczystość przybyła premier Ewa Kopacz.


Pani premier podziękowała weteranom za wzorową służbę na misjach...


... i odsłoniła Pomnik Poległych.


Delegacje złożyły wieńce i kwiaty.


Na telebimie wyświetlono nazwiska poległych na misjach.


Na murze zawisły tabliczki z nazwiskami wszystkich poległych na misjach.


Delegacja SKMP ONZ przed pomnikiem.


Sala tradycji w Centrum.


W gablotach umieszczono pamiątki z misji.


Sala konferencyjna.


Na ścianie plansza ze zdjęciami z misji.


W otwarciu uczestniczył kol. Edward Łakomy.

 

KONCERT DLA ŻOŁNIERZY I ICH RODZIN W OPOLU
/ 20.12.2014 r. /

 

W dniu 20.12.2014 r. filharmonia opolska gościła żołnierzy, którzy powrócili z misji w Afganistanie, ich rodziny oraz zaproszonych gości honorowych. Na uroczysty, świąteczny koncert przybył wicepremier, minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. W swoim wystąpieniu podziękował on tysiącom żołnierzy za ich służbę na misjach od 1953 r. Wyróżnił listami gratulacyjnymi wszystkich dowódców misji ISAF. Złożył życzenia żołnierzom pełniącym służbę w kraju oraz poza jego granicami. Od żołnierzy, pełniących aktualnie służbę w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Środkowo-Afrykańskiej, napłynęły życzenia dla ich najbliższych w kraju oraz wszystkich zgromadzonych w filharmonii opolskiej. W części artystycznej wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP oraz zespół Zakopower. Po koncercie zaproszeni goście, wśród których był także członek Zarządu Głównego, prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym.


Zaproszeni goście honorowi.


Wicepremier Tomasz Siemoniak wręczył Listy gratulacyjne wszystkim dowódcom misji ISAF.....


... oraz złożył żołnierzom i ich rodzinom życzenia świąteczno-noworoczne.


List gratulacyjny otrzymał m.inn. płk Adam Słodczyk - dowódca ostatniej XV zmiany NSE ISAF.


Wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP.....


.... oraz zespół Zakopower.

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W OPOLU
/ 17.12.2014 r. /

 

W dniu 17.12.2014 r. członkowie Koła nr 25 SKMP ONZ spotkali się, aby podsumować wykonanie zadań ujętych w „ Planie zamierzeń Koła na 2014 rok ". Przybył doradca Marszałka województwa opolskiego p. Janusz Wójcik – nasz wierny przyjaciel. Kilku zaproszonych osób nie mogło przybyć z uwagi na inne ważne obowiązki. Przyjęto w nasze szeregi kol. Annę Pawlak- uczestniczkę VI i VII zmiany NSE ISAF w Afganistanie . Działalność Koła w kończącym się właśnie 2014 roku podsumował prezes kol. Edward Łakomy. W multimedialnej prezentacji / wszak idziemy z duchem czasu / przedstawił najważniejsze dokonania Koła, jakie były realizowane w br. Zaliczył do nich: uroczyste obchody „ Dnia Weterana’’, tradycyjnie już powiązane z konkursami dla młodzieży szkolnej, spotkaniami pokoleń, wystawami, itp. , spotkania środowiskowe z różnymi grupami społecznymi i zawodowymi, ścisłe kontakty i owocna współpraca z przedstawicielami władz administracji państwowej i samorządowej, oświaty, wojska, policji, harcerzami, Uniwersytetu Opolskiego, udział w powitaniach i pożegnaniach wracających z misji, bądź wyjeżdżających żołnierzy 10 Brygady Logistycznej, troska o warunki bytowe kolegów, itp. Bardzo nas cieszy, iż w ocenie Zarządu Głównego zostaliśmy zaliczeni do najprężniej działających kół w kraju. To zasługa Zarządu, kolegów oraz członków wspierających Stowarzyszenia. Jesteśmy też jednym z nielicznych kół, które posiada własną, prowadzoną na wysokim poziomie stronę internetową ( www.skmponz. opole.pl ) . To bardzo ważne narządzie informacji o naszej działalności, miejsce spotkań, wymiany danych, wspomnień, źródło wiedzy o misjach dla chcących poznać historię misji, itp. Na szczególne podziękowanie za wkład pracy zasłużyli: skarbnik – kol. Kazimierz Suchiński, Stanisław Gaweł, Witold Filipowski, Andrzej Kurdziel, Andrzej Dominiak. Wśród członków wspierających wyróżnić należy: posła na Sejm RP Tomasza Garbowskiego, wicekuratora Rafała Rippela, Leszka Kamińskiego i Elżbietę Rogalę. Listy gratulacyjne od prezesa Zarządu Głównego otrzymali: Eugeniusz Niedźwiecki z okazji ukończenia 70 lat, Zdzisław Środa / 60 lat / oraz st.chor.sztab. Stanisław Gaweł z okazji otrzymania prestiżowego tytułu „ Podoficer Roku 2014 " 10 Brygady Logistycznej i Inspektoratu Wsparcia SZ RP. W br. nowymi członkami wspierającymi zostali: prof.dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak – prorektor Uniwersytetu Opolskiego i Dariusz Dobrowolski – dyr. Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Mankamentem w naszej działalności jest nieterminowe opłacanie przez niektórych kolegów składki członkowskiej i zbyt niska aktywność tych kolegów. W dalszej części zebrania prezes nakreślił najważniejsze zadanie w 2015 r. ujęte w zaprezentowanym projekcie „ Planu zamierzeń Koła 25 na 2015 r.’’ Są to: właściwe przygotowanie obchodów „ Dnia Weterana – 2015’’ / łącznie z obchodami 15-lecia Koła nr 25/, udział delegatów w Krajowym Zjeździe Delegatów SKMP ONZ w Bydgoszczy oraz zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła 25. Zaapelował o zaangażowanie wszystkich członków Koła i aktywne włączenie się do realizacji tych zamierzeń. Kol. Filipowski przedstawił propozycje Zarządu dot. wniosków awansowych i odznaczeniowych w 2015 r. Zostały one zaakceptowane . Kol. Suchiński apelował o terminowe opłacanie składek. Gratulacje i podziękowania za wielkie osiągnięcia Koła 25 przekazał doradca marszałka Janusz Wójcik. Życzył dalszych osiągnięć, a z okazji nadchodzących Świąt i Nowego Roku dużo zdrowia, radości i satysfakcji z dokonań własnych i całego Koła. Serdeczne życzenia dla kolegów i ich najbliższych przekazał prezes Koła. Jak chce tradycja „ połamano’’ się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczno-noworoczne. Przy suto zastawionym stole wspominano czasy na misjach, ale także mówiono o dzisiejszych, codziennych sprawach, radościach i kłopotach. Takie spotkania są potrzebne, bo łączą i przybliżają weteranów misji, są okazją do zacieśnienia koleżeńskich więzi, zwłaszcza między „ starszymi’’ i „ młodszymi ‘’ uczestnikami misji.

 

SYLWETKI LUDZI DOBREJ ROBOTY

 

St.chor.sztab. Stanisław GAWEŁ to człowiek czynu, to „ Podoficer Roku 2014” 10 Opolskiej Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia SZ RP, to jeden z najaktywniejszych członków Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu. W ocenie dowództwa 10 blog. i komisji konkursowej, Stanisław Gaweł w pełni zasługuje na to zaszczytne i prestiżowe wyróżnienie. A kryteria były wysokie – wysoka dyscyplina, nienaganna sylwetka moralna, szacunek i poświęcenia dla służby, aktywna i systematyczna promocja jednostki i całych Sił Zbrojnych wśród społeczeństwa, wiedza i kultura osobista, zaangażowanie w służbie i poza nią. Kol. Stanisław Gaweł nie tylko wzorowo wypełniał swoje obowiązki służbowe podczas misji pokojowych w Iraku i Afganistanie, ale także żywo interesował się historią, kulturą i obyczajami miejscowej ludności. Te zainteresowania skierowały go na studia historyczne w Uniwersytecie Opolskim, które ukończył z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. Od chwili wstąpienia do Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu w 2009 r. stał się jednym z najaktywniejszych jego członków. Corocznie odbywa kilkadziesiąt spotkań z młodzieżą szkolną, studentami oraz innymi grupami środowiskowymi. Z wielką pasją, posiłkując się przywiezionymi z misji eksponatami, bardzo ciekawie opowiada o obiektach kulturalnych, ludziach, ich obyczajach, ubiorach, życiu codziennym. Wspólnie odbyliśmy szereg spotkań i jestem pod wrażeniem jego wiedzy i pasji, z jaką przekazuje treści dla młodzieży. Za ogromne zaangażowanie w działalności statutowej, kol. S. Gaweł był wielokrotnie wyróżniany listami pochwalnymi prezesa Koła nr 25 oraz odznaczony medalem 60-lecia udziału Polaków w misjach poza granicami państwa, medalem „ Za zasługi dla SKMP ONZ’’ i medalem pamiątkowym Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu. Na zbiórce stanu osobowego Brygady w dniu 17.11.2014 r. zastępca dowódcy 10 blog. płk Mariusz Skulimowski wręczył „ Podoficerowi Roku 2014’’ list gratulacyjny. Życzenia dalszej owocnej działalności na rzecz Stowarzyszenia oraz pomyślności w życiu osobistym przekazał kol. S. Gawłowi członek ZG SKMP ONZ, prezes Zarządu Koła nr25 płk w st.spocz. Edward Łakomy.







LIST GRATULACYJNY

 

POWITANIE XV ZMIANY NSE ISAF W OPOLU
/ 10.12.2014 r. /

 

Uroczyście, z udziałem gości honorowych i rodzin żołnierzy powitano w Opolu w dniu 10.12.br. powracających z misji w Afganistanie żołnierzy XV zmiany. Na uroczystość przybyli: wiceminister ON p. Maciej Jankowski, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Lech Majewski, z-ca dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen.bryg. Grzegorz Duda, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen.broni Edward Gruszka. Obecni byli przedstawiciele jednostek wojskowych z opolskiego garnizonu, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, policji, straży pożarnej, harcerze. Nie zabrakło gospodarzy miasta i województwa. Uroczystość rozpoczęła się od przeglądu pododdziałów, który dokonał wiceminister Obrony Narodowej. Następnie, zgodnie z Ceremoniałem, wciągnięto na maszt flagę państwową i odegrano hymn RP. Meldunek o wykonaniu zadań mandatowych złożył dowódca XV zmiany, jednocześnie d-ca 10 blog. płk Adam Słodczyk. Akt powrotu żołnierzy PKW w podporządkowanie dowódcy Generalnego podpisali gen. broni pilot Lech Majewski i gen.bryg. Grzegorz Duda. Zabierając głos wiceminister ON p. Maciej Jankowski wyraził ogromne zadowolenie z postawy polskich żołnierzy podczas pełnienia przez nich zadań mandatowych w Afganistanie i wcześniej w Iraku. Stwierdził, iż nasi żołnierze wzorowo wykonali postawione przed nimi zadania. Podziękował opolskim logistykom za sprawne i terminowe zakończenie prac, związanych z zakończeniem misji w Afganistanie . Słowa uznania dla naszych żołnierzy skierowali także gen.broni pilot Lech Majewski i gen.bryg. Grzegorz Duda. W imieniu gospodarzy, powracających z misji opolskich logistyków powitał serdecznie marszałek województwa Andrzej Buła. Jesteśmy z Was dumni za właściwą postawę i profesjonalizm, jaki wykazaliście uczestnicząc w wielu zagranicznych misjach- powiedział marszałek. Życzymy Wam w przededniu świąt Bożego Narodzeniu i w Nowym Roku wszystkiego najlepszego. Życzenia podobnej treści skierowali do żołnierzy wszyscy zabierający głos w dzisiejszej uroczystości. Wyróżniający się w realizacji zadań na misji otrzymali medale. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 25 w Opolu reprezentował członek Zarządu Głównego SKMP ONZ , prezes Koła nr 25 płk w st.spocz. Edward Łakomy. Powitanie logistyków odbyło się w oddanym niedawno Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.


Wiceminister ON Maciej Jankowski dokonał przeglądu pododdziałów.


Żołnierze XV zmiany na zbiórce.


Goście honorowi na trybunie.


Meldunek o wykonaniu zadań złożył dowódca XV zmiany płk Adam Słodczyk.


Wiceminister ON podziękował żołnierzom wzorowego wykonania zadań....


... oraz odznaczył wyróżniających się żołnierzy XV zmiany.


Uroczystość odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

 

ŚWIĘTO PATRONA 10 BRYGADY LOGISTYCZNEJ
/ 29.11.2014 r. /

 

W tegorocznych obchodach święta patrona 10 B.Log. uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, delegacje służb mundurowych, kombatanci, harcerze. Sylwetkę patrona płk. Piotra Wysockiego przybliżył zastępca dowódcy Brygady płk Mariusz Skulimowski. Odczytano Apel pamięci oraz oddano salwę honorową, po czym delegacje oraz żołnierze Brygady złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem patrona. Druga część odbyła się w Klubie Brygady. Wykład nt. powstania listopadowego i roli Piotra Wysockiego w nim, wygłosił dr Piotr Stanek, pracownik Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Wręczono odznaczenia i listy pochwalne. Życzenia z tej okazji przekazał wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 25 w Opolu reprezentował członek ZG, prezes Zarządu płk w st.spocz. Edward Łakomy.


Wystąpienie płk. M. Skulimowskiego


Harcerze zaciągnęli przy pomniku wartę honorową.


Zaproszeni goście i żołnierze brygady.


W klubie brygady.

 

OBRADY ZG SKMP ONZ W RYNI
/ 24-26.10.2014 r. /

 

W dniach 24-26.10.2014 r. w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim odbyło się szkoleniowe posiedzenie ZG z udziałem prezesów Kół i skarbników z całej Polski. W spotkaniu uczestniczył prezes naszego koła kol. Edward Łakomy. Zebranych powitał prezes ZG gen.bryg. w st.spocz.dr Stanisław Woźniak. Przedstawił on sprawozdanie z działalności Prezydium od 17.05.br do 25.10.br. Podsumowania działalności kół dokonał sekretarz generalny kol. Andrzej Jędrzejewski. Miło donieść, że nasze opolskie koło zostało wyróżnione jako jedno z 5 najprężniej działających kół w kraju. Sprawozdanie z działalności finansowej Zarządu i realizację zamierzeń w kołach, a także wytyczne dot. gospodarki finansowej, przedstawił skarbnik kol. Krzysztof Adamczyk. Poinformował uczestników o uproszczeniu dokumentacji finansowej w kołach oraz o wysokości odpisu podatkowego 1% na rzecz Stowarzyszenia , którego wysokość była na poziomie ubr. Informację z działalności Komisji Socjalnej w 2014 r. przedstawił kol. Szczepan Góral , zaś informację o awansach i odznaczeniach kol. Antoni Midura. Zarząd Główny podjął decyzję dot. liczby delegatów na Zjazd w 2015 r.oraz zatwierdził wytyczne dla grup problemowych przygotowujących KZD. Bardzo miłym akcentem naszego spotkania były podziękowania, które dla wszystkich prezesów skierował gen. S. Woźniak oraz wręczenie wyróżnień i odznaczeń z okazji 15-lecia SKMP ONZ. Wśród wyróżnionych był także kol. Edward Łakomy. W tej części posiedzenia, jak i w uroczystym obiedzie uczestniczyła p. wiceminister Bożena Żelazowska z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Za wsparcie i wielką życzliwość dla naszego Stowarzyszenia p. minister otrzymała dyplom uznania oraz niebieski beret jako symbol włączenia do naszego grona. W trakcie uroczystego obiadu p. minister wznosząc toast życzyła weteranom misji pokojowych zdrowia, pomyślności i długich lat życia. Zadeklarowała także dalszą pomoc i wsparcie dla Stowarzyszenia. W godzinach popołudniowych zaplanowano wystąpienia prezesów kół, którzy przedstawiali osiągnięcia i problemy z jakimi borykają się w swej codziennej działalności. Kol. Edward Łakomy mówił m.in. o znakomicie zorganizowanych obchodach „ Dnia Weterana’’ w Opolu, o uzyskiwaniu środków finansowych na rzecz statutowej działalności, sprawach socjalnych, w tym pomocy finansowej w postaci zapomóg dla najbardziej potrzebujących członków koła. Wystąpił także z ofertą dla prezesów kół dot. udostępnienia im regulaminów konkursów i całego scenariusza ich przeprowadzenia. Koło opolskie ma w tym względzie bogate doświadczenia, z którymi chce się podzielić z kolegami prezesami kół w kraju. Podsumowując obrady, prezes ZG jeszcze raz podziękował za tak liczny udział kolegów w spotkaniu, przedstawił najważniejsze zadania na 2015 r. oraz życzył wszystkim dalszych osiągnięć w pracy na rzecz naszego Stowarzyszenia, zdrowia, szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i pracy zawodowej.


Zebranych powitał prezes ZG gen. Stanisław Woźniak


Uczestnicy spotkania


Działalność kół w 2014 r. podsumował kol. Andrzej Jędrzejewski...


...a kol. Krzysztof Adamczyk przedstawił sprawy finansowe


Wśród wyróżnionych był kol. Edward Łakomy


Medal '' Za Zasługi dla SKMP ONZ''....


...oraz dyplom uznania


Prezes ZG wręczył p. minister Bożenie Żelazowskiej bukiet róż....


.... oraz niebieski beret ONZ


Pani minister podziękowała za uznanie dla jej działalności na rzecz SKMP ONZ....


....a podczas uroczystego obiadu wzniosła toast za pomyślność Stowarzyszenia i jego członków


Wystąpienie kol. Edwarda Łakomego


Pamiątkowe zdjęcie uczestników obrad

 

SPOTKANIE W SZYBOWICACH
/ 03.11.2014 r. /

 

Na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego PSP w Szybowicach , w dniu 3.11.2014 r. na spotkanie z uczniami tego zespołu udali się przedstawiciele Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu – koledzy Edward Łakomy i Stanisław Gaweł. Na wstępie prezes Koła 25 pogratulował uczniom Zespołu za systematyczne uczestniczenie w corocznych konkursach plastycznych z okazji „ Dnia Weterana’’. Nasyłane prace są tak ciekawe i oryginalne, że zawsze spotykają się z uznaniem jury konkursu, a autorzy prac są nagradzani i przywożą dla szkoły piękne puchary. Prelegenci spotkali się z przedszkolakami oraz uczniami szkoły podstawowej. W bardzo przystępnej i ciekawej formie zapoznali uczestników spotkania z historią udziału żołnierzy polskich w misjach zagranicznych oraz barwnie opowiedzieli o swoich zadaniach i przeżyciach z pobytu na misjach. W trakcie spotkania zaprezentowano pokazy slajdów, pamiątki przywiezione z krajów, w których pełnili misje / Egipt, Irak, Afganistan/, stroje miejscowej ludności, obyczaje, a także jak wyglądało ich codzienne życie na misji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o tradycjach i zwyczajach, panujących w krajach arabskich, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. Dzięwczęta mogły zakładać nakrycia głowy (czadory, burki, nikaby, hidżaby ) oraz inne części ubioru kobiet irackich i afgańskich, zaś chłopcy przywdziewali barwne arabskie chusty, w tym popularne tzw. Arafatki. Ogromne zaciekawienie budziły także inne eksponaty z tamtego regionu świata, np. noszone przez miejscowych kolorowe szarawary. Prezes Koła nr 25 poinformował uczniów o zadaniach, realizowanych przez Koło nr 25 w Opolu i zaprosił młodzież do udziału w kolejnym konkursie plastycznym. Na zakończenie pobytu w szkole, kol. Edward Łakomy wręczył dyrektorowi Zespołu p. Franciszkowi Dendewiczowi pamiątkowy album z dedykacją. Z kolei dyrektor serdecznie podziękował prelegentom za przybycie i spotkanie z młodzieżą oraz zaprosił na kolejne spotkanie.


Zgromadzoną młodzież przywitał kol. Edward Łakomy...


... i rozpoczął prelekcję o udziale polskich żołnierzy na misjach i swoich wrażeniach z pobytu w Egipcie


Młodzież żywo reagowała na przekazywane treści...


... zwłaszcza dotyczące różnych zdarzeń w pustyni


Prezes opowiadał także o tym, czym aktualnie zajmują się weterani misji


B. ciekawie o swoich wrażeniach z Iraku i Afganistanu opowiadał kol. Stanisław Gaweł


Chłopcy przymierzali kolorowe chusty, m.inn/ tzw. arafatki...


...a dziewczęta arabskie stroje


Ci chłopcy, gdy dorosną też chcą jechać na misje


Prezes wręczył dyrektorowi szkoły album z dedykacją prelegentów


Dziewczęta obdarowały weteranów własnoręcznie wykonanymi upominkami


B. miłe spotkanie dobiegło końca - pamiątkowe zdjęcie

 

ZEBRANIE KOŁA NR 25 SKMP ONZ
/ 06.10.2014 r. /

 

Z udziałem członka wspierającego Stowarzyszenia, posła na Sejm RP p. Tomasza Garbowskiego, członkowie Koła spotkali się na powakacyjnym zebraniu. Spraw do omówienia, jak zwykle, było sporo. Na wstępie prezes wręczył List gratulacyjny Prezesa ZG kol. Zdzisławowi Jaźwiecowi w związku z ukończeniem przez niego 60 lat. Certyfikaty otrzymali koledzy: Bronisław Kowolik, Andrzej Kaczmarczyk i Mirosław Hrynkiewicz, a Podziękowania za owocną pracę na rzecz Koła: Stanisław Gaweł i Andrzej Dominiak. Prezes podsumował obchody „ Dnia Weterana – 2014’’ w Opolu. Wartością największą- stwierdził, jest niesłabnące zainteresowanie młodzieży tematyką udziału żołnierzy polskich w misjach pokojowych, co wyraża się w udziale w konkursie tematycznym, jak i plastycznym. W br. nadesłano 151 prac plastycznych ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cieszy wsparcie finansowe, jakie dla naszych poczynań otrzymujemy z Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty. Pomocy udzielają także 10 B.Log. i Wydział Oświaty miasta Opola. Mottem przewodnim obchodów była 15-rocznica powstania Stowarzyszenia. W Centralnych obchodach w Szczecinie uczestniczyła delegacja Koła w składzie: Marian Sobieraj i Sławomir Motaczyński. Prezes poinformował zebranie o udziale w przedsięwzięciach w okresie letnim – udział w święcie 10 B.Log. / 26.06.br./, święcie Wojska Polskiego -wspólnie z kol. Witoldem Medweckim /15.08.br. /, obchodach 75- rocznicy wybuchu II wojny światowej / 1.09.br. / oraz w harcerskiej grze terenowej / 20.09.br. /. W dalszej części omówiono : propozycje do Planu obchodów „ Dnia Weterana -2015’’, połączonych z obchodami 15-lecia Koła nr 25 w Opolu, propozycje do Planu zamierzeń Kola na 2015 r., wnioski do Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz propozycje do funkcjonowania domu Weterana w Warszawie. Rozpatrzono propozycję spotkania integracyjnego w m-cu grudniu i powołano komitet organizacyjny, któremu będzie przewodniczył kol. Z. Jaźwiec. Skarbnik Koła – kol. K. Suchiński zaapelował o terminowe opłacanie składek członkowskich, gdyż jest to obowiązek statutowy każdego członka. Prezes przypomniał zebranym o kryteriach uzyskania statusu weterana, jego prawach, uzyskiwania wsparcia finansowego dla kolegów, będących w trudnej sytuacji materialnej, możliwości korzystania z WDW, sanatoriów, domów weterana, itp.


Kol. Z. Jaźwiec został wyróżniony Listem gratulacyjnym od Prezesa ZG


Certyfikaty otrzymują: kol. Bronisław Kowolik...


...Andrzej Kaczmarczyk...


...i Mirosław Hrynkiewicz


Podziękowania za duże zaangażowanie otrzymali: kol. Stanisław Gaweł...


... i Andrzej Dominiak


Uczestnicy zebrania


W zebraniu uczestniczył poseł na Sejm RP Tomasz Garbowski

 

HARCERSKA GRA TERENOWA w OPOLU
/ 20.09.2014 r. /

 

XXIV Szczep Drużyn im. Bohaterów spod znaku Rodła Hufiec Opole – miasto oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa, zorganizowały w dniu 20.09.br. Opolską Grę Terenową pod hasłem „ Tobie Ojczyzno’’. Właśnie pod takim hasłem odbywa się cykl spotkań harcerzy ZHP z weteranami służącymi poza granicami kraju. Harcerze zgłębiają wiedzę na temat obrony pokoju na świecie i udziale żołnierzy polskich w misjach zagranicznych. Opolska Gra Patriotyczna rozpoczęła się od gier i zabaw na terenie parku w osiedlu AK, gdzie przygotowano dla braci harcerskiej / zuchowej i starszo harcerskiej / szereg atrakcji. Biletem wstępu był worek nakrętek , które zostały przekazane na zakup protez dla niepełnosprawnego Bartusia. Były wieże wspinaczkowe, pokazy kuchni reporterskiej, udzielanie I pomocy, pokazy historycznego sprzętu wojskowego, współczesnej broni strzeleckiej, sprzętu pożarniczego, itp. Była też smaczna grochówka przygotowana przez 10 Brygadę Logistyczną. Kulminacyjnym punktem było spotkanie pokoleń przy harcerskim kominku w Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu, gdzie harcerze spotkali się z weteranami misji zagranicznych oraz gośćmi honorowymi. Na spotkanie z harcerzami przybyli m.inn. członek Zarządu Województwa Opolskiego Barbara Kamińska, doradca Marszałka Janusz Wójcik, przedstawiciele wojska, policji, organizacji kombatanckich oraz weterani misji pokojowych z całej Polski. Obecny był dyrektor Domu Weterana w Warszawie ppłk Stępień. Przyjechał także kol. Ziobro uczestnik historycznego pocztu sztandarowego, kiedy to w 1988 r. ONZ została uhonorowana pokojową nagrodą Nobla. Prezentację multimedialną o udziale żołnierzy polskich w misjach przygotował kol. Andrzej Korus. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentowali wiceprezes ZG kol. Jerzy Banach oraz członkowie ZG – kol. Krystyna Banach i kol. Edward Łakomy. Koło nr 25 SKMP ONZ w Opolu niebawem podpisze z Opolską Chorągwią ZHP porozumienie o współpracy. Opolska Gra Terenowa została zorganizowana dla uczczenia 70-rocznicy powstania warszawskiego, 75-rocznicy wybuchu II wojny światowej, 73-rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 61-rocznicy udziału żołnierzy polskich w misjach pokojowych.


Zebrane nakrętki


Stanowisko udzielania I pomocy


Historyczna "sikawka"...


...oraz równie historyczny transporter opancerzony


Tak się "kręci" filmy


Warto się wspinać


Wiceprezes ZG Jerzy Banach oraz człnkowie ZG - Krystyna Banach i Edward Łakomy


Ppłk Stępień i kol. A. Korus


Apel o pokój odczytali opolscy harcerze


Symboliczny kominek


Niektóre eksponaty z misji


Podziękowanie dla kol. E. Łakomego

 

OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W OPOLU
/ 15.08.2014 r. /

 

Po mszy św. w katedrze, barwny pochód przemaszerował ulicami Opola pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Uczestniczyli w niej weterani, kombatanci, żołnierze, mieszkańcy Opola. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, administracji państwowej wojewódzkich i miejskich. Wśród nich marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, wicewojewoda Antoni Jastrzembski, prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. Opolskie obchody zaszczycił swą obecnością wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy. Zebranych powitał dowódca garnizonu, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu płk Mirosław Karasek. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odegrany został hymn państwowy oraz wciągnięto flagę na maszt. Wręczone zostały akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz odznaczenia. Najlepsze życzenia i gratulacje dla żołnierzy i weteranów walk skierowali w swych wystąpieniach marszałek, wicewojewoda i prezydent Opola. Odczytano Apel Poległych, a kompania honorowa oddała salwę honorową. Wielką atrakcję dla mieszkańców, a szczególnie dla dzieci i młodzieży stanowiły pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego oraz przemarsz grup rekonstrukcyjnych – szwadronu jazdy i rowerzystów. Oczywiście nie zabrakło wojskowej grochówki, po którą ustawiały się długie kolejki. Opolskie Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 25 reprezentował członek Zarządu Głównego, prezes Koła płk w st.spocz. Edward Łakomy.

W przeddzień Święta Wojska Polskiego na terenie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu miała miejsce miła uroczystość wręczenia aktów nominacyjnych na wyższe stopnie wojskowe podoficerom niepodlegającym obowiązkowi służby wojskowej. Akty mianowań wręczył komendant WKU ppłk Jan Rybak. Otrzymali je nasi koledzy – członkowie Koła nr 25 SKMP ONZ. Do stopnia st.chor.sztab. awansowany został Zdzisław Jaźwiec, zaś do stopnia mł.chor. Jan Rehlis i Ryszard Dzido. W uroczystości uczestniczył członek ZG Stowarzyszenia, prezes Koła nr 25 kol. Edward Łakomy, który serdecznie pogratulował awansu i życzył zdrowia oraz długich lat życia.


Przemarsz szwadronu jazdy i rowerzystów


Szwadron w szyku rozwiniętym na pl. Wolności


Honorowi goście


Zebranych powitał szef WSzW płk Mirosław Karasek


Zaproszeni goście, kombatanci i weterani


Wielkie zainteresowanie budził sprzęt i uzbrojenie wojskowe


Do stopnia st.chor.sztab. awansowany został kol. Zdzisław Jaźwiec...


... zaś kol. Jan Rehlis do stopnia mł.chor.


Awansowani z prezesem Koła nr 25 SKMP ONZ


Pamiątkowe zdjęcie

 

ŚWIĘTO 10 BRYGADY LOGISTYCZNEJ
/ 26.06.2014 r. /

 

10 Brygada Logistyczna im. Piotra Wysockiego obchodzi swoje 15-lecie istnienia. Z tej okazji w dniu 26.06.2014 r. odbyła się uroczysta zbiórka całego stanu osobowego z udziałem zaproszonych gości honorowych, weteranów misji zagranicznych, kombatantów, młodzieży i harcerzy. Pełniący obowiązki dowódcy ppłk Artur Wiatrzyk w swym wystąpieniu przypomniał początki funkcjonowania Brygady i jej pierwsze misje zagraniczne – w Macedonii, Kosowie, Iraku, Grecji, aż po dzisiejsze w Afganistanie, Mali. Żołnierze brygady , której głównym zadaniem jest zabezpieczanie pod względem logistycznym działań wojsk operacyjnych, wszystkie stawiane przed nimi zadania wykonywali wzorowo. Na dzisiejszej uroczystości / na której zabrakło ponad 200 żołnierzy, którzy aktualnie realizują swoje zadania w Afganistanie w ramach XV zmiany NSE / , wręczono medale, podziękowania, listy pochwalne, itp. Zaproszeni goście przekazali żołnierzom brygady gratulacje i najlepsze życzenia dalszej owocnej służby dla dobra kraju i bezpieczeństwa na świecie. W imieniu Opolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koła nr 25, życzenia przekazał członek ZG Stowarzyszenia, prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy.


Zebranych na uroczystości wita p.o. dowódcy brygady ppłk Artur Wiatrzyk.


Życzenia od przedstawiciela Inspektoratu Wsparcia SZ.


Defilada pododdziałów.


Goście honorowi.

 

OBCHODY DNIA WETERANA W OPOLU
/ 27.05.2014 r. /

 

Z udziałem weteranów misji pokojowych, zaproszonych gości oraz młodzieży szkolnej, w dniu 27.05.2014 r. odbyły się w Opolu uroczyste obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych ONZ, połączone z obchodami 15-rocznicy Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Już od 7 lat właśnie w ten sam sposób z udziałem w/w grup „ świętujemy’’ w Opolu Dzień Weterana ( wcześniej „ Peacekeepera’’ ). Właściwie to nie świętujemy, a organizujemy dla młodzieży szkolnej konkursy, spotkania z weteranami, prezentacje filmów z misji. Nie inaczej było w tym roku. Na ogłoszony kilka miesięcy temu konkurs plastyczny pt. „ Żołnierze polscy w misjach pokojowych’’ napłynęło 151 prac. Ciekawych, zróżnicowanych, wykonanych w różnych technikach. Najwięcej prac nadesłali uczniowie szkół podstawowych ( 78 ) i ponadgimnazjalnych ( 70 ) a tylko 3 prace nadeszły z gimnazjów. Jury pod przewodnictwem kierownika klubu 10 blog. kol. Józefa Kwietnia dokonało oceny prac i przedstawiło Protokół / Zał. nr 1 /. Podsumowanie konkursu, wręczenie autorom najlepszych prac nagród rzeczowych, dyplomów, wyróżnień na piśmie oraz podziękowań dla opiekunów, miało miejsce podczas spotkania w dniu 27.05.br. Autorzy najlepszych prac, którzy zajęli I miejsca w swoich grupach wiekowych odebrali nagrody i dyplomy z rąk zaproszonych gości. Byli to: Karolina Klasicka z PSP nr 14 w Opolu ( gr.I – kl. I –III ), Kamila Bocianowska z PSP w Szybowicach ( gr. II – kl. IV –VI ), Wiktoria Wojtas z PG nr 7 w Opolu ( gr. III ) oraz Sandra Cieśla z I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie ( gr. IV – szkoły ponadgimnazjalne ). W dniu 27.05.br. przeprowadzony został drugi konkurs ( tematyczny ) nt. „ Udział żołnierzy polskich w misjach zagranicznych w l. 1953- 2013 ” dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki tego konkursu przedstawia Zał. nr 2. Najlepszą wiedzą wykazał się Jarosław Jary z Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola, a w klasyfikacji zespołowej zwyciężyła ta sama Szkoła. Laureatom obu konkursów ( zdobywcom I miejsc ) oraz najlepszym drużynom puchary, nagrody rzeczowe, dyplomy, podziękowania wręczali goście honorowi: poseł na Sejm RP, zarazem członek wspierający naszego Stowarzyszenia – Tomasz GARBOWSKI, doradca marszałka województwa opolskiego – Janusz WÓJCIK, Wicekurator Kuratorium Oświaty, członek wspierający Stowarzyszenia – Rafał RIPPEL, prezes ZW ZKRPiBWP w Opolu, członek honorowy Stowarzyszenia – płk w st.spocz. – Stefan SZELKA, prezes ZW ZŻWP – płk w st.spocz. Zbigniew OWCZAREK i członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes Zarządu Koła nr w Opolu – płk w st.spocz. Edward ŁAKOMY. Część oficjalna rozpoczęła się od wystąpienia prezesa Koła nr 25 -organizatora obchodów w Opolu, który przedstawił krótki rys historyczny polskiego udziału w misjach zagranicznych z uwzględnieniem żołnierzy Garnizonu Opole, a także działalność Koła nr w Opolu, zwłaszcza w kontaktach z młodzieżą szkolną. Gratulacje dla młodzieży oraz życzenia długich lat życia w zdrowiu przekazali goście honorowi. Życzenia od dowódcy 10 Brygady Logistycznej płk Adama SŁODCZYKA, który aktualnie przebywa w Afganistanie dowodząc XV zmianą NSE ISAF, przekazał mjr Dariusz CHĄDZIŃSKI. Życzenia przekazali również przedstawiciele WSzW i WKU Opole. Najlepsze życzenia weteranom i młodzieży przekazała także ( za pośrednictwem prezesa Koła nr 25 ), prorektor UO ds. promocji i zarządzania - prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, członek wspierający Stowarzyszenia , nieobecna z powodu choroby. Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod tablicą w 10 blog., upamiętniającą udział opolskich żołnierzy w misjach pokojowych. Na zakończenie prezes podziękował za przybycie i udział w obchodach weteranom, młodzieży i ich opiekunom oraz gościom, którzy zechcieli uświetnić swą obecnością nasze święto. Żołnierska grochówka smakowała wszystkim wyśmienicie. Uczestnicy zadeklarowali swój udział w kolejnej edycji obchodów Dnia Weterana. Do zobaczenia za rok.


Prezes kol. Edward Łakomy otworzył część oficjalną obchodów


Podziękowanie dla posła Tomasza Garbowskiego


List gratulacyjny dla Ryszarda Dzido


Medal Koła nr 25 otrzymuje Magdalena Koloch z I LO w Oleśnie


Doradca marszałka Janusz Wójcik i prezes Koła gratulują wyróżnionym opiekunom


Wicekurator Rafał Rippel wręcza laureatom nagrody rzeczowe





Gratulacje dla Jarosława Jarego za zajęcie I m w konkursie tematycznym


Podziękowania dla opiekunki drużyny / prace plastyczne /


Życzenia dla weteranów i gratulacje dla młodzieży przekazał poseł Tomasz Garbowski...


...wicekurator Rafał Rippel...


... oraz mjr Dariusz Chądziński z 10 blog


Wystąpienie Jarosława Jarego - życzenia dla weteranów


Delegacja Koła nr 25 składa kwiaty pod tablicą pamiątkową


Oto puchar dla Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola


Akt nadania


Medal pamiątkowy dla Ryszardy Kuzak z ZS-P w Szybowicach


Uczestnicy oglądają wyróżnione prace plastyczne


Najciekawsze prace plastyczne











Dyplomy














Honorowe patronaty


Wystawa nagrodzonych prac plastycznych








Prezes wręcza nagrody najmłodszym uczestnikom


Laureaci konkursu plastycznego


Pamiątkowe zdjęcie


Młodzież obejrzała film Józefa Kwietnia z jego pobytu na Wzgórzach Golan





 

OBCHODY DNIA ZWYCIĘSTWA
/ 08.05.2014 r. /

 

W dniu 8.05.br. na placu Wolności przy Pomniku Walk o Polskość Śląska Opolskiego miały miejsce uroczyste obchody Dnia Zwycięstwa nad niemieckim faszyzmem w II wojnie światowej. Uczestniczyli w nich kombatanci, zaproszeni goście honorowi, młodzież szkolna, mieszkańcy Opola. Znaczenie tego wydarzenia w życiu naszego narodu i państwa jest nie do przecenienia. Zakończyła się ponad 5-letnia wojna, która przyniosła nam ogromne straty ludzkie i materialne. Rozpoczął się proces odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Pamięć o bohaterstwie i poświęceniu narodu i żołnierza polskiego musi trwać w naszej społecznej świadomości i być ciągle żywa – mówił w swym wystąpieniu płk w st.spocz. Stefan Szelka, prezes Opolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków. Głos zabrali również: wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, członek Zarządu województwa opolskiego Tomasz Kostuś oraz wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko. Wręczono medale , odznaki i dyplomy uznania. Kompania honorowa oddała salwę honorową. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Opolskie Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy.


Uczestnicy uroczystości . Wśród nich prezes Koła nr 25 kol. Edward Łakomy.


Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.


Odegrano hymn państwowy.


Poczty sztandarowe organizacji, instytucji i szkół opolskich.


Wystąpienie prezesa ZW ZKRPiBWP płk w st.spocz. Stefana Szelki.


Apel poległych.


Salwa honorowa.


Złożenie kwiatów i wieńców.


Prezes Koła nr 25 z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Elektrycznych.

 

 

OBCHODY "DNIA WETERANA" W OPOLU ( 27.05.2014 r. = Klub 10 blog.)

 

 

Zaproszenie

Szanowni Koledzy i nasi Sympatycy.

Jak co roku, także w br. Zarząd Koła nr 25 w Opolu organizuje uroczyste obchody z okazji „ Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa’’ oraz „ Międzynarodowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych ONZ ’’, a także z okazji 15 rocznicy Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Szczegółowy program obchodów zamieszczamy w Załączniku. Znajdują się w nim cyklicznie organizowane z tej okazji konkursy dla młodzieży szkolnej, spotkania z weteranami misji zagranicznych, wystawa nagrodzonych prac plastycznych, itp. Na nasze święto zaprosiliśmy gości honorowych oraz członków wspierających nasze Stowarzyszenie. Ale bohaterami tej uroczystości jesteście Wy, koledzy weterani misji. Zapraszam Was serdecznie, aby wspólnie z młodzieżą i gośćmi honorowymi uczcić kolejną rocznicę naszego udziału w misjach zagranicznych i naszego Stowarzyszenia. Spotykamy się w dniu 27.05.br. o godzinie 11.00 w Klubie 10 Brygady Logistycznej.

Za Zarząd
płk Edward Łakomy, prezes

Program Obchodów - download

 

OSTATNIA ZMIANA

 

Przy pięknej, typowo wiosennej pogodzie pożegnaliśmy w dniu 25.04.2014 r. ostatnią, XV zmianę NSE ISAF, która niebawem uda się do Islamskiej Republiki Afganistanu, aby tam zrealizować końcowe w tej misji zadanie, tj. przygotować, rozliczyć i wysłać do Polski ostatnią partię sprzętu. I aby w ten sposób zakończyć obecność naszego wojska w Afganistanie. Ostatnia zmiana liczy ok. 500 żołnierzy, z czego opolscy logistycy stanowić będą najliczniejszą grupę (ok.60%). W jej składzie znajduje się również element bojowy – pluton zmotoryzowany z 1 Brygady Pancernej. Proces wycofywania naszego wojska z Afganistanu rozpoczął się w lipcu 2012 r. gdy zapadła decyzja o opuszczeniu Afganistanu do końca 2014 r. Zaczęto rozliczać sprzęt, który nie był już potrzebny. Do dziś zagospodarowano już ponad 60 % mienia. Reszta musi być rozliczona do końca 2014 r. Część została przekazana organizacjom humanitarnym na cele charytatywne ( sprzęt kwaterunkowy, sprzęt i materiały medyczne, kulturalno-oświatowe, ubrania ocieplające, koce, itp. ), część zostanie przekazana władzom afgańskim odpowiedzialności w obszarach bezpieczeństwa,” dobrego rządzenia’’ i rozwoju, a pozostały sprzęt, którego wartość jest niższa niż koszt transportu, jest już utylizowana ( niszczona) na miejscu. Zakwalifikowany do powrotu do kraju sprzęt, w zdecydowanej większości będzie transportowany drogą powietrzną. Oprócz sprzętu, żołnierze XV zmiany muszą rozliczyć się także z rządem afgańskim oraz z rządem USA. Chodzi o uregulowanie rachunków za wyżywienie, zakwaterowanie i zużycie paliwa. Stąd w składzie ostatniej zmiany jest 16 żołnierzy USA ( Gwardii Narodowej stanu Ilinois), którzy pomogą w tych rozliczeniach. W uroczystości pożegnania uczestniczyli: minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen.broni Marek Tomaszycki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen.broni Edward Gruszka oraz przedstawiciele władz rządowych, samorządowych województwa opolskiego – marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, wojewoda Ryszard Wilczyński, prezesi związków i organizacji kombatanckich, młodzież szkół opolskich. Oczywiście licznie przybyły rodziny i najbliżsi wyjeżdżających na misję. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował członek Zarządu Głównego, prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st. spocz. Edward Łakomy. To będzie ważna zmiana, sumująca wysiłek tysięcy żołnierzy służących przez ostatnie lata w Afganistanie – mówił mówił w swym wystąpieniu minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Nie będzie to misja łatwa, ale jestem przekonany, że 10 Opolska Brygada Logistyczna jest bardzo dobrze przygotowana do jej realizacji. Logistycy z Opola wielokrotnie dowiedli swego najwyższego profesjonalizmu. Dowódcą XV zmiany jest dowódca 10 B.Log. płk Adam Słodczyk, uczestnik wielu misji zagranicznych, „ żołnierz od trudnych zadań’’. Zaś 10 brygada od 1999 r. zabezpiecza pod względem logistycznym większość polskich misji zagranicznych i zawsze wzorowo wypełnia postawione przed nią zadania. Koło nr 25 SKMP ONZ w Opolu ściśle współpracuje z Brygadą, a jego prezes uczestniczy we wszystkich pożegnaniach i powitaniach żołnierzy. Był obecny i na tym, historycznym pożegnaniu.


Minister Tomasz Siemoniak przyjmuje meldunek o gotowości pododdziałów od d-cy XV zmiany NSE ISAF płk. Adama Słodczyka...


... i dokonuje przeglądu pododdziałów


Żołnierze XV zmiany na zbiórce


Trybuna honorowa


Wystąpienie ministra ON Tomasza Siemoniaka...


... oraz płk. Adama Słodczyka


Uczestnicy uroczystości


Przekazanie XV zmiany w podporządkowanie d-cy generalnemu rodzajów sił zbrojnych


Defilada pododdziałów


Obecne był rodziny wyjeżdżających


Orkiestra garnizonowa z Bytomia


Rozmowa ministra T. Siemoniaka z wyjeżdżającymi


Briefing ministra

 

SPOTKANIE W DOBRODZIENIU
/ 9.04.2014 r. /

 

Na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, w dniu 9.04.2014 r. na spotkanie z uczniami tej szkoły udali się przedstawiciele Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu – koledzy Edward Łakomy i Stanisław Gaweł. Spotkali się oni z uczniami klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zapoznali uczniów z historią udziału żołnierzy polskich w misjach zagranicznych oraz opowiadali o swoich zadaniach oraz wrażeniach z pobytu na misjach. W trakcie spotkania zaprezentowano pokazy slajdów, pamiątki przywiezione z krajów, w których pełnili misje / Egipt, Irak, Afganistan/ oraz stroje miejscowej ludności i wyposażenie polskich żołnierzy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o tradycjach i zwyczajach, panujących w krajach arabskich, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. Młodzież mogła zakładać czadary, burki oraz inne części ubioru kobiet irackich i afgańskich. Wśród chłopców / a część z nich to uczniowie klas mundurowych/ szczególnym zainteresowaniem cieszyło się umundurowanie i wyposażenie polskich żołnierzy na misjach. Prezes Koła nr 25 poinformował uczniów o zadaniach, realizowanych przez Koło nr 25 w Opolu oraz zachęcał do zapoznania się ze stroną internetową Koła, a także do udziału w konkursach, organizowanych w „ Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa’’ i „ Dnia Uczestnika Misji Pokojowych ONZ’’ w Opolu w dniu 27.05.2014 r. Na zakończenie pobytu w szkole, kolegów prelegentów przyjął dyrektor p. Joachim Wloczyk w towarzystwie wicedyrektora p. Elżbiety Gromczyk i serdecznie podziękował za przybycie i spotkanie z młodzieżą. Kol. Edward Łakomy wręczył dyrektorowi pamiątkowy album wraz z dedykacją. Prelegenci wpisali się także do kroniki szkoły.


Młodzież szkolną powitał kol. Edward Łakomy


Uczestnicy spotkania





O pobycie na misji w Iraku i Afganistanie opowiedział kol. Stanisław Gaweł...





... oraz demonstrował młodzieży przywiezione pamiątki








Dziewczyny w afgańskich " strojach''





Prezes zaprezentował Album o udziale polskich żołnierzy w misjach pokojowych, który przekaże do szkolnej biblioteki...


... i wręcza go dyrektorowi szkoły p. Joachimowi Wloczykowi


Pamiątkowe zdjęcie z kierownictwem szkoły

 

ZEBRANIE KOŁA NR 25 SKMP ONZ
/ 10.02.2014 r. /

 

W nasze szeregi wstąpił kolejny uczestnik misji zagranicznej – kol. sierż.sztab. Mirosław Hrynkiewicz, uczestnik 3 misji NSE ISAF w Afganistanie. Prezes, wręczając legitymację członkowską życzył mu aktywnego działania w naszych szeregach i osobistej satysfakcji z wypełniania zadań statutowych. List gratulacyjny od prezesa ZG SKMP ONZ z okazji ukończenia 60 lat otrzymał kol. Witold Medwecki. Zebranie zatwierdziło Plan zamierzeń Koła nr 25 na 2014 r. Następnie prezes omówił zamierzenia Zarządu Głównego w br. Najważniejsze z nich, zarówno jeśli chodzi o Koła nr 25 jak i ZG dotyczą obchodów Dnia Weterana, zadań poświęconych obchodom 15-lecia naszego Stowarzyszenia, spotkań środowiskowych, troski o warunki socjalno-finansowe weteranów misji Zgłoszono propozycje dot. zmian w Statucie oraz funkcjonowania Instytutu Weterana w Warszawie, który ma być otwarty do końca br. Kol. Łakomy poinformował zebranych o przygotowaniach do obchodów „ Dnia Weterana ‘’ w Opolu, które odbędą się w dniu 27.05.br. Z kolei sekretarz Zarządu kol. Witold Filipowski przedstawił sprawy związane z uzyskiwaniem statusu weterana, frekwencją na zebraniach, aktualizowaniem danych osobowych, sporządzania wniosków awansowo-odznaczeniowych. Skarbnik kol. Kazimierz Suchiński apelował o terminowe wpłacanie składek członkowskich, gdyż utrudnia to sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych.

Prezes poinformował o powołaniu pełnomocnika ds. organizacyjnych. Został nim kol. Andrzej Kurdziel. Będzie on podlegał prezesowi i ściśle współpracował z Zarządem Koła w sprawach organizacyjnych / organizacja zebrań, spotkań z młodzieżą, wyjazdów służbowych członków Koła, ustalaniem składu delegacji na obchody rocznicowe, itp. /. Zaapelował także o dokonanie przez wszystkich członków Koła odpisu 1 % od podatku na rzecz Stowarzyszenia. W dyskusji głos zabrał kol. Tadeusz Ptasznik, który mówił o potrzebie opieki nad grobami zmarłych kolegów, a także o udziale w ostatniej drodze zmarłych weteranów misji zagranicznych. Na koniec kol. Stanisław Gaweł zaprezentowań slajdy ze swojego pobytu na misjach w Afganistanie.


Pełnomocnikiem ds organizacyjnych został kol. Andrzej Kurdziel


List gratulacyjny otrzymuje kol. Witold Medwecki


Legitymację członkowską otrzymuje kol. Mirosław Hrynkiewicz ...


... i kol. Bronisław Kowolik


Kol. Stanisław Gaweł mówił o swoich wrażeniach z pobytu w Afganistanie.




 

KOMBATANCKA WIGILIA
/ 18.12.2013 r. /

 

Z udziałem żołnierzy Garnizonu Opole, przedstawicieli innych służb mundurowych, kombatantów, przedstawicieli wojewódzkich władz samorządowych i administracji państwowej, na terenie 10 blog. odbyło się w dniu 18 bm. wigilijne spotkanie opłatkowe. Poprzedziło je spotkanie w sali tradycji Brygady, podczas którego wręczono odznaczenia i podziękowania dla kombatantów. Następnie na stołówce dzieląc się opłatkiem , składano sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

W spotkaniu uczestniczyli koledzy Edward Łakomy i Kazimierz Suchiński z Koła nr 25 SKMP ONZ.




 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE KOŁA NR 25 SKMP ONZ
/ 16.12.2013 r. /

 

W I części prezes dokonał podsumowania całorocznej działalności Koła, wręczył dyplomy uznania i podziękowania za aktywność i zaangażowanie w realizacji zadań statutowych oraz omówił najważniejsze dokonania członków Koła. Do zadań priorytetowych w naszej pracy w br. należało godne uczczenie 60-rocznicy uczestnictwa Polski w misjach zagranicznych, 40-rocznicy udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach oraz 25-rocznicy nadania Siłom Pokojowym ONZ pokojowej nagrody Nobla. Z okazji tych doniosłych rocznic odbyła się w Instytucie Politologii konferencja popularno-naukowa a na terenie 10 Brygady Logistycznej odsłonięta została tablica poświęcona uczestnikom misji pokojowych. Członkowie Koła – weterani misji zagranicznych odbyli szereg spotkań ze studentami i młodzieżą szkolną. Dla młodzieży zorganizowano konkursy – tematyczny i plastyczny, tematycznie związane z udziałem polskich żołnierzy i policjantów w misjach poza granicami państwa. Prezes udzielił wywiadu regionalnej telewizji i radiu Opole. W miejscowej prasie ukazało się szereg artykułów, poświęconych w/w tematyce.

Członkowie Koła uczestniczyli w obchodach „ Dnia Weterana’’, Święta Wojska Polskiego, Święta Niepodległości, inauguracji roku akademickiego itp.

Aktywnie włączyliśmy się w pozyskanie 1 % odpisu podatkowego oraz poszukiwanie sponsorów. To oni ufundowali tablicę pamiątkową oraz pomogli zakupić nagrody rzeczowe dla uczestników konkursów.

W działalności statutowej w br. wyróżnili się n/w koledzy : Witold Filipowski, Kazimierz Suchiński, Stanisław Gaweł, Sławomir Motaczyński, Edward Szmitowicz, Tadeusz Ptasznik.

Podziękowaniem za zaangażowaną pracę były m.inn. odznaczenia, listy gratulacyjne, podziękowania. Kol. Ryszard Szpon awansowany został do stopnia mł.chor.rez. , brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został Witold Filipowski, brązowym medalem ZZdOK Sławomir Motaczyński a Edward Szmitowicz srebrnym medalem „ Opiekun miejsc pamięci narodowej’’. Ponadto 9 kolegów otrzymało medal 60-lecia udziału Polski w misjach zagranicznych, a siedmiu medal 25-lecia nadania Siłom Pokojowym pokojowej nagrody Nobla. List gratulacyjny od Prezesa ZG SKMP ONZ otrzymało 7 kolegów, zaś prezes Koła nr 25 wyróżnił podziękowaniem 5 kolegów.

Bardzo dobrze układała się współpraca Zarządu Koła z dowództwem 10 blog., WSW, władzami administracji państwowej i samorządowej, oświatowymi i policyjnymi.

Bardzo ściśle współpracowaliśmy z organizacjami kombatanckimi, żołnierzami rezerwy, dyrekcjami szkół, itp.

Na zakończenie tej części , prezes przedstawił najważniejsze zadania w 2014 r. W części opłatkowej złożono sobie najlepsze życzenia zdrowia i pomyślności na nadchodzące Święta i na Nowy Rok.


Powitanie zebranych przez prezesa


Kol. J. Kubica otrzymuje list gratulacyjny...


...oraz kol. W. Filipowski

 

WYJAZDOWE POSIEDZENIE ZG SKMP ONZ
/ 14.12.2013 r. /

 

W dniu 14.12.2013 r. gościliśmy w jednostce GROM na wyjazdowym posiedzeniu ZG z udziałem prezesów Kół SKMP ONZ. Podczas posiedzenia dokonano podsumowania działalności Stowarzyszenia w 2013 r. oraz:
- przyjęto Plan działania Stowarzyszenia na 2014 r.
- omówiono sprawy finansowe
- przyjęto Preliminarz finansowy na 2014 r.
- powołano Komitet Organizacyjny obchodów 15-lecia SKMP ONZ
- znowelizowano zasady i kryteria przyznawania tytułu Honorowego i Wspierającego członka Stowarzyszenia

W części uroczystej:
- wręczono odznaczenia wyróżniającym się członkom SKMP
- prezes ZG udekorował sztandar jednostki GROM medalem „ Za Zasługi dla SKMP’’

Wśród odznaczonych była minister Bożena Żelazowska – zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz poseł na Sejm RP – Dariusz Seliga.

Medalem „ 25-lecia nadania Siłom Pokojowym ONZ pokojowej nagrody Nobla był także prezes Zarządu Koła nr 25 w Opolu – kol. Edward Łakomy.

W części trzeciej odbyło się spotkanie opłatkowe, podczas którego prezes ZG – gen.bryg.rez.dr Stanisław Woźniak złożył obecnym oraz ich rodzinom życzenia radosnych i spokojnych Świąt oraz wszystkiego najlepszego w Nowym 2014 roku.


GROM


Poczet sztandarowy SKMP ONZ


Dekoracja minister B. Żelazowskiej


W sali tradycji GROMU





Odznaczeni

 

HOŁD PATRONOWI

 

W dniu 29.11.2013 r. w obiekcie 10 Brygady Logistycznej w Opolu, odbyła się uroczystość poświęcona 183 rocznicy wybuchu powstania listopadowego, którego naczelnikiem był płk Piotr Wysocki. Jego patriotyzm, poświęcenie dla Ojczyzny sprawiły, że 10 Brygada obrała Go sobie za patrona.

W obecności kompanii honorowej, zaproszonych gości, harcerzy, kadry zawodowej oddano hołd wielkiemu Polakowi i patronowi brygady. O zasługach płk. Wysockiego mówił w swym wystąpieniu dowódca jednostki płk Adam Słodczyk. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli żołnierze i harcerze. Po Apelu Pamięci kompania honorowa oddała salwę honorową. Delegacje / w tym prezes Koła nr 25 / złożyły pod pomnikiem wiązanki i kwiaty. W części artystycznej wysłuchano pieśni i piosenki wojskowe, nawiązujące do tamtych historycznych wydarzeń.

 


Zaproszeni goście


Apel Pamięci





Salwa honorowa


Warta honorowa przy pomniku

 

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W OPOLU
/ 11.11.2013 r. /

 

Tegoroczne obchody święta niepodległości w Opolu rozpoczęły się nie jak dotychczas mszą św. w katedrze opolskiej, a uroczystą sesją Rady Miasta. Po przywitaniu zaproszonych gości przez przewodniczącego Rady Miasta Romana Ciasnochę, odegraniu hymnu państwowego i hejnału miasta, wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne. Był to dla nas – weteranów misji pokojowych miły moment, bowiem odznaczani byli członkowie Koła nr 25 SKMP ONZ. Z rąk wojewody opolskiego p. Ryszarda Wilczyńskiego brązowy Krzyż Zasługi otrzymał sekretarz koła Witold Filipowski, Edward Szmitowicz srebrny medal „Opiekun miejsc pamięci narodowej", a Sławomir Motaczyński brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju". Z kolei prezes Koła nr 25 w Opolu kol. Edward Łakomy udekorował medalem „Za zasługi dla SKMP ONZ" Mariana Sobieraja, medalem „ 60-lecia udziału Polski w misjach zagranicznych Edwarda Szwagrzyka, Edwarda Szmitowicza i Zbigniewa Paradowskiego, oraz medalem „ 25-lecia nadania Siłom Pokojowym ONZ pokojowej nagrody Nobla" – Tadeusza Ptasznika, Edwarda Szmitowicza i Edwarda Szwagrzyka. Wręczył także medal pamiątkowy Koła nr 25 wojewodzie Ryszardowi Wilczyńskiemu, doradcy marszałka województwa opolskiego Januszowi Wójcikowi oraz kol. Marianowi Sobierajowi.

Po mszy św. w katedrze, uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry, pocztów sztandarowych, kompanii służb mundurowych i Szwadronu Kawalerii Konnej , przeszli na plac pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po okolicznościowych przemówieniach , odbył się Apel Pamięci i złożono biało-czerwone kwiaty. Kwiaty złożyła także delegacja Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu.

Tegoroczne uroczystości miały charakter radosny, pozbawiony sztuczności i wielkiej pompy. Po prostu świętowano zwycięskie odzyskanie niepodległości a nie narodową klęskę. Mieszkańcy mogli zwiedzić dawne pomieszczenia stanowiska kierowania OC pod Ratuszem, spróbować żołnierskiej grochówki i bigosu, degustować dania kuchni polskiej serwowane przez opolskich blogerów kulinarnych obejrzeć plenerowe widowisko pt. „ Modne lata dwudzieste’’, a w opolskim amfiteatrze obejrzeć koncert pt. „Panny wyklęte" z udziałem m.inn. Halinki Mlynkowej, Kasi Kowalskiej i Mariki.  


Uczestnicy uroczystej sesji Rady Miasta


Brązowym Krzyżem Zasługi udekorowany został kol.Witold Filipowski


Dekoracja kol. Sławomira Motaczyńskiego brązowym medalem " Za zasługi dla obronności kraju"


Kol. Edward Szmitowicz otrzymał srebrny medal " Opiekun miejsc pamięci narodowej"


Medalem " Za zasługi dla SKMP ONZ' odznaczony został kol. Marian Sobieraj


Medal " 60-lecie uczestnictwa Polski w misjach zagranicznych" otrzymał m.inn. gen. Edward Szwagrzyk...


.... zaś medal " 25-lecia nadania Siłom Pokojowym ONZ nagrody Nobla m.inn. kol. Tadeusz Ptasznik


Wojewoda Ryszard Wilczyński otrzymał medal pamiątkowy Koła nr 25


Odznaczeni koledzy z Koła nr 25


Kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja Koła nr 25


Defiluje kompania honorowa służb mundurowych...


...oraz szwadron konny


Posterunek honorowy służb mundurowych pod pomnikiem

 

SPOTKANIE Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

W dniu 8.11.br. na placu zbiórek 10 Brygady Logistycznej, odbyło się spotkanie poświęcone obchodom 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli zaproszeni goście oraz żołnierze brygady. W okolicznościowym wystąpieniu dowódca podkreślił znaczenie odzyskania suwerenności po 123- letnich zaborach. Wręczono akty nominacyjne na wyższe stopnie wojskowe oraz „ Gwiazdy Afganistanu’’. Głos zabrał prezes Koła nr 25 płk Edward Łakomy, który podzielił się refleksjami dotyczącymi żołnierskich powinności. Tak, jak w przeszłości – powiedział- żołnierz polski walczył w pierwszym szeregu o odzyskanie niepodległości, tak obecnie od 60 lat służy międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, pełniąc służbę na misjach zagranicznych. Dodał, że w br. obchodzimy 3 ważne rocznice, tj. 60-rocznicę udziału Polski w misjach poza granicami państwa, 40-rocznicę udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach oraz 25-rocznicę nadania Siłom Pokojowym ONZ pokojowej nagrody Nobla. Z tej okazji w dniu 29.25.br na Terenia brygady odsłonięta została tablica poświęcona opolskim żołnierzom- uczestnikom misji zagranicznych.

Prezes wręczył dowódcy brygady PODZIĘKOWANIE wystosowane przez Prezesa ZG SKMP ONZ gen. S. Woźniaka oraz podziękowanie od Zarządu Koła nr 25 w Opolu za pomoc i wsparcie udzielone opolskiemu Kołu przy pracach związanych z odsłonięciem tablicy.

 
Brygada na zbiórce


Przywitanie dowódcy z prezesem Koła nr 25 SKMP ONZ


Wystąpienie dowódcy brygady


Wręczenie "Gwiazd Afganistanu"


Wystąpienie prezesa Koła nr 25


Płk Edward Łakomy wręcza dowódcy Podziękowanie od Prezesa ZG gen. S. Woźniaka oraz od prezesa Kola nr 25.

 

POŻEGNANIE PRZEDOSTATNIEJ ZMIANY
/ 8.10.2013 r. /

 

Bohaterami dzisiejszej uroczystości w 10 B.Log. byli żołnierze XIV zmiany NSE ISAF, którzy właśnie szykują się do wyjazdu do Afganistanu / 83 żołnierzy / oraz 6 żołnierzy , którzy właśnie powrócili z misji w Mali / PKW Mali / po półrocznym pobycie w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej / EUTM /. Aktualnie / od 21.09.br. / w Mali rozpoczęła służbę II zmiana, a w jej składzie 3 zołnierzy z 10 blog. Witali „ Malijczyków ’’ i żegnali „ Afgańczyków ‘’ koledzy z jednostki, dowództwo, najbliżsi oraz zaproszeni goście i harcerze. Opolskie Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 25 reprezentował jak zawsze prezes płk Edward Łakomy. W swym wystąpieniu nawiązał on do doniosłych rocznic, które obchodzimy w tym roku, a których kulminacją w Opolu było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 10 blog. oraz do funkcjonującej od 30.03. 2012 r. Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, regulującej uprawnienia weteranów. Życzył zasłużonego odpoczynku żołnierzom, którzy wrócili z Mali, zaś wyjeżdżającym do Afganistanu – szczęśliwego powrotu do kraju po wypełnieniu zadań oraz zdrowia.

 
Żołnierze XIV zmiany NSE na zbiórce.


Wyjeżdżających żegnali m.inn. wicewojewoda Antoni Jastrzembski ...


...oraz prezes Koła nr 25 płk Edward Łakomy


Licznie przybyły rodziny wyjeżdżających na misję


Defilada pododdziałów

 

HOŁD POWSTANCOM WARSZAWSKIM – JEŃCOM OBOZU W LAMSDORF
/ 7.10.2013 r. /

 

W dniu 7.10.br. w Opolu i w Łambinowicach odbyły się uroczystości związane z obchodami 69 rocznicy przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. W opolskiej siedzibie muzeum otwarto wystawę "Nazajutrz. Losy mieszkańców Warszawy po 1 sierpnia 1944", przygotowaną przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie. Następnie o godzinie 16.00 pod pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, odbyły się główne uroczystości z udziałem Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, przedstawicieli władz wojewódzkich – administracji państwowej i samorządowej, gminnych, wojska, policji , straży pożarnej, kombatantów, młodzieży szkolnej. Opolskie Stowarzyszenie Kombatantów Misji pokojowych ONZ – Koło nr 25 reprezentowali koledzy : Edward Łakomy i Stanisław Hładki. Po okolicznościowych wystąpieniach, odczytano Apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową oraz pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i prezentacja nowych wydawnictw muzeum oraz spotkanie z autorami 5. Zeszytu "Szkiców z dziejów obozów w Lamsdorf. Historia i współczesność" oraz książki „ Nazajutrz Powstańcy warszawscy w obozach jenieckich. Wybór relacji i wspomnień’’. Miło donieść, że kol. prezes Edward Łakomy odznaczony został medalem "Pro patria", a kol. Stanisław Hładki medalem "Pro memoria".

 
Delegacja Koła nr 25 SKMP ONZ


Głos zabrał min. Jan Ciechanowski


Kwiaty składa minister Jan Ciechanowski


Znicze zapaliła pod pomnikiem delegacja Koła nr 25 SKMP ONZ


Wartę honorową zaciągnęli żołnierze


Uczestnicy sympozjum


Medalem "PRO PATRIA" odznaczony został kol. Edward Łakomy....


...a kol. Stanisław Hładki medalem "PRO MEMORIA"


Odznaczeni medalem "PRO MEMORIA"


Podziękowanie dla organizatorów uroczystości od min. J. Ciechanowskiego











Wyróżnieni medalem "PRO PATRIA" z ministrem Janem Ciechanowskim

 

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2013/2014 NA UNIWERSYTECIE OPOLSKIM
/ 2.10.2013 r. /

 

W dniu 2.10.2013 r. największa opolska uczelnia Uniwersytet Opolski uroczyście zainaugurował kolejny rok akademicki. Studia na I roku rozpoczęło prawie 3,5 tys. studentów. Jak przyznał w swoim wystąpieniu rektor prof.dr hab. Stanisław Nicieja, tegoroczny nabór był mniejszy od ubiegłorocznego w związku z niżem demograficznym, który właśnie wkroczył na wyższe uczelnie. Jednak uczelnia podjęła szeroko zakrojone działania, aby ten trend osłabić. Nowością, z której Uniwersytet jest dumny są studia Europa Masters. To unikatowy program w zakresie studiów europejskich, umożliwiający uzyskanie dyplomów magisterskich trzech uczelni : UO, Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji w Niemczech i Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon we Francji. Wzrosła liczba studentów z Ukrainy – studia na I roku rozpoczyna 97 młodych Ukraińców.

Gościem honorowym na inauguracji był m.inn. członek ZG , prezes Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu kol. płk Edward Łakomy. Nasze Koło współpracuje ściśle z Instytutem Politologii UO . W maju br. odbyło się sympozjum, poświęcone udziałowi polskich i opolskich żołnierzy w misjach pokojowych, organizowane są spotkania członków Koła ze studentami, udzielamy pomocy magistrantom w pisaniu prac nt. misji pokojowych, itp. Do nawiązania współpracy walnie przyczyniła się Pani prof. dr hab. Wiesława Piątkowska- Stepaniak – obecna prorektor UO. Obecnie kontynuuje tą współpracę dyr. Instytutu dr Lech Rubisz. Zarząd Koła liczy na dalszą, owocną współpracę. Jesteśmy na to otwarci.

 
Wprowadzenie sztandaru uczelni


Honorowi goście


Studenci programu Masters wraz z rektorami 3 uczelni

 

OBCHODY "DNIA WETERANA" W OPOLU
/ 28-29.05.2013 r. /

 

Tegoroczne obchody „ Dnia Weterana’’ w Opolu / podobnie jak w całym kraju / miały szczególny wydźwięk . Odbywały się bowiem w roku ważnych i doniosłych rocznic – 60-rocznicy uczestnictwa Polaków w misjach pokojowych, 40-rocznicy udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach oraz 25-rocznicy wyróżnienia Sił Pokojowych ONZ pokojową nagrodą Nobla.

W Opolu zaplanowaliśmy w/w obchody jako 2-dniowe. Już w lutym ubr. podjęliśmy stosowne Uchwały , opracowany został Harmonogram prac przygotowawczych, a nieco później Program uroczystych obchodów w dniach 28-29.05.2013 r. Zostały one zamieszczone na naszej stronie internetowej ( www. skmponz.opole.pl ).

W HARMONOGRAMIE zaplanowano / i wykonano / m.inn. powołanie Komitetów – honorowego obchodów i społecznego fundacji tablicy pamiątkowej, przedsięwzięcia w Instytucie Politologii , spotkania środowiskowe nt. udziału Polaków w misjach pokojowych z uwzględnieniem przypadających w 2013 r. rocznic, promocję udziału Polaków, w tym żołnierzy Garnizonu opolskiego w misjach, popularyzację dokonań Koła nr 25 w Opolu, sesję popularno-naukową , a także odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 10 blog.

Zgodnie z Programem obchodów , w pierwszym dniu przeprowadzono konkurs tematyczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych nt. „ Udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych w l. 1953-2012 ". Indywidualnie b.dużą wiedzą na ten temat wykazał się Sławomir KADŁUCZKA z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Tuż za nim uplasowali się Ireneusz KRAWCZYK oraz Jarosław JARY / także z ZSEl. / . Zespołowo zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola przed Zespołem Szkół Ekonomicznych z Opola i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Nysy. Najlepsi / miejsca 1-6 / zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi, zaś trzy najlepsze zespoły otrzymały puchary.

Dokonano podsumowania konkursu plastycznego. Jury oceniało prace w 4 grupach wiekowych tj. gr. I = kl. 1-3 , gr. II = kl. 4-6 PSP; gr. III = PG oraz gr. IV = szkoły ponadgimnazjalne. Łącznie nadesłano 202 prace. Wg jury tegoroczne prace stały na wysokim poziomie , były wykonane w różnych technikach i ciekawe kolorystycznie. Najwyżej oceniono prace uczniów / klasyfikacja indywidualna / :
• w gr. I - Magdalena Skubańska z PSP Szybowice, Karolina Bąk z PSP Kietrz , Nina Rosół z PSP nr 14 z Opola
w gr. II – Aleksandra Podborączyńska z PSP Szybowice , Kacper Plochowicz z PSP nr 8 z Opola, Kamil Kaczmarek z PSP nr 21 z Opola
w gr. III – Maciej Nawłoka , Wojciech Lipiński, Damian Suchan – wszyscy z NGS w Paczkowie
• w gr. IV – Przemysław Janikowski z 1 LO w Oleśnie, Denis Piegsa z ZSM w Opolu , Magdalena Kozłowska z ZSiPO w Nysie
W klasyfikacji zespołowej w poszczególnych grupach zwyciężyły szkoły :
 • w gr. I - PSP Szybowice
• w gr. II – PSP Szybowice
• w gr. III – NGS w Paczkowie
• w gr. IV - 1 LO w Oleśnie

Wykonawców najlepszych prac nagrodzono dyplomami i nagrodami rzeczowymi, zaś opiekunowie otrzymali z rąk prezesa Koła nr 25 podziękowania.

Dzień drugi miał odświętny i bardziej uroczysty charakter. Rozpoczęła go sesja popularno-naukowa w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Poszczególne panele realizowali pracownicy naukowi Instytutu , policji i prezes Koła nr 25 w Opolu . W sesji uczestniczyli weterani, honorowi goście, studenci Instytutu Politologii oraz młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu / program sesji w załączeniu / .

Kulminacyjnym punktem opolskich uroczystości było odsłonięcie w 10 blog. tablicy upamiętniającej udział żołnierzy polskich / w tym Garnizonu opolskiego / w misjach i operacjach pokojowych.

Przybyłych na uroczystość honorowych gości m.inn. wicewojewodę opolskiego Antoniego Jastrzembskiego, sekretarza generalnego Urzędu Marszałkowskiego Adama Maciąga, szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Mirosława Karaska, dowódcę 10 blog. płk Mariusza Skulimowskiego , przedstawicieli policji, straży pożarnej, prezesów związków i organizacji kombatanckich , władz oświatowych , dyrektorów szkół , poczty sztandarowe , powitał członek ZG SKMP ONZ, prezes Zarządu Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy . Po odegraniu hymnu państwowego wygłosił on przemówienie , w którym szczególnie zaakcentował poświęcenie i zaangażowanie polskich żołnierzy , policjantów, pracowników cywilnych wojska w 60-leciu naszego uczestnictwa w misjach pokojowych, stabilizacyjnych i humanitarnych .Znaczną część swego wystąpienia poświęcił udziałowi w misjach żołnierzy Garnizonu opolskiego, którzy od 40 lat nieprzerwanie wyjeżdżają na misje zagraniczne, najpierw z 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej / misje UNEF II, UNDOF /, potem z 10 SDZ, a od 1999 r. po utworzeniu 10 Brygady Logistycznej, z jej składu. Aktualnie opolscy logistycy służą w Afganistanie w ramach XIII zmiany NSE i w Mali / EUTM / .

Akt fundacji tablicy odczytał członek Komitetu Społecznego fundacji tablicy , członek Kola nr 25 w Opolu ppłk rez. Andrzej Kurdziel.

W obecności kompanii honorowej, weteranów misji pokojowych , zaproszonych gości , pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkół opolskich, płk Edward ŁAKOMY dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej udział żołnierzy Garnizonu Opole w misjach zagranicznych . Towarzyszyli mu b.dowódca kompanii transportowej I zmiany PWJS DSZ ONZ na Bliskim Wschodzie , najstarszy członek Koła nr 25 płk w st. spocz. Eugeniusz KUCZER oraz st.chor.sztab. Stanisław GAWEŁ – uczestnik misji w Iraku i w Afganistanie. Tablicę poświęcił kapelan 10 blog. ks. ppłk Henryk Kaczmarek.

Serdeczne gratulacje i życzenia przekazał weteranom wicewojewoda Antoni Jastrzembski. W tym szczególnym dniu zostali uhonorowani najaktywniejsi i najbardziej zaangażowani członkowie naszego Koła. Awans do stopnia mł. chor. otrzymał kol. Ryszard Szpon. Brązowym medalem „ Za zasługi dla obronności kraju’’ wyróżniono kol. Mariana Rudnickiego, a kol. Edwarda Szmitowicza srebrnym medalem „ Opiekun miejsc pamięci narodowej ". Medale 60-lecia otrzymali koledzy : Edward Szwagrzyk, Ryszard Szpon, Edward Szmitowicz, Zbigniew Paradowski oraz Edward Łakomy, natomiast medalem 25-lecia nagrody Nobla uhonorowani zostali : Edward Szwagrzyk, Tadeusz Ptasznik, Edward Szmitowicz, Zbigniew Paradowski i Edward Łakomy. Medalem „ Za zasługi dla SKMP ONZ " wyróżnieni zostali : prof.dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Sławomir Motaczyński, Marian Sobieraj i Witold Medwecki. Prezes ZG SKMP ONZ listami gratulacyjnymi wyróżnił kolegów : Witold Filipowski, Kazimierz Suchiński, Ryszard Szpon, Zbigniew Trafiał, Stanisław Hładki , Paweł Łyga , Zdzisław Jaźwiec , Jan Zięciak , Mieczysław Fras , Zbigniew Paradowski i Jerzy Gajda. Natomiast prezes Koła nr 25 wyróżnił listami 7 kolegów.

Odczytano Apel poległych na misjach , a kompania honorowa oddała salwę honorową. Pod tablicą złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Gospodarz uroczystości – prezes Koła 25 serdecznie podziękował wszystkim przybyłym za uświetnienie swą obecnością obchodów „ Dnia Weterana’’ w Opolu, zaś weteranom życzył dużo zdrowia, spokoju, jak najmniej trosk na co dzień, satysfakcji z udziału w pracach Koła. Defilada kompanii honorowej 10 blog. oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, instytucji i opolskich szkół była zwieńczeniem uroczystości . Uroczystości „ Dnia Weterana’’ w Opolu relacjonowała TWP Opole, radio Opole, Nowa Trybuna Opolska .

Kilka z ponad dwustu nadesłanych prac plastycznych:

 























Podsumowanie konkursów:

 








































 


Sesja popularno-naukowa w Instytucie Politologii.





Na uroczystość odsłonięcia tablicy przybyli weterani....


...oraz goście honorowi


Przybyłych powitał i okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes Koła nr 25 płk Edward Łakomy


Honorową wartę przy tablicy zaciągnęli żołnierze 10 blog.


Medalem " Za zasługi dla SKMP ONZ'' uhonorowana została prof. Wiesława Piątkowska- Stepaniak


Awans do stopnia mł.chor. otrzymał st. sierż. Ryszard Szpon


Kol. Marian Rudnicki wyróżniony został brązowym medalem "ZZdOK"


Medal 60-lecia uczestnictwa w misjach otrzymał st.chor.sztab. Stanisław Gaweł ....


... a kol. Witold Medwecki medal 25-lecia nagrody Nobla


Pamiątkowym medalem Koła nr 25 w Opolu uhonorowano wicewojewodę Antoniego Jastrzembskieg


Tablicę odsłonił członek ZG SKMP ONZ płk Edward Łakomy w asyście płk Eugeniusza Kuczera i st.chor.sztab. Stanisława Gawła


Poświęcił tablicę kapelan 10 blog. ks. ppłk Henryk Kaczmarek


Życzenia i gratulacje z okazji święta przekazał weteranom wicewojewoda Antoni Jastrzembski


Wiązanki kwiatów pod tablicą złożyły delegacje Koła nr 25.....





.... oraz oficerów i organizacji kombatanckich


W uroczystości asystowała kompania honorowa 10 blog. wraz z pocztem sztandarowym


Prezes udzielił wywiadów opolskim mediom , m.inn. opolskiej telewizji


Pamiątkowe zdjęcie przy tablicy










 

Dzień Weterana w mediach:



 







 

OBCHODY „ DNIA WETERANA’’ W OPOLU

 

Już niedługo rozpoczną się 2-dniowe obchody „ Dnia Weterana ?#65533;’ w Opolu. Od roku trwały przygotowania do tego ważnego dla nas – weteranów działań poza granicami państwa wydarzenia . Obchody te od ubr. łączymy z obchodami „ Dnia Peacekeepera’’, czyli święta uczestników misji pokojowych ONZ.

Tegoroczne uroczystości w Opolu są bardzo bogate. W pierwszym dniu - 28.05.br. organizujemy , tradycyjnie już od 2008 r. , konkurs tematyczny pt. „ Udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych w l. 1953-2012 ?#65533;’ , skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Jednocześnie w tym dniu zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. „ Żołnierz polski w misjach pokojowych’’. Zaplanowano również inne atrakcje / patrz : PROGRAM /.

Zasadnicze uroczystości z udziałem honorowych gości będą miały miejsce w dniu 29.05.br. W Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się sesja popularno-naukowa , poświęcona misjom pokojowym i udziale w nich Polaków , a następnie w 10 Brygadzie Logistycznej odsłonięta zostanie tablica poświęcona udziałowi żołnierzy polskich w misjach zagranicznych .

Ponadto delegacja z opolskiego Koła nr 25 SKMP ONZ weźmie w dniu 29.05. br. udział w centralnych obchodach, które odbędą się w tym roku we Wrocławiu. Zarząd Koła nr 25 serdecznie zaprasza weteranów misji zagranicznych oraz imiennie gości honorowych do wzięcia udziału w naszym święcie.

 

SPOTKANIE AKTYWU SKMP ONZ W KARWICACH
/ 12-14.04.2013 r. /

 

W dniach 12-14.04.2013 r. w m. KARWICE niedaleko Drawska Pomorskiego miało miejsce robocze spotkanie aktywu Stowarzyszenia / członków Zarządu Głównego , prezesów Kół oraz skarbników. Wiodącymi tematami były : podsumowanie działalności w l. 2010-2012, przedstawienie główne zamierzenia SKMP ONZ w l. 2013-2015, problemy w pracy organizacyjnej, współpraca z organizacjami kombatanckimi, samorządami, sprawy finansowe, itp.

Na posiedzeniu ZG SKMP ONZ omawiano sprawy związane z organizacją obchodów „ Dnia Weterana - 2013 ?#65533;’. Centralne obchody odbędą się we Wrocławiu, ale w wielu regionach / w tym w Opolu / są organizowane lokalne uroczystości. Decyzją ZG w uroczystościach centralnych udział wezmą delegacje z poszczególnych kół terenowych. Podjęto uchwały zatwierdzające zmiany personalne oraz sprawozdanie finansowe, jak również dot. preliminarza budżetowego.

Podczas dyskusji plenarnej z udziałem wszystkich uczestników spotkania, prezesi kół m.inn. z Bydgoszczy, Krakowa i Opola podzielili się swoimi doświadczeniami w pracy oraz przedstawili najbliższe zamierzenia Kół , w tym szczególnie związanych z obchodami „ Dnia Weterana’’. Tak się składa , że prezesi tych kół organizują na swoim terenie bardzo ciekawe i urozmaicone imprezy, zwłaszcza w kontekście obchodów ważnych tegorocznych rocznic, tj. 60 – rocznicy uczestnictwa Polaków w misjach pokojowych i 25-rocznicy uhonorowania Sił Pokojowych ONZ nagrodą Nobla. Koło nr 25 w Opolu pragnie uczcić jeszcze jedną rocznicę, tj. 40 – rocznicę udziału żołnierzy Garnizonu Opole w misjach pokojowych. Program opolskich 2-dniowych ( 28-29.05.br. ) uroczystości zamieszczamy na naszej stronie internetowej.

W trakcie karwickiego spotkania miało miejsce bardzo szczególne i podniosłe wydarzenie. Najpierw uczestnicy spotkania wzięli udział w ceremonii złożeniu wieńca pod pomnikiem na cmentarzu Wojskowym w Drawsku Pomorskim , a następnie przemaszerowali w szyku zwartym na plac Konstytucji , gdzie uroczyście podniesiono flagę ONZ na maszt. Mieszkańcy Drawska z podziwem obserwowali pododdział weteranów w niebieskich beretach, którzy prezentowali się znakomicie, jak za dawnych lat.

Uroczystości w Drawsku zakończył koncert uczniów ze szkoły podstawowej oraz obiad, wydany przez burmistrza p. Zbigniewa Ptaka.

Wieczorem na ognisko, weteranów misji pokojowych zaprosił starosta drawski p. Stanisław Cybula.

Spotkanie w Karwicach, wszyscy uczestnicy uznali za bardzo pożyteczne i udane i wyrazili wolę spotkania się znów za rok.


Naradę prowadził prezes ZG SKMP ONZ gen. S. Woźniak / w środku /.


Uczestnicy narady.


Wśród nich gen. Edward Wejner i płk Edward Łakomy.


Wystąpił sekretarz generalny płk Andrzej Jędrzejewski


Delegacja ZG złożyła wieniec pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym w Drawsku Pomorskim.


Uczestnicy narady przed wyjazdem z Karwic...


...na Cmentarzu Wojskowym...


... oraz na placu Konstytucji.


Na maszt wciągnięto flagę ONZ.


Przywitał nas wiosenny deszcz i grad.





W miejscowej Szkole Podstawowej zwiedziliśmy wystawę ...











... oraz wysłuchaliśmy zespołu muzycznego i młodych solistów.


Za wspaniałe przyjęcie podziękował prezes ZG - gen. S. Woźniak.








Pracowity dzień zakończyliśmy tradycyjnym ogniskiem , na które zaprosił nas starosta drawski.


Pamiątkowe zdjęcia - wszystkich uczestników narady...


...oraz członków ZG SKMP ONZ.


Pobliskie jezioro było jeszcze skute lodem.

 

XIII ZMIANA NSE PKW ISAF AFGANISTAN GOTOWA DO WYJAZDU
/ 19.03.2013 r. /

 

W dniu 19.03.br. w obecności rodzin i bliskich , pożegnaliśmy żołnierzy XIII zmiany udającej się na misję do Afganistanu. Dowódca opolskich logistyków płk Adam Słodczyk w krótkich , żołnierskich słowach stwierdził, iż wyjeżdżający są bardzo dobrze przygotowani do misji i powinni wzorowo wypełnić postawione przed nimi zadania. Jak zawsze , życzył im zdrowia i bezpiecznego powrotu do kraju . Życzenia od władz państwowych i samorządowych Opolszczyzny przekazał wicewojewoda Antoni Jastrzembski. Najlepsze pozdrowienia i życzenia skierował także prezes opolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ płk Edward Łakomy. Misja, którą będziecie wypełniać – powiedział – będzie miała charakter szkoleniowo-logistyczny, bowiem pewne zadania będą związane z wstępnym przygotowywaniem niektórych elementów logistycznego wyposażenia do powrotu do kraju / jako, że do końca 2014 r. misja ta ma się zakończyć /. Tym niemniej podstawowe zadania , powierzone logistykom pozostają niezmienne i muszą one wykonane wzorowo. Prezes przytoczył słowa ministra T. Siemoniaka wypowiedziane na pożegnaniu sił operacyjnych z 25 BKP , iż… na finiszu trzeba dać z siebie najwięcej… Niech zatem będzie to mottem XIII zmiany. Na koniec swego wystąpienia , w imieniu ZG SKMP ONZ, opolskiego Koła nr 25 i swoim własnym ,przekazał najlepsze życzenia szczęśliwego , bezpiecznego powrotu do kraju. Niechaj trzynastka okaże się szczęśliwa.




Uczestnicy XIII zmiany na zbiórce


Zebranych powitał dowódca 10 blog. płk Adam Słodczyk


Honorowi goście


Życzenia szczęśliwego powrotu od honorowych gości


Defilada pododdziałów

 

ZEBRANIE KOŁA NR 25 SKMP ONZ
/ 11.02.2013 r. /

 

Na wstępie prezes wręczył kolegom Certyfikaty , legitymacje , listy gratulacyjne i podziękowania . Certyfikaty otrzymali : Witold Medwecki , Sławomir Motaczyński , Zdzisław Jaźwiec ; legitymację wręczono kol. Adamowi Jelinowi a podziękowania na piśmie za wielki wkład pracy w minionym roku otrzymali : Kazimierz Suchański i Sławomir Mataczyński. Listem gratulacyjnym prezes ZG SKMP ONZ wyróżnił kol. Wiesława Stebelskiego.

Najważniejszym punktem zebrania była ocena stanu przygotowań do obchodów rocznicowych i z okazji „ Dnia Weterana’’, przypadających w m-cu maju. Omówił je prezes , zwracając szczególną uwagę na potrzebę szerokiego udziału wszystkich członków Koła w tych przedsięwzięciach. Stwierdził , iż przygotowania przebiegają zgodnie z planem. Trwają prace przygotowawcze do sesji popularno-naukowej w Instytucie Politologii oraz w 10 Brygadzie Logistycznej . Opracowany jest już „ Program obchodów Dnia Weterana ?#65533;’ . W I dniu / 28.05.br./ przeprowadzone zostaną cykliczne konkursy dla młodzieży szkolnej , zaś 29.05.br. odbędą się główne uroczystości z udziałem zaproszonych gości honorowych , młodzieży i , oczywiście weteranów działań poza granicami państwa. Prezes zaapelował o dołożenie starań , aby przebiegły one w uroczystej atmosferze i sprawnie organizacyjnie.

Sprawy finansowe w świetle wymogów , wynikających z OPP i terminowość opłacania składek omówił skarbnik kol. Kazimierz Suchiński.

Prezes szczegółowo omówił zasady dot. 1% odpisu podatkowego na rzecz naszego Stowarzyszenia.

Powołano pełnomocnika ds. Organizacji Pożytku Publicznego . Został nim kol. Andrzej Dominiak.

Uaktualniono składy zespołów / ds. promocji , socjalno-bytowego , rekreacji , kultury i wypoczynku ,itp. /.

Prezes przedstawił propozycje dot.
- wyjazdu do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych do Kielc
- spotkania towarzyskiego w m-cu X.br. w Niemodlinie
- promocji Koła w świetle obchodów rocznicowych
- przygotowania Wspomnień na stronę internetową Koła
- przygotowania wystawy fotograficznej nt. „ Żołnierze Garnizonu Opole w misjach zagranicznych ?#65533;’.




Legitymację członkowską otrzymuje kol. Maciej Jagielski


Listem pochwalnym wyróżniony został Wiesław Stebelski


Certyfikaty otrzymują : Witold Medwecki...


...Sławomir Motaczyński...


...Zdzisław Jaźwiec...


...oraz Andrzej Dominiak


Podziękowanie dla Kazimierza Suchińskiego za ofiarną pracę na rzecz Koła





Uczestnicy zebrania


Certyfikat dla Witolda Medweckiego


Apel o 1 % odpisu podatkowego.

 

KOMBATANCKIE SPOTKANIE WIGILIJNE
/ 19.12.2012 r. /

 

Z udziałem opolskich kombatantów, żołnierzy garnizonu Opole oraz władz państwowych i samorządowych województwa opolskiego , odbyło się na terenie 10 Brygady Logistycznej wigilijne spotkanie. Zebranych powitał gospodarz – dowódca 10blog. płk Adam Słodczyk. Marszałek województwa opolskiego wręczył zasłużonym opolanom odznaki „ Za zasługi dla województwa opolskiego’’. Harcerze z opolskiej chorągwi przekazali kombatantom światełko pokoju. Po modlitwie , która poprowadził ks. Henryk Kaczmarek łamano się opłatkiem i składano sobie życzenia.

W spotkaniu uczestniczyli weterani misji zagranicznych z opolskiego Koła nr 25 SKMP ONZ – koledzy : Edward Łakomy, Stanisław Gaweł , Antoni Mulić, Zdzisław Środa i Stanisław Hładki.


Gości powitał dowódca 10blog. płk Adam Słodczyk


Marszałek Józef Sebesta wręczył odznaki "Za zasługi dla województwa opolskiego"


Harcerze przekazali światełko pokoju


Modlitwę za zmarłych kolegów odmówił ks. Henryk Kaczmarek


Uczestnicy spotkania


Kombatanci łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W KOLE nr 25
/ 17.12.2012 r. /

 

W bardzo miłej i sympatycznej atmosferze odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne w Kole nr 25 w Opolu. W pierwszej części spotkania przyjęto w szeregi Koła kolejnego członka – sierżanta Andrzeja Kaczmarczyka – uczestnika misji w Iraku, Afganistanie , Kongu i Czadzie. Zatem łącznie w 2012 r. stan naszego Koła powiększył się o nowych 9 członków. Bardzo się z tego faktu cieszymy. Oznacza to, że coraz więcej uczestników misji zagranicznych widzi potrzebę działania w Stowarzyszeniu . Certyfikat otrzymał kol. Waldemar Brocki. Wyróżniającym się członkom prezes wręczył Podziękowania. Otrzymali je : Stanisław Gaweł, Kazimierz Suchiński, Tadeusz Ptasznik, Sławomir Motaczyński oraz członkowie wspierający – Wojciech Bakalarz i poseł na Sejm RP Tomasz Garbowski.

Podsumowując rok 2012 , prezes stwierdził, że wszystkie zaplanowane zamierzenia zostały zrealizowane, a nawet przekroczone. Do najważniejszych dokonań Koła zaliczył : uroczyste, bogate merytorycznie obchody „ Dnia Weterana’’ w Opolu oraz udział opolskiej delegacji w obchodach w Warszawie, cykliczne spotkania ze studentami Instytutu Politologii / do V. 2013r. /, uczniami szkół średnich Opolszczyzny oraz studentami Uniwersytetu III wieku, udział członków Koła w obchodach świąt państwowych i wojskowych , udział w pożegnaniach i powitaniach żołnierzy 10 brygady, opiekę nad grobami zmarłych kolegów, itp. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli koledzy : Stanisław Gaweł, Tadeusz Ptasznik, Kazimierz Suchiński. Słowa podziękowania za przygotowanie spotkania należą się kolegom: Stanisławowi Hładkiemu, Zdzisławowi Jaźwiecowi i Zdzisławowi Środzie.

Prezes zapoznał uczestników z zagadnieniami poruszanymi na ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego SKMP ONZ w dniu 15.12.br. oraz nakreślił zadania czekające nas w 2013 r. Będzie to rok szczególny – rok doniosłych rocznic / 60-lecie udziału Polaków w misjach pokojowych, 40-lecie udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach oraz 25-lecie nadania Siłom Pokojowych nagrody Nobla /. Przygotowania do tych ważnych rocznic rozpoczęliśmy już jesienią 2011r. Są one obecnie bardzo zaawansowane. Informacje o realizowanych przedsięwzięciach są dostępne na naszej stronie internetowej.

W części drugiej prezes złożył wszystkim członkom Koła życzenia świąteczno-noworoczne oraz prosił, aby przekazać je najbliższym. Obecni składali sobie życzenia nawzajem łamiąc się tradycyjnie opłatkiem. W tej części koledzy wspominali swój pobyt na misji – wielu przyniosło zdjęcia, nagrane filmy,itp. które wspólnie obejrzeliśmy. Były opowieści o różnych zdarzeniach na misji i inne ciekawostki z codziennej służby. Przy okazji prezes ponowił apel o pisanie wspomnień, które zostaną zamieszczone na stronie internetowej Koła.


Certyfikat otrzymuje kol. Waldemar Brocki


Podziękowania dla kol. Stanisława Gawła


W nasze szeregi wstąpił kol. Andrzej Kaczmarczyk


Legitymację członkowską otrzymuje kol. Antoni Miluć





Uczestnicy spotkania





Życzenia naszym członkom złożył prezes ZW ZKRPiBWP płk Stefan Szelka, zarazem członek honorowy Stowarzyszenia





Uczestnicy spotkania


O swoim pobycie na misjach mówili m.inn. : kol. Józef Kwiecień....


... oraz Stanisław Gaweł


W "części artystycznej" wystąpił kol. Ryszard Rykalski


Kol. Zdzisław Środa "dziękuje" Staszkowi Gawłowi za pomoc w przygotowaniu spotkania


Podziękowanie dla kol. Tadeusza Ptasznika

 

ROCZNICA PATRONA BRYGADY
/ 29.11.2012 r. /

 

Z udziałem licznych gości i żołnierzy 10 Brygady Logistycznej miały miejsce obchody 182 rocznicy wybuchu powstania listopadowego i zarazem patrona brygady pułkownika Piotra Wysockiego. Zgromadzonych na uroczystości powitał dowódca brygady, który następnie przypomniał sylwetkę patrona i jego zasługi dla Polski. Wskazał na rolę, jaką dla żołnierzy brygady odgrywa dziś postać Piotra Wysockiego. Major Łydka odczytał Apel pamięci , a kompania honorowa oddała salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem patrona jednostki. W drugiej części uroczystości , która miała miejsce w klubie brygady wystąpił Juliusz Maria Krawacki , który przedstawił losy Piotra Wysockiego po upadku powstania .

Życzenia dla opolskich logistyków przekazał wojewoda Ryszard Wilczyński. W części artystycznej wystąpili artyści z filharmonii opolskiej , prezentując pieśni z okresu powstania.

Koło nr 25 SKMP ONZ reprezentował prezes, który w imieniu Koła złożył pod pomnikiem wiązankę kwiatów , a następnie uczestniczył w dalszej części uroczystości. Za promocję brygady na zewnątrz kol. Edward Łakomy został wyróżniony Plakietką honorową płk. Piotra Wysockiego.


Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli żołnierze i harcerze


Zaproszonych gości powitał dowódca brygady


Zaproszeni goście

 

POWITANIE XI ZMIANY NSE ISAF
/ 22.11.2012 r. /

 

Do stałego ceremoniału należą w opolskiej 10 brygadzie powitania i pożegnania żołnierzy misji zagranicznych. 22 .11.br. podczas uroczystej zbiórki stanu osobowego brygady , z udziałem zaproszonych gości i rodzin żołnierzy , powitano kolejną już XI zmianę opolskich logistyków , którzy powrócili z Afganistanu . Postawione przed nimi zadania wypełnili wzorowo , czego dowodem są podziękowania od przełożonych. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt głos zabrał zastępca dowódcy brygady płk Jerzy Dworucha , dziękując uczestnikom XI zmiany za bardzo dobre wykonanie zadań służbowych na misji. Podziękowania przekazał także płk Edward Łakomy –prezes opolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ , życząc zasłużonego odpoczynku z najbliższymi oraz poinformował o ważnych dla wszystkich weteranów działań poza granicami państwa rocznicach , które przypadają w 2013 r. Zaprosił weteranów do wzięcia w nich udziału. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów .


Meldunek o wykonaniu zadania złożył dowódca XI zmiany ppłk Dariusz Zaremba


Logistycy z XI zmiany na zbiórce


W imieniu Zarządu Koła nr 25 powracających powitał płk Edward Łakomy


Przybyły rodziny


Defilada pododdziałów

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W OPOLU
/ 11.11.2012 r. /

 

"Cieszmy się" – takie słowa często były powtarzane w Opolu podczas obchodów 94-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości . Uroczystości pod pomnikiem poprzedziła tradycyjnie msza św. w opolskiej katedrze. Na placu Wolności odbyły się właściwe uroczystości , poprzedzone wciągnięciem flagi państwowej na maszt , odegraniem hymnu państwowego oraz uroczystą zmianą warty i posterunków przez żołnierzy 10 brygady logistycznej oraz przedstawicieli policji , straży granicznej i służby więziennej .

Poległych w walkach za Ojczyznę uczczono apelem i salwą honorową .

Po przemówieniach oficjalne delegacje i mieszkańcy Opola złożyli kwiaty i wieńce . Złożyła je również delegacja Koła nr 25 SKMP ONZ w składzie : Edward Łakomy , Tadeusz Ptasznik i Kazimierz Suchiński .

Oficjalne uroczystości zakończyła defilada i odtańczony na placu polonez . W ratuszu odbyła się uroczysta sesja rady miasta .

W tym czasie Opolanie mogli wziąć udział w pokazach sprzętu wojskowego , pośpiewać patriotyczne pieśni oraz zjeść wojskową grochówkę , serwowaną przez brygadę .

Wieczorem w opolskiej filharmonii , chętni mogli posłuchać koncertu symfonicznego w wykonaniu naszych muzyków . Wysłuchali go również nasi członkowie .


Uroczystości pod pomnikiem na placu Wolności


Wartę zaciągnęli przedstawiciele służb mundurowych


Głos zabrał wojewoda Ryszard Wilczyński


Wiązankę kwiatów składa prezes Koła 25 SKMP ONZ


Defilada kompanii z 10 brygady logistycznej


Grochówka smakowała wszystkim

 

PAMIĘTAMY O NICH…

 

W dniu Święta zmarłych nasze myśli biegną do tych, którzy odeszli na zawsze. Są to głównie osoby nam najbliższe , także nasi koledzy – uczestnicy misji pokojowych. Pamiętamy o nich, zapalając na ich grobach znicze, kładąc wiązanki kwiatów. To nasz żołnierski i koleżeński obowiązek. W tym roku zapaliliśmy znicze na grobach Mieczysława Fularza – b. skarbnika naszego Koła i Piotra Gębki – uczestnika III zmiany PWJS w Doraźnych Siłach Pokojowych ONZ w Egipcie. Nie zapomnieliśmy także o nieodżałowanym Zdzisławie Kowalu – b. aktywnym członku naszego Koła , który zmarł nagle zaledwie w średnim wieku. W tym dniu łączymy się z rodzinami wszystkich zmarłych uczestników misji pokojowych , także nie będących w naszym stowarzyszeniu.


Zapalenie znicza na grobie ppłk Mieczysława Fularza...


...oraz na grobie płk Piotra Gębki

 

ZEBRANIE KOŁA NR 25 SKMP ONZ
/ 8.10.2012 r. /

 

Po powitaniu zebranych przez prezesa , jednogłośnie zatwierdzono porządek zebrania . Przyjęto w szeregi Koła kol. Antoniego Milusia – uczestnika III zmiany PWJS DSZ na Bliskim Wschodzie ( 1974/1975 ) , którego kompania stacjonowała w Ismailii . Prezes wręczył legitymację członka SPIA kol. Zdzisławowi Środzie .

Szeroką relację z zadań zrealizowanych w okresie VI –X. br. przedstawił prezes Koła . Należały do nich :
- udział delegacji Koła 25 w centralnych obchodach „ Dnia Weterana ‘’ 29.05 w Warszawie w składzie : Edward Łakomy , Zbigniew Trafiał , Zdzisław Środa , Sławomir Motaczyński i Marian Rudnicki /
- spotkanie prezesa ze studentami Instytutu Politologii UO oraz udzielenie wywiadu dla uczelnianej telewizji w dn. 4.06.br.
- udział prezesa w posiedzeniach ZG SKMP ONZ – 23.06. i 6.10.br.
- udział prezesa w posiedzeniu Rady Pedagogicznej – 3.07.br. – wręczenie wyróżnień nauczycielom - członkom wspierającym SKMP ONZ
- wywiad dla radia „ Opole ‘’ – 13.08.br. / gen. bryg. Edward Szwagrzyk i płk Edward Łakomy / - udział w obchodach Święta Wojska Polskiego – 15.08.br. / Edward Łakomy Jan Kubica , Ryszard Rykalski , Jan Rehlis /. Awanse dla kolegów Ryszarda Rykalskiego , Jana Kubicy i Jana Rehlisa.
- udział prezesa w pożegnaniu XII zmiany NSE ISAF – 20.08.br.
- udział prezesa w pożegnaniu dyr. W. Opoki – 31.08.br. Dekoracja medalem „ Za zasługi dla SKMP ONZ ‘’
- Udział delegacji Koła nr 25 w obchodach 73- rocznicy niemieckiej napaści na Polskę – 1.09.br.
- spotkanie z młodzieżą szkolną Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach / E. Łakomy , S. Gaweł / - 24.09.br.

Prezes podziękował zaangażowali się w realizację w/w zadań . Sekretarz Koła kol. W. Filipowski poinformował ostanie zorganizowania Koła , Zaapelował o uzupełnienie danych osobowych / adresy e-mailowe , PESEL , daty ostatnich awansów i odznaczeń , itp. /

Skarbnik Koła kol. K. Suchiński przedstawił zmiany w przepisach dot. gospodarki finansowej oraz przypomniał o obowiązku terminowego opłacania składek członkowskich .

Prezes poinformował kolegów o stanie realizacji „ Harmonogramu ‘’ dot. obchodów rocznicowych w 2013 r. Zrelacjonował przebieg posiedzenia ZG w dniu 6.10.br. oraz podjęte Uchwały i zamierzenia .

W części zadaniowej :
* uzgodniono terminarz spotkań kolegów ze studentami Instytutu Politologii . Odbędą się one w okresie X.2012 – IV. 2013 r.
* ustalono założenia spotkania w XII. br.
* prezes zachęcał kolegów do wysłania swoich wspomnień na konkurs literacki jak również na stronę internetową Koła nr 25
* apel o poszukiwanie darczyńców


Certyfikat otrzymuje Arkadiusz Kulasza


Legitymację członkowską SPIA otrzymuje Zdzisław Środa


Sekretarz - kol. Witold Filipowski omawia sprawy organizacyjne


Uczestnicy zebrania

 

50 LAT WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO
/ 27.09.2012 r. /

 

W dniu 27.09.2012 r. w teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu , z udziałem przedstawicieli instytucji centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej , władz wojewódzkich i miejskich , wojska , policji , straży pożarnej świata nauki , młodzieży szkolnej oraz zaproszonych gości , miała miejsce uroczystość poświęcona 50 – rocznicy istnienia Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu . Zebranych serdecznie powitał szef WSzW w Opolu płk Mirosław Karasek . Organizację WSzW na przestrzeni tych 50-lat przedstawił jeden z byłych szefów WSzW płk Antoni Tkacz , natomiast obecną strukturę i zadania sztabu omówił z-ca Szefa ppłk Stanisław Maksymowicz .

Dokonano wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe , medali oraz listów gratulacyjnych . Skierowano życzenia na ręce płk Karaska dalszej owocnej działalności na rzecz obronności kraju oraz satysfakcji z dobrze wypełnianych zadań .

W części artystycznej wystąpił Centralny Zespół Artystyczny WP . W uroczystości wzięli udział weterani misji pokojowych z Koła nr 25 SKMP ONZ – Edward Łakomy , Tadeusz Ptasznik , Paweł Łyga , Stanisław Hładki , Edward Szmitowicz i Kazimierz Suchiński .

Prezes przekazał dla pracowników WSzW w Opolu życzenia zdrowia , pomyślności w życiu osobistym i w pracy zawodowej oraz satysfakcji w pracy na rzecz obronności kraju . Wręczył medal pamiątkowy Koła nr 25 SKMP ONZ szefowi WSzW – płk Mirosławowi Karaskowi .
















 

SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ SZKOLNĄ W GŁUBCZYCACH
/ 24.09.2012 r. /

 

W dniu 24.09.2012 r. na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach , z młodzieżą tej szkoły spotkali się członek ZG SKMP ONZ , prezes Kołą nr 25 w Opolu płk Edward Łakomy oraz st.chor.sztab. Stanisław Gaweł . Obecni byli także członkowie Związku Strzeleckiego „ Strzelec’’ , z którym nasze Koło utrzymuje bliskie kontakty .

W pierwszej części 2 – godzinnego spotkania , prezes nakreślił historyczne tło udziału żołnierzy polskich w misjach pokojowych , zadania , jakie realizowali w poszczególnych misjach , charakter misji i ich przebieg. Na tym tle omówił zadania wykonywane na misjach przez żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej . Nawiązał do ważnych rocznic – 60 –rocznicy udziału Polaków w misjach pokojowych , 40 – rocznicy udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach oraz 25 – rocznicy nadania Siłom Pokojowym Nagrody Nobla . Przedstawił zamierzenia Koła nr 25 uświetniające te ważne rocznice / m.inn. wmurowanie tablicy pamiątkowej , sesja popularno- naukowa w Instytucie Politologii UO , spotkania z weteranami misji , itp. /.

Odwołał się do własnych wspomnień z pobytu na misji w Egipcie / UNEF II / , prezentując materiał ze strony internetowej Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu / www.skmponz.opole.pl / .

W drugiej części głos zabrał kol. Stanisław Gaweł – uczestnik misji w Iraku i Afganistanie . W sposób barwny i b. ciekawy , demonstrując eksponaty przywiezione z tych misji , mówił o swojej służbie , kulturze i obyczajach tamtych społeczeństw .

Na zakończenie prezes wręczył p. mgr Ilonie Klepackiej / pod nieobecność dyr. mgr. Jana Łaty / album o udziale żołnierzy polskich w misjach zagranicznych .


Młodzież szkolną przywitał kol. Edward Łakomy


Omówił historyczne tło misji i ich uwarunkowania


Prezes opowiedział o swoim pobycie w Egipcie


Kol. Gaweł dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w Iraku i Afganistanie





Demonstruje przywiezione eksponaty


Dziewczyny z klasy o profilu policyjnym


"Pomoce naukowe" S. Gawła


Zakładanie burki














Młodzież żywo interesowała się eksponatami


Wręczenie albumu dla szkolnej biblioteki

 

OBCHODY 73 –ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W OPOLU
/ 01.09.2012 r./

 

Z udziałem władz wojewódzkich , miejskich , przedstawicieli wojska , policji , straży pożarnej , kombatantów oraz społeczeństwa , odbyły się w Opolu obchody 73 – rocznicy wybuchu II wojny światowej , połączone z obchodami Dnia Weterana . Atakiem na Polskę w 1939 roku , Niemcy hitlerowskie rozpoczęły najkrwawszą w historii wojnę . Przeprowadzono Apel Pamięci oraz złożono pod pomnikiem Bojowników Walk o Polskość Śląska Opolskiego zapalone znicze . Rocznicowe obchody wybuchu II wojny światowej od 1997 r. obchodzone są wspólnie z Dniem Weterana . Sejm RP ustanowił to święto jako wyraz pamięci o żołnierzach , walczących o niepodległość Polski . W uroczystościach wzięła udział delegacja Koła nr 25 SKMP ONZ w składzie : kol. Edward Łakomy i kol. Tadeusz Ptasznik , która złożyła zapalony znicz pod pomnikiem .


Wciągnięcie flagi państwowej na maszt


Uczestnicy uroczystości


Kompania honorowa z 10 Brygady Logistycznej


Apel Pamięci





Złożenie zapalonych zniczy

 

DZIĘKUJEMY DYREKTORZE
/ 31.08.2012 r./

 

W dniu 31.08.2012 r. , podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej , miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych przez dotychczasowego dyrektora p. mgr. Władysława Opokę . Dyr. Opoka był wielkim sympatykiem naszego Stowarzyszenia , wspierającym jego statutową działalność . Dzięki jego przychylności i tworzeniu właściwego klimatu , uczniowie tej szkoły systematycznie zwyciężali w konkursach ,organizowanych przez opolskie Koło nr 25 SKMP ONZ , a dot. udziału żołnierzy polskich w misjach pokojowych ONZ , zarówno indywidualnie jak i zespołowo . Natomiast na terenie szkoły gościły wystawy , poświęcone działalności Koła nr 25 , m.inn. wystawa pt. „ 10 – lecie działalności Koła nr 25 w Opolu ‘’, „ Opolanie w misjach pokojowych ONZ ‘’ . Jest też gablota , poświęcona udziałowi polskich żołnierzy w misjach zagranicznych , odbywają się spotkania z młodzieżą tej szkoły .

Uczestniczący w posiedzeniu członek ZG SKMP ONZ , prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st. spocz. Edward Łakomy udekorował dyr. Opokę , przyznanym przez Kapitułę medalem „ Za zasługi dla SKMP ONZ ‘’ oraz wręczył mu Dyplom uznania od Zarządu Koła nr 25 . W imieniu ZG i Zarządu Koła nr 25 przekazał dyr. W. Opoce najlepsze życzenia zdrowia , pomyślności w życiu osobistym i zawodowym .


Kol. E. Łakomy dziękuje dyr. Opoce za wspieranie Koła nr 25 SKMP ONZ


Prezentuje zasługi dla Koła nr 25


Dekoruje medalem " Za Zasługi dla SKMP ONZ ''


Gratuluje medalu " Za Zasługi dla SKMP ONZ ''


Wręcza dyplom od Zarządu Koła nr 25

 

POŻEGNANIE XII ZMIANY NSE ISAF
/ 20.08.2012 r./

 

Logistycy 10 Brygady Logistycznej to już weterani misji afgańskiej . Właśnie pożegnaliśmy kolejną XII zmianę , udającą się do Afganistanu , aby tam zabezpieczać pod względem logistycznym naszych żołnierzy . W imieniu władz wojewódzkich wyjeżdżających żegnali wicewojewoda Antoni Jastrzębski i członek zarządu województwa Antoni Konopka . Miasto reprezentował wiceprezydent Arkadiusz Wiśniewski . Przekazali oni pozdrowienia i najlepsze życzenia dla wyjeżdżających żołnierzy . Wśród gości obecny był także członek Zarządu Głównego SKMP ONZ , prezes Zarządu Koła nr 25 kol. Edward Łakomy , który przyłączył się do życzeń gości honorowych oraz wyraził przekonanie , iż wypełnią oni wzorowo stojące przed nimi zadania . Życzył także , aby cali i zdrowi wrócili z misji , a rodzinom i bliskim żołnierzy , aby wspierali ich w tej trudnej służbie w Afganistanie .


Żołnierze XII zmiany na zbiórce


Życzenia od wicewojewody A. Jastrzembskiego


Wyjeżdżających żegna prezes kol. E. Łakomy


Przywitanie z d-cą brygady


A. Jastrzembski wraz z d-cą brygady żegnają wyjeżdżających

 

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W OPOLU
/ 15.08.2012 r./

 

Uroczyste obchody święta Wojska Polskiego rozpoczęły się ZEBRANIE KOŁA NR 25 SKMP ONZzym uczestnicy przemas8rowali na plac Wolności pod pomnik Bojownikom o polskość Śląska Opolskiego . Tutaj z udziałem honorowych gości oraz mieszkańców Opola odbyły się główne uroczystości . Odbył się Apel pamięci , okolicznościowe wystąpienia wojewody , marszałka i wiceprezydenta miasta . Dokonano wręczenia odznaczeń oraz aktów mianowania . Miło donieść , że wśród awansowanych znaleźli się trzej członkowie naszego Koła – koledzy : Jan KUBICA i Ryszard RYKALSKI otrzymali awans do stopnia starszego chorążego sztabowego , a kol. Jan REHLIS do stopnia młodszego chorążego . Serdeczne gratulacje !.


Awans do stopnia st.chor.sztab. otrzymuje kol. Jan Kubica


Akt mianowania na stopień st.chor.sztab. odebrał z rąk wojewody kol. Ryszard Rykalski


Do stopnia mł.chor. awansowany został kol. Jan Rehlis


Wystąpienie wojewody Ryszarda Wilczyńskiego


Pamiątkowe zdjęcie

 

ZOSTALI WYRÓŻNIENI
/ 03.07.2012 r./

 

W posiedzeniu Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu uczestniczył prezes Zarządu Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu kol. Edward Łakomy . To właśnie z tej szkoły – jednej z najlepszych w województwie opolskim wywodzą się nauczyciele – członkowie wspierający naszego Stowarzyszenia – Elżbieta Rogala , Leszek Kamiński i Damian Stankowicz . To głównie dzięki nim funkcjonuje na b. wysokim poziomie strona internetowa Koła nr 25 , a reprezentacja szkoły w konkursie nt . udziału żołnierzy polskich w misjach pokojowych od lat zajmuje czołowe miejsce w województwie . Prezes , w swym wystąpieniu serdecznie podziękował w/w nauczycielom za pracę na rzecz Stowarzyszenia oraz życzył sukcesów w pracy zawodowej i pomyślności w życiu osobistym . Wyraził przekonanie , że nadal będą aktywnie wspierać Stowarzyszenie . Odznaczył kol. Elżbietę Rogalę brązowym medalem „ Za zasługi dla obronności kraju ‘’ . Wręczył także medal pamiątkowy Koła nr 25 w Opolu Damianowi Stankowiczowi . Wszyscy otrzymali też Podziękowania podpisane przez prezesa Koła .


Kol. Edward Łakomy odczytuje Decyzję ministra ON w sprawie wyróżnienia mgr Elżbiety Rogali brązowym medalem " Za Zasługi dla obronności kraju ''


Odznaczenie medalem


Medalem pamiątkowym Koła nr 25 SKMP ONZ wyróżniony został mgr Damian Stankowicz


Odznaczeni i wyróżnieni nauczyciele z prezesem Koła


Podziękowania i dyplomy


Podziękowania i dyplomy


Podziękowania i dyplomy


Podziękowania i dyplomy

 

SPOTKANIE ZE STUDENTAMI INSTYTUTU POLITOLOGII UO . WYWIAD DLA UCZELNIANEJ TELEWIZJI
/ 04.06.2012 r./

 

Realizując zadania nakreślone w HARMONOGRAMIE obchodów 60 – rocznicy uczestnictwa Polaków w misjach pokojowych oraz 40 – rocznicy udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach , członek ZG SKMP ONZ , prezes Koła nr 25 w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy , spotkał się ze studentami Instytutu Politologii UO oraz udzielił obszernego wywiadu uczelnianej telewizji .

To pierwsze z cyklu 7 spotkań zaplanowanych i uzgodnionych z dyrektorem Instytutu p. prof. dr hab. Wiesławą Piątkowską- Stepaniak . W udzielonym wywiadzie prezes nakreślił polityczne i wojskowe tło misji pokojowych na świecie ze szczególnym uwzględnieniem udziału polskich żołnierzy , policjantów i pracowników cywilnych wojska w tych misjach , ich znaczenie dla utrzymania pokoju i stabilizacji w zapalnych regionach świata , a także podzielił się swoimi wrażeniami i ocenami misji UNEF II w Egipcie , w której uczestniczył .

W spotkaniu ze studentami Instytutu Politologii prezes zaakcentował kilka ważnych wątków tej jakże obszernej tematyki . Na wstępie poinformował zebranych o przyjętej konwencji spotkań . Będzie to cykl spójnych tematycznie lecz oddzielnych spotkań z uczestnikami poszczególnych misji , w których brali oni udział . Zatem w kolejnych spotkaniach swoje wspomnienia przedstawią koledzy z misji UNDOF w Syrii , UNIFIL w Libanie , UNPROFOR w b. Jugosławii , PKW w Czadzie , PKW w Iraku , ISAF w Afganistanie , itp. W dalszej części spotkania przypomniał wiodącą rolę ONZ , NATO , UE i OBWE w organizacji misji , udział kontyngentów państw członkowskich , krótką charakterystykę ważniejszych misji z udziałem Polaków , uzyskane efekty i niedociągnięcia .

Podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu na misji w Egipcie w ramach PWJS DSZ ONZ , posiłkując się fragmentami Wspomnień ze strony internetowej Koła nr 25 , gdzie są zamieszczone ( www.skmponz.opole.pl ) . Zachęcał do odwiedzenia tej strony , gdyż zawiera ona historyczna dokumentację niektórych misji oraz aktualną działalność naszego Koła .

Podziękował opiekunowi grupy p. dr Barbarze Curyło za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Na zakończenie prezes odpowiadał na pytania studentów oraz przekazał na ręce pani doktor album ukazujący udział polskich żołnierzy w misjach pokojowych dla uczelnianej biblioteki .


Prelekcję wygłosił kol. Edward Łakomy


Uczestnicy spotkania wraz z opiekunem grupy


Prowadzący zademonstrował fragmenty swoich wspomnień ze strony internetowej Koła 25


Uczestnicy spotkania


Pokaz strony internetowej Koła 25


Prezes przekazał album o udziale polskich żołnierzy w misjach dla biblioteki uczelnianej


Pokaz niektórych eksponatów z Egiptu

 

CENTRALNE OBCHODY "DNIA WETERANA"
/ Warszawa, 29.05.2012 r./

 

W przeddzień święta – 28.bm z żołnierzami – weteranami misji i przedstawicielami stowarzyszeń działających na rzecz weteranów , spotkał się minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak . Przekazał życzenia weteranom misji zagranicznych . Podkreślił , że jesteśmy bohaterami , którzy od kilkudziesięciu lat sławią imię polskiego żołnierza i narażają swoje życie lub zdrowie w bardzo trudnych misjach . W spotkaniu uczestniczyła delegacja Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ . Za życzenia podziękował prezes – gen.bryg. w st. spocz.. dr Stanisław Woźniak , który także w imieniu Stowarzyszenia odznaczył ministra Siemoniaka medalem „ Za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ‘’. Na centralne obchody „ Dnia Weterana’’ w Warszawie w dniu 29.05.2012 r. udała się 6 – osobowa delegacja z Koła nr 25 SKMP ONZ z Opola w składzie : Edward Łakomy , Zbigniew Trafiał , Zdzisław Środa , Henryk Magosz , Sławomir Motaczyński i Marian Rudnicki .

Uczestniczyliśmy w uroczystościach na Pl. J. Piłsudskiego oraz w Muzeum Wojska Polskiego . Po raz pierwszy w Polsce obchodzony był „ Dzień Weterana’’ poza Granicami Państwa . Na Placu odbył się uroczysty Apel Pamięci . Obecni byli m.inn. : Janina Zakrzewska – wiceprzewodnicząca sejmowej komisji Obrony Narodowej , Czesław Mroczek – sekretarz stanu w MON , szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – gen. Stanisław Koziej , szef Sztabu Generalnego – gen. Mieczysław Cieniuch .Przybyła młodzież szkolna . W swym wystąpieniu Czesław Mroczek podkreślił , że uczestnicy misji są najlepszymi ambasadorami Polski i swą wzorową postawa zasługują na słowa najwyższego uznania . Uroczyście wręczono sztandar Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach . Złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza .

W godzinach popołudniowych na terenie Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic z nazwami misji i miejsc stacjonowania polskich kontyngentów wojskowych . W obecności weteranów działań poza granicami państwa odsłonili je : minister Czesław Mroczek , gen. Stanisław Koziej , gen. Mieczysław Cieniuch oraz przedstawiciele stowarzyszeń weteranów. Złożono wieńce i kwiaty.


Delegacja opolska w ogrodzie saskim .....


....i przed Grobem Nieznanego Żołnierza


W rozmowie z sekretarzem generalnym ZG SKMP ONZ Andrzejem Tomą


Na pl. im. Józefa Piłsudskiego


W pierwszym rzędzie koledzy : Edward Łakomy i Zbigniew Trafiał


Początek uroczystości. Odegranie hymnu państwowego


Uczestnicy uroczystości


Sztandar Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych


Przedstawiciele Sejmu RP , Prezydenta , Rządu i MON


Widok ogólny uroczystości


Członkowie rowerowego zlotu gwiaździstego


Weterani działań poza granicami państwa


Defilada pocztów sztandarowych


Na terenie Muzeum Wojska Polskiego


Wystąpienie wiceministra ON Czesława Mroczka


Uczestnicy uroczystego odsłonięcia tablic z nazwami misji i miejsc ich służby


Opolska delegacja przed pamiątkowym głazem i tablicami


Złożono wieńce i wiązanki kwiatów


Jedna z tablic z ziemią z misji w Egipcie / PWJS - UNEF II /


W godzinach porannych w katedrze polowej WP odbyła się msza w intencji poległych i poszkodowanych na misjach


Uczestniczyli w niej członkowie ZG i delegacje z kół terenowych


Przed pamiątkowym głazem i tablicami przykrywającymi ziemię z misji wartę zaciągnęli żołnierze z kompanii reprezentacyjnej WP

 

OBCHODY "DNIA WETERANA" W OPOLU
/ 24.05.2012 r. /

 

Z udziałem weteranów misji pokojowych , młodzieży szkolnej oraz zaproszonych gości , odbyły się w Opolu uroczystości z okazji „ Dnia Weterana’’ działań poza granicami państwa . Bogaty program obchodów obejmował m.inn. udział młodzieży szkolnej w konkursie plastycznym oraz tematycznym nt. udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych , spotkanie z uczestnikiem misji w Iraku i Afganistanie – st.chor.sztab. Stanisławem Gawłem z 10 Brygady Logistycznej , zwiedzanie Brygady , spotkanie z weteranami misji Uroczystość zaszczycili swą obecnością : wojewoda opolski p. Ryszard Wilczyński , doradca marszałka województwa opolskiego – p. Janusz Wójcik , prezes ZW ZŻWP – płk Zbigniew Owczarek , prezes ZW ZKRPiBWP – płk Stefan Szelka , z-ca szefa WSzW w Opolu – ppłk Stanisław Maksymowicz , logistyk 10 B.Log. – ppłk Grzegorz Zgliński . Obchody rocznicowe składały się z dwóch odsłon. W pierwszej odbył się konkurs tematyczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych . Udział wzięło 11 zespołów ze szkół województwa opolskiego , m.inn. z Opola , Nysy , Paczkowa, Kędzierzyna-Koźla , Olesna . Mieli oni za zadanie rozwiązać test , składający się z 38 pytań dot. udziału naszych żołnierzy w misjach zagranicznych w l. 1953-2011 . Zdecydowana większość uczestników znakomicie poradziła sobie z testem. Indywidualnie najlepszymi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola – Maciej Krakowiak i Adam Bąk , którzy ex quo zajęli I miejsce z wynikiem 43 pkt./ opiekun P. Damian Stankowicz / . . W klasyfikacji zespołowej triumfowała drużyna Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola , gromadząc 119 pkt. Pozostałe wyniki znajdują się w Protokole jury konkursu , któremu przewodniczył ppłk Dariusz Pakuła z WSzW , a członkiem byli p. Henryk Duda z Kuratorium Oświaty chor. Kazimierz Suchiński – członek Koła nr 25 .

W tej części odbyło się spotkanie młodzieży z st.chor.sztab. Stanisławem Gawłem , który prezentując swoje zbiory z Iraku i Afganistanu oraz slajdy , barwnie opowiadał o swoich przeżyciach i wrażeniach . Dokonano też podsumowania konkursu plastycznego , na który napłynęło ponad 100 prac ze szkół podstawowych , gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa . Jury tego konkursu , któremu przewodniczył kierownik Klubu 10 B.Log. – Józef Kwiecień , było bardzo zadowolone z oryginalności i poziomu prac. Oceniano prace w 4 grupach wiekowych / wyniki w Protokole / . Na szczególne wyróżnienie zasłużyły 2 szkoły , z których nadesłano najwięcej prac , tj. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Szybowic ( opiekun p. mgr Ryszarda Kuzak ) i Liceum Ogólnokształcące z Olesna ( opiekun p. mgr Magdalena Koloch ) . Po posileniu się pączkami , młodzież udała się do obiektu koszarowego 10 Brygady , gdzie zwiedziła salę tradycji oraz obejrzała sprzęt wojskowy .

W ramach obchodów odbyło się robocze zebranie Koła nr 25 . Przyjęto nowych członków – st.szer. Witolda Medweckiego , st. chor. Romana Szyłkiewicza , Sierż. sztab. Władysława Białochławka , st.szer. Jerzego Gajdę. Wręczono Certyfikaty . Omówiono organizację wyjazdu delegacji z naszego Koła na centralne uroczystości w dniu 29.05.br.

W drugiej części uczestniczyli zaproszeni goście . Laureatom obydwu konkursów – zdobywcom czołowych miejsc z konkursu plastycznego i tematycznego wręczono puchary , nagrody rzeczowe i dyplomy . Wręczali je – wojewoda Ryszard Wilczyński i doradca marszałka Janusz Wójcik. Podziękowania za przygotowanie młodzieży do konkursów otrzymali opiekunowie . Pan wojewoda wręczył listy gratulacyjne z okazji ukończenia 70 lat naszym kolegom – Zbigniewowi Trafiałowi i Tadeuszowi Ptasznikowi oraz Józefowi Bartoszkowi z okazji ukończenia 65 lat. Prezes Koła płk Edward Łakomy nakreślił dokonania Koła oraz przedstawił najważniejsze zadania , które czekają nas w przyszłym roku , w którym będziemy uroczyście obchodzić ważne dla naszego środowiska – 60-rocznicę uczestnictwa Polaków w misjach pokojowych oraz 40-rocznicę udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach . Z kolei wojewoda opolski gratulował młodzieży i ich opiekunom osiągnięć i zainteresowania tematyką misji pokojowych i udziale w misjach polskich żołnierzy , zaś weteranom – członkom naszego Koła życzył dużo zdrowia i dalszego zaangażowania w kontaktach z młodzieżą . Płk Stefan Szelka – członek honorowy Stowarzyszenia wyraził wielkie zadowolenie z organizacji obchodów „ Dnia Weterana’’, które od lat organizuje Koło nr 25 w Opolu oraz z tak dużego udziału młodzieży .

Żołnierska grochówka , którą raczyli się na zakończenie obchodów uczestnicy , smakowała wyśmienicie.


Kol. E. Łakomy omawia regulamin konkursu


Za chwilę się rozpocznie...


Przewodniczący konkursu plastycznego ogłasza wyniki


Rozwiązywanie testów


Za chwilę uczniowie z Szybowic otrzymają nagrody...


...i już sa w naszych rękach


Podziękowanie dla opiekunki z Szybowic


Gratulacje i nagrody dla najlepszych


Honorowe patronaty


Najciekawsze prace plastyczne


Najciekawsze prace plastyczne


Najciekawsze prace plastyczne


Opowieści kol. S. Gawła z Iraku i Afganistanu wzbudziły wielkie zainteresowanie


...oraz jego eksponaty


Wyniki konkursu tematycznego przedstawia kol. D. Pakuła - przewodniczący jury


Honorowi goście


Nagrody wręcza wojewoda Ryszard Wilczyński


Wojewoda Ryszard Wilczyński wręcza nagrody i dyplomy laureatom obydwu konkursów


Życzenia i gratulacje dla weteranów i młodzieży od wojewody opolskiego p. Ryszarda Wilczynskiego


Listy gratulacyjne dla kolegów : Z. Trafiała , T. Ptasznika i J. Bartoszka


W części artystycznej wystąpił kol. R, Rykalski


Robocze zebranie Koła nr 25


Wręczenie legitymacji i certyfikatów nowo przyjętym kolegom.


Wręczenie legitymacji i certyfikatów nowo przyjętym kolegom.


Wręczenie legitymacji i certyfikatów nowo przyjętym kolegom.


































 

JESTEŚMY WETERANAMI

 

30 marca 2012 r. weszła w życie ustawa o weteranach działań poza granicami państwa / Dz.U nr 105 poz. 1203 z 29.09.2011 r. / Ustanawia ona Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa / 29 maja / oraz określa status weterana i weterana poszkodowanego , uprawnienia im przysługujące oraz zasady i warunki korzystania z tych uprawnień. Aby ustawa mogła w pełni funkcjonować , konieczne było wydanie przez MON 12 rozporządzeń / aktów wykonawczych /

Podstawowym celem ustawy jest uhonorowanie i wsparcie osób biorących udział w różnych działaniach poza granicami Polski / głównie militarnych / na podstawie skierowania w ramach misji stabilizacyjnych oraz misji podejmowanych przez ONZ , NATO i UE

W myśl ustawy :


WETERANEM może być osoba , która brała udział , na podstawie skierowania w działaniach poza granicami państwa w ramach :
* misji pokojowej lub stabilizacyjnej , kontyngentu policyjnego , Straży Granicznej , BOR , nie krócej niż przez okres 60 dni
* grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej – nie krócej niż 60 dni
WETERANEM POSZKODOWANYM może być osoba , która biorąc udział na podstawie skierowania w działaniach poza granicami państwa , doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa , z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze .

Ustawa ustanawia 3 odznaki honorowe:
- wojskową odznakę „ Za Rany i Kontuzje ‘’
- odznakę honorową „ Za Zasługi w działaniach poza granicami RP"
- odznakę honorową „ za Zasługi w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa poza granicami Polski"

Ustawa przyznaje weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień , związanych z ich:
• uhonorowaniem
• świadczeniami opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej
• pomocą w kontynuowaniu nauki
• uprawnieniami socjalnymi
• uprawnieniami pracowniczymi oraz możliwością przyznania dodatku weterana dla osób pobierających emeryturę lub rentę inwalidzką

Zdecydowana większość tych uprawnień dotyczy tylko weteranów poszkodowanych .

SZANOWNI KOLEDZY – CZŁONKOWIE KOŁA NR 25

 

Pragnę przekazać Wam niezbędne informacje dotyczące uzyskania statusu weterana .
• status weterana / weterana poszkodowanego / przyznaje na wniosek żołnierza w drodze decyzji administracyjnej Minister Obrony Narodowej / art. 5 pkt. 1 Ustawy /
• podstawą do ubiegania się o przyznanie statusu weterana są :
a /. = wniosek / zał . nr 1 / . Należy wpisać swoje dane , podpisać się i wysłać wraz z załączonymi dokumentami / b i c / na adres MON – u do Warszawy
b /. = zaświadczenie / zał. nr 2 / wydane przez Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień / odpowiednio do miejsca zamieszkania / lub przez dowódcę jednostki , jeśli weteran pełni zawodową służbę wojskową .
c /. = zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego / zał. nr 3 / . Aby otrzymać w/w zaświadczenie należy na tym formularzu wystąpić do Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego w Opolu / przy Sądzie Okręgowym w Opolu / ul. Plebiscytowa 3 A . Tel. 77/ 541-95-10 . Koszt zaświadczenia wynosi 50 zł.

UWAGA: O Zaświadczenie o niekaralności / pkt. c / można się także zwrócić do : Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego 00-454 Warszawa ul. Czerniakowska 100

Dokumentem potwierdzającym status weterana / weterana poszkodowanego / jest legitymacja wydana przez Ministra Obrony Narodowej / art. 9 pkt.1 Ustawy .

LEGITYMACJA

powinna być wydana w terminie do 60 dni od dnia wydania decyzji o przyznaniu statusu weterana / weterana poszkodowanego / - Wzór legitymacji - Zał. nr 4 .

Informuję kolegów , że tekst Ustawy , rozporządzeń , druki , itp. znajdziecie na stronie internetowej www.mon.gov.pl/pl/strona/373

/ link do WETERAN / lub na Facebooku .

 

Zał. nr 1.

Pobierz

Zał. nr 2.

Pobierz

Zał. nr 3.

Pobierz

Zał. nr 4.


 

 

PRZYGOTOWANIA DO OBCHODÓW "DNIA WETERANA"
/ 29.05.2012 r. /

 

Zgodnie z „Ustawą o weteranach działań poza granicami państwa ‘’ , która wejdzie w życie z dniem 30.03.2012 r. , dzień 29 maja staje się świętem państwowym. Zarząd Główny na swym posiedzeniu w dniu 11.02.br. zaapelował , aby to święto obchodzone po raz pierwszy miało szczególnie uroczysty charakter.

Zarząd Koła nr 25 odpowiadając na apel ZG SKMP ONZ , opracował Harmonogram przedsięwzięć z okazji obchodów "Dnia Weterana" . Został on zatwierdzony na zebraniu Koła w dniu 27.02.br./ zał. Nr 1/. Oto niektóre z nich :
* wystąpienie do parlamentarzystów , wojewody, marszałka , prezydenta Opola, opolskiego kuratora oświaty o objęcie honorowym patronatem w/w obchodów / wszyscy odpowiedzieli pozytywnie /
• spotkania środowiskowe z kadrą zawodową, młodzieżą szkolną, studentami
• opracowanie założeń konkursów- tematycznego i plastycznego dla młodzieży
• zaktualizowanie informacji o Kole nr 25 i zamieszczenie w/w w Informatorze
• udział delegacji Koła nr 25 w obchodach "Dnia Weterana" w Warszawie w dniu 29.05.br.
* popularyzowanie Stowarzyszenia i Koła nr 25 w opolskich mediach z okazji "Dnia Weterana"
• przedsięwzięcia w dniu obchodów święta w Opolu w dniu 24.05.br. / wg oddzielnego Harmonogramu – zał. Nr 2 /

Tegoroczne obchody będą miały wymowę historyczną . Oto po 59 latach udziału w misjach pokojowych poza granicami państwa , żołnierze polscy doczekali się wreszcie Ustawy , która określa status weterana i weterana poszkodowanego , normuje kwestie związane z uhonorowaniem weteranów , zwłaszcza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej , prawo do uzyskania pomocy finansowej na naukę , pierwszeństwo w zatrudnieniu , a także sprawy dotyczące dodatku . Reguluje ponadto funkcjonowanie Domu Weterana / jako zakładu opiekuńczo-leczniczego / w Lądku-Zdroju .

Status weterana i weterana poszkodowanego / potwierdzony otrzymaniem legitymacji / nadawał będzie minister obrony narodowej na wniosek żołnierza . Szczegółowe zapisy znajdują się w Ustawie o weteranach działań poza granicami państwa / zał . nr 3 / .

Program obchodów "Dnia Weterana" w Opolu w 2012 r.
 

L.p.

           Treść przedsięwzięcia

Odpowiada

Termin

Uwagi

1.

Opracowanie planu obchodów „ Dnia Weterana ‘’  w Opolu

Zarząd

I. 2012

 

2.

Wystąpienie do Parlamentarzystów Wojewody , Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Opola, Kuratora    Oświaty o objęcie honorowym patronatem jubileuszowych uroczystości .

Prezes

II.2012

 

3.

Zatwierdzenia „ Programu obchodów  Dnia Weterana w Opolu .

Zarząd

II.2012

 

4.

Wystąpienie do Wojewody, Marszałka, Prezydenta i Kuratora Oświaty z prośbą o ufundowanie pucharów , nagród rzeczowych i dyplomów dla zwycięzców w konkursie plastycznym i tematycznym .

Prezes

II.2012

 

5.

Spotkania środowiskowe z młodzieżą szkolną z okazji „ Dnia Weterana ‘’

    

Członkowie Koła

XI.2011- V.2012  

 

6.

Spotkanie z posłami i radnymi miasta Opola :

   - informacja o działalności Koła nr 25

      na rzecz społeczeństwa miasta i

      Opolszczyzny  

   - nasze oczekiwania i propozycje 

Zarząd

IV.2012

 

7.

Opracowanie regulaminów konkursów:

   - tematycznego i plastycznego

 

Zarząd

I. 2012  

 

8.

Przygotowanie pytań do konkursu tematycznego „ Udział żołnierzy polskich w wojskowych misjach zagranicznych ‘’

Zarząd

IV.2012

 

9.

Zamieszczenie informacji o konkursach na stronach internetowych Kuratorium Oświaty oraz Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola

Prezes

II. 2012

 

10.

Przygotowanie informacji nt . Koła nr 25  SKMP ONZ ‘’

Zarząd

IV.2012

 

11.

Prezentacja założeń i planowanych przedsięwzięć, związanych z obchodami „ Dnia Weterana’’

Prezes        zespół ds. mediów               

II – V.

2012 

 

12.

Prelekcja w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego

Prezes

IV. 2012  

 

13.

Ocena nadesłanych na konkurs prac plastycznych

Jury

V.2012

 

14.

Przeprowadzenia konkursu tematycznego nt. „ Udział żołnierzy polskich w wojskowych misjach zagranicznych ‘’

Zarząd

V. 2012

 

15.

Uroczyste obchody„Dnia Weterana’    w dn. 24.05.2012 r.     / wg oddzielnego planu /.

Spotkanie weteranów misji pokojowych i stabilizacyjnych

z młodzieżą szkolną oraz rodzinami zmarłych i  poległych  kolegów – uczestników misji.

Zarząd

V. 2012

 

16.

Podsumowanie obchodów jubileuszowych .

Prezes

IX.2012 r.

 

 

Harmonogram obchodów "Dnia Weterana" w Opolu w dniu 24.05.2012 r.

L.p.

                       Przedsięwzięcie

Godzina

 Miejsce              

Odpowiedzialny

Uczestniczą

1.

Konkurs tematyczny pt. „ Udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych ONZ , OBWE UE i NATO ‘’.

9.00-10.15

  Klub 10 B.Log.

mgr J. Olechnowicz

reprezentacje szkolne

2.

Przyjazd laureatów konkursu plastycznego

10.00

   Klub

mgr Józef  Kwiecień

laureaci

3.

Wystawa nagrodzonych prac plastycznych – zwiedzanie

10.00-10.25

   Klub

opiekunowie

laureaci

4.

Projekcja filmu z misji pokojowych

10.25 – 11.00

   Klub

mgr Józef  Kwiecień

wszyscy

5.

Podsumowanie konkursów , wręczenie nagród , dyplomów , wyróżnień

11.00-12.10

   Klub

kol. Edward Łakomy

wszyscy

6.

Poczęstunek dla młodzieży i opiekunów

12.10-12.35

   Klub

kol. J. Kwiecień , kol. T. Ptasznik

młodzież  , opiekunowie

7.

Spotkanie pokoleń – kombatantów , młodzieży  i zaproszonych gości zwiedzanie wystawy nagrodzonych prac plastycznych

12.35-14.20

   Klub

kol. Edward Łakomy

 

laureaci konkursów , opiekunowie

8.

Spotkanie z uczestnikiem IX zmiany NSE ISAF Afganistan

12.35-14.20

10 B.Log.

st.chor. sztab. Stanisław Gaweł

reszta młodzieży

9.

Żołnierski obiad

14.30

stołówka

kol. W. Filipowski

wszyscy

Opracował: Edward Łakomy

 

Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek!


 

POŻEGNANIE XI ZMIANY NSE ISAF
/ 28.02.2012 r. /

 

Na uroczystej zbiórce Brygady w dniu 28.02.2012 r. pożegnano żołnierzy XI zmiany NSE ISAF , którzy za kilka dni udadzą się na afgańską misję . Na placu apelowym ok. 70-osobowy pododdział misjonarzy wyróżniał się umundurowaniem i nakryciem głowy . Opolscy żołnierze będą zabezpieczać logistycznie XI zmianę PKW Afganistan , której trzon stanowią komandosi z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa , dowodzonej przez gen.bryg. Bogdana Tworkowskiego . Żołnierze 10 Brygady Logistycznej od 10 lat uczestniczą w misjach zagranicznych i mają bogate doświadczenie . Przed obecnym wyjazdem przeszli ponadto kilkumiesięczne szkolenie . Meldunek o gotowości do wyjazdu złożył ppłk Dariusz Zaremba – dowódca XI zmiany logistyków .

Na uroczystość przybyły rodziny wyjeżdżających oraz zaproszeni goście . Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich , miejskich , wojskowych , prezesi organizacji kombatanckich .

W imieniu Zarządu Koła nr 25 SKMP ONZ wyjeżdżających żegnał członek ZG płk w st.spocz. Edward Łakomy , który życzył logistykom wzorowego wypełnienia zadań oraz nawiązał do Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa , która wejdzie w życie 30.03.br. , a także do przypadających w 2013 r. ważnych dla naszego środowiska rocznic – 60-rocznicy uczestnictwa Polaków w misjach pokojowych oraz 40-rocznicy udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach .


Dowódca 10 B.Log. płk Adam Słodczyk dokonuje przeglądu pododdziałów


Wystąpienie wicewojewody Antoniego Jastrzembskiego


Meldunek o gotowości do wyjazdu złożył ppłk Dariusz Zaremba


Przybyli goście honorowi - od lewej płk Stefan Szelka , płk Edward Łakomy . gen.bryg. Bogdan Tworkowski oraz wicewojewoda Antoni Jastrzembski


Życzenia dla wyjeżdżających przekazał od Zarządu Koła nr 25 kol. Edward Łakomy


Pożegnanie misjonarzy


Pożegnanie misjonarzy


Defilada XI zmiany NSE ISAF

 

ZEBRANIE KOŁA NR 25 SKMP ONZ
/ 27.02.2012 r. /

 

Porządek pierwszego , tegorocznego spotkanie członków Koła 25 zawierał wiele ważnych punktów. Na wstępie , zgodnie już z tradycją Koła, w nasze szeregi zostali przyjęci koledzy : Bogusław Błachut i Jan Rudyk . Następnie prezes Koła złożył serdeczne życzenia i gratulacje najstarszym członkom koła , którzy ukończyli 80 i więcej lat oraz wręczył im Listy gratulacyjne podpisane przez prezesa ZG gen. Stanisława Woźniaka i członka ZG , prezesa Koła 25 płk. Edwarda Łakomego . Listy gratulacyjne otrzymali : kol. Eugeniusz KUCZER , kol. Czesław GĄSIOR , kol. Andrzej SŁAWIŃSKI , kol. Jan KUBICA i kol. Ryszard RYKALSKI . Wręczono również Certyfikaty i podziękowania . W zebraniu uczestniczył komendant WKU w Opolu – ppłk Jan Rybak . Prezes poinformował członków koła o najważniejszych sprawach poruszanych na posiedzeniu ZG w dniu 11.02.2012 r. Należą do nich : nowe zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia , obchody „ Dnia Weterana’’ w dniu 29.05. br. w Warszawie , kontakty zagraniczne , działalność kół terenowych . Szczegółowe zasady finansowe , obowiązujące od 1.01.br. przedstawił skarbnik koła kol. Kazimierz Suchiński .

Stan przygotowań do obchodów „ Dnia Weterana ‘’ w Opolu przedstawił kol. Edward Łakomy , apelując zarazem o udział wszystkich kolegów w tym święcie Bardzo ważnym punktem dzisiejszego zebrania były przedsięwzięcia , jakie planuje zrealizować Koło wraz z Instytutem Politologii UO z okazji 60-rocznicy uczestnictwa Polaków w misjach pokojowych , 40-rocznicy udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach oraz 15-lecia Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ , które to rocznice przypadają w 2013 r. Przyjęto UCHWAŁĘ o powołaniu Społecznego Komitetu Fundacji pamiątkowej tablicy, któremu przewodniczyć będzie gen. Edward Szwagrzyk. Powołano również Komitet Honorowy obchodów , któremu współprzewodniczyć będą : prezes ZG SKMP ONZ – gen. Stanisław Woźniak i dyr. Instytutu Politologii UO – prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak. Szczegółowe przedsięwzięcia , jakie będą realizowane przez Koło nr 25 SKMP ONZ w Opolu oraz Instytut Politologii zawarte zostały w HARMONOGRAMIE obchodów rocznicowych . Pragniemy aby te ważne dla nas i całego społeczeństwa Opolszczyzny rocznice stały się miejscem spotkań z weteranami misji zagranicznych , poszerzeniem wiedzy mieszkańców Opolszczyzny o roli i zadaniach Polaków podczas misji w różnych regionach świata / w tym żołnierzy z województwa opolskiego / , wyjaśnianiem zasadności udziału żołnierzy w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa w zapalnych miejscach . Chcemy , aby w rocznicowych uroczystościach licznie wzięła udział młodzież szkolna i studenci. Liczymy na udział i wsparcie ze strony władz wojewódzkich , miejskich , oświatowych oraz wojska , związków i organizacji kombatanckich . Pragniemy nadać tym obchodom wysoką rangę i jak najszerszy zasięg .

Prezes poinformował o spotkaniu z prof. W. Piątkowską-Stepaniak i wspólnych ustaleniach dot. włączenia się Instytutu w realizację obchodów rocznicowych . Przyjęto Uchwałę zatwierdzającą „ Harmonogram opieki nad grobami zmarłych kolegów w 2012 r. ‘’ .

Prezes również poinformował o pożegnaniu w imieniu wszystkich członków Koła kol. płk. Andrzeja Kuśmierza – szefa WSzW, który zakończył służbę wojskową i wyjechał z Opola. Podziękował za aktywność i wielkie zaangażowanie w pracach koła oraz życzył wszelkiej pomyślności . W dyskusji głos zabierali koledzy : Rykalski , Filipowski , Motaczyński , Jaźwiec i inni.

Zarząd Koła wystąpił z wnioskami awansowymi na kolegów : Jana Kubicę , Ryszarda Rykalskiego , Ryszarda Szpona i Jana Rehlisa .


Zebraniu przewodniczył prezes Koła 25


Listy gratulacyjne otrzymali: Czesław Gąsior...


...Eugeniusz Kuczer...


...Jan Kubica...


...i Ryszard Rykalski


Dyplomami uznania wyróżnieni zostali: Edward Szmitowicz...


... i Kazimierz Suchiński


Uczestnicy zebrania


Uczestnicy zebrania


Uczestnicy zebrania




























 

POSIEDZENIE ZG SKMP ONZ
/ 11.02.2012 r. /

 

W dniu 11.02.2012 r. odbyło się w Warszawie posiedzenie ZG SKMP ONZ . Porządek zebrania obejmował wiele ważnych dla naszej społeczności zagadnień dot. spraw organizacyjnych , finansowych , kontaktów zagranicznych , obchodów „ Dnia Weterana " , itp.

Zebranych powitał prezes ZG – gen. Stanisław Woźniak , który poinformował o odbytych spotkaniach członków Prezydium z ministrem ON Tomaszem Siemoniakiem , szefem BBN gen. Stanisławem Koziejem , ministrem- kierownikiem Urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych –dr. Janem Ciechanowskim . Przekazał ustalenia dot. obchodów „ Dnia Weterana " w Warszawie oraz kontaktów zagranicznych oraz wręczył Akty nominacyjne dla członków ZG SKMP ONZ .

Realizację planu zamierzeń ZG w 2011 r. przedstawił sekretarz generalny Stowarzyszenia kol. Andrzej Toma. Oprócz wielu pozytywów są i negatywy , jak nieterminowość i niska jakość wykonywanych zadań przez niektóre Koła , opóźnienia w opłacaniu składek członkowskich , itp.

Ocenę stanu finansów Stowarzyszenia za 2011 r. oraz propozycje budżetu na 2012 r. przedstawił kol. Tadeusz Sąsiadek . Omówił / wspólnie z księgową ZG / zasady zarządzania finansami SKMP ONZ jako Organizacji Pożytku Publicznego . Powołano Komisję ds. działalności PP , która opracuje instrukcję o działalności finansowej kół oraz pełnomocników ds. mianowań i odznaczeń oraz ds. organizacyjnych .

Po krótkiej dyskusji zatwierdzono „ Plan pracy ZG na 2012 r. " oraz podjęto uchwałę o przydziale obowiązków dla poszczególnych członków ZG . Prezes ZG apelował o liczny udział członków Stowarzyszenia w obchodach „ Dnia Weterana " w Warszawie w dn. 29.05.br.

W dyskusji głos zabierali koledzy : T. Sąsiadek , J. Banach , R. Keller, E. Łakomy , W. Wojtan , E. Potocki i inni .


Zebranych powitał prezes ZG - gen. Stanisław Woźniak


Akt nominacyjny otrzymuje kol. Edward Łakomy


Akt nominacyjny


Podczas obrad


Księgowa ZG omówiła zasady finansowe OPP

 

SPOTKANIE ZE STUDENTAMI UNIWERSYTETU
III WIEKU W KLUCZBORKU / 2.02.2012 r. /

 

W dniu 2.02.2012 r. członek Koła Nr 25 SKMP ONZ w Opolu st.chor. sztab. Stanisław Gaweł spotkał się w Kluczborku ze studentami Uniwersytetu III wieku z Wrocławia . Tematem spotkania były doświadczenia i przeżycia prelegenta z jego pobytu na misji w Iraku i Afganistanie . W barwnych słowach i z pokazem przywiezionych stamtąd przedmiotów codziennego użytku oraz sprzętu i wyposażenia naszych żołnierzy, kol. Gaweł przedstawił zebranym słuchaczom obraz służby , kontaktów z mieszkańcami , tradycji i obyczajów narodów tych krajów . Słuchacze żywo interesowali się demonstrowanymi eksponatami , mogąc je dotknąć bądź przymierzyć np. kamizelkę kuloodporną , hełm , itp. Bardzo ciekawiły ich obyczaje i kultura państw arabskich oraz rola , jaką odgrywa islam w codziennym życiu . Chcieli wiedzieć , jak wyglądała służba , spędzanie czasu wolnego i rozrywki naszych żołnierzy .

Kol. Gaweł z właściwą sobie swadą opowiadał o własnych przeżyciach , porównywał specyfikę służby w Iraku i Afganistanie , mówił o codziennej egzystencji mieszkańców tych krajów.

Uczestnicy spotkania podziękowali brawami i wyrazami uznania prelegentowi za bardzo ciekawy i wielce pouczający wykład oraz możliwość spotkania się z żołnierzem misji zagranicznej .


Prelekcję wygłosił kol. Stanisław Gaweł ...














... oraz zaprezentował szereg eksponatów


Uczestnicy spotkania


Oto niektóre eksponaty


Kamizelka kuloodporna jest dość ciężka


Zasuszony skorpion budził duże zainteresowanie

 

POŻEGNANIE płk. Andrzeja KUĆMIERZA
/ 9.01.2012 r. /

 

Odchodzącego do rezerwy szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu – członka naszego Koła nr 25 SKMP ONZ , pożegnał w dniu 9.01.2012 r. członek ZG SKMP ONZ , prezes Zarządu Koła płk w st. spocz. Edward Łakomy . Podziękował za współpracę i aktywne zaangażowanie w realizacji statutowych zadań Koła oraz wręczył list gratulacyjny . Przekazał najlepsze życzenia od wszystkich członków Koła – zdrowia , dalszej aktywności oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym .


Prezes Zarządu Koła nr 25 żegna płk. Andrzeja Kućmierza

 

SPOTKANIE W MON
/ Warszawa, 16.12.2011 r. /

W dniu 16.12.2011 r. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak przyjął delegację Zarządu Głównego SKMP ONZ. Podczas spotkania prezes Stanisław Woźniak wyraził podziękowanie pod adresem MON i innych zaangażowanych instytucji za skuteczne przeprowadzenie, w szybkim procesie legislacyjnym, prac nad ustawą o weteranach działań poza granicami państwa oraz podziękował ministrowi za pomoc i współpracę w 2011 r. Wizyta była okazją do zaprezentowania dorobku i nowych władz Stowarzyszenia, oraz wytyczenia kierunków współpracy na lata przyszłe. Rozmawiano m.in. o budowie pomnika, implementacji ustawy o weteranach i przygotowaniach do obchodów Dnia Weterana. Minister Siemoniak zadeklarował osobiste zaangażowanie w godne obchody tego święta, które po raz pierwszy będzie obchodzone 29 maja przyszłego roku. "Oferuję wszelką niezbędną pomoc, na miarę pierwszych obchodów, które wyznaczą pewien standard na długie lata i przyczynią się do budowania dobrej opinii o weteranach i wojsku". Ponadto szef resortu wyraził poparcie dla postulatu, wysuniętego na spotkaniu przez Stowarzyszenie, o zmiany prawne, umożliwiające ustanowienie wyróżnienia Gwiazdą za służbę, także uczestników misji pokojowych. Spotkanie, które przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze zakończyło się wymianą życzeń świąteczno-noworocznych. W rozmowach uczestniczył dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych płk Sławomir Filipczak i szef Oddziału Komunikacji Społecznej w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności płk Jarosław Dębski, Stowarzyszenie reprezentowali: prezes Stanisław Woźniak, wiceprezesi Tadeusz Sąsiadek i Waldemar Wojtan oraz sekretarz generalny Andrzej Toma.







 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE KOŁA NR 25 SKMP ONZ
/ 12.12.2011 r. /

Doroczne zebranie sprawozdawcze Koła nr 25 w Opolu odbyło się w Klubie 10 Brygady Logistycznej . Przybyli członkowie Koła , kandydaci na członków oraz zaproszeni goście – prezes ZW ZKRPiBWP w Opolu – płk Stefan Szelka oraz prezes ZW ZŻWP – płk Zbigniew Owczarek . Kontynuując dobrą passę od połowy 2008 r. , również na dzisiejszym zebraniu w nasze szeregi wstąpili : st.szer. Marian Rudnicki , sierż.sztab. Marian Sobieraj , st.sierż. Sławomir Motaczyński , st.szer. Maciej Jagielski , kpr. Mieczysław Fras , kpr. Kazimierz Gwóźdź , chor. sztab. Zdzisław Jaźwiec , chor. Józef Bartoszek . Członek Zarządu Głównego SKMP ONZ - płk Edward Łakomy serdecznie powitał ich w naszym Kole , życząc owocnej współpracy i osobistej satysfakcji .

Sprawozdanie z rocznej działalności Zarządu przedstawił prezes Koła. Wyraził wielkie zadowolenie z dokonań Koła w 2011 r. Wymienił najważniejsze z nich :
• przedsięwzięcia z okazji obchodów „ Dnia Peacekeepera ‘’ / konkursy dla młodzieży szkolnej – plastyczny , na który nadesłano 147 prac i konkurs tematyczny , w którym udział wzięło 10 drużyn z opolskich szkół ponad- gimnazjalnych , spotkanie z uczestnikiem misji w Iraku i Afganistanie , zwiedzanie koszar i Sali tradycji 10 Brygady Logistycznej /
• uruchomienie wersji angielskiej strony internetowej Koła 25
• odznaczenie sztandaru Brygady medalem „ Za Zasługi dla SKMP ONZ ‘’
• zorganizowanie stoiska na III Opolskich Targach Organizacji Pozarządowych w holu Urzędu Marszałkowskiego
• spotkania z kadrą 10 B.Log. oraz młodzieżą szkolną / ZSEl. w Opolu , LO „ Carolinum ‘’ w Nysie
• udział w pożegnaniach i powitaniach kolejnych zmian NSE ISAF
• podjęcie działań zmierzających do ufundowania tablicy pamiątkowej z okazji przypadającej w 2013 r. 60 – rocznicy udziału Polaków w misjach pokojowych oraz 15 – lecia Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
• udział w obchodach rocznic państwowych , wojskowych , regionalnych , związkowych / odzyskania niepodległości , III powstania śląskiego , powstania listopadowego , Wojska Polskiego , itp. /
• aktywny udział delegatów w III Krajowym Zjeździe Delegatów SKMP ONZ . Wybór kol. płk . Edwarda Łakomego do Zarządu Głównego SKMP
• spotkania z posłami , radnymi , przedstawicielami władz wojewódzkich , miejskich , oświatowych , wojskowych mających na celu promocję koła i jego dokonań na rzecz środowiska Opolszczyzny i kombatantów
• spotkanie towarzyskie z okazji Dnia Niepodległości w Niemodlinie - 2 –
• owocna współpraca z 10 Brygadą Logistyczną , WSzW, WKU. Opolskim Kuratorium Oświaty , ZKRPiBWP , ZŻWP
• współpraca za Związkiem Strzeleckim „ Strzelec ‘’ w Głubczycach
• spotkanie prezesa E. Łakomego i J. Kwietnia z Polonią Belgijską
• zajęcie III m na najlepszą stronę internetową na szczeblu ZG SKMP

Na wniosek Zarządu Koła 25 , prezes ZG SKMP wyróżnił Dyplomem uznania n/w kolegów : Kazimierza Suchińskiego , Edwarda Szmitowicza i Stanisława Gawła . Z kolei prezes Koła 25 wyróżnił Podziękowaniem kolegów : Tadeusza Ptasznika , Jana Kubicę , Ryszarda Rykalskiego , Józefa Kwietnia , Andrzeja Kućmierza , Witolda Filipowskiego , Ryszarda Szpona . Wręczono Certyfikaty nowoprzyjętym kolegom .

Kol. Edward Łakomy przedstawił krótką informację z obrad III KZD , w którym uczestniczył wraz z kol. Witoldem Filipowskim i Edwardem Szmitowiczem . Nasi delegaci byli b. aktywni podczas Zjazdu . W dyskusji głos zabrał prezes Koła 25 , wręczył medale pamiątkowe Koła 25 prezesowi ZG - gen. Stanisławowi Woźniakowi oraz skarbnikowi - Tadeuszowi Sąsiadkowi . Kol. E. Szmitowicz brał udział w pracach komisji skrutacyjnej .

Prezes zapoznał zebranych z Okólnikami ZG nr 1 , 2 i 3 .

Płk Edward Łakomy zrelacjonował spotkanie z Polonią Belgijską , w którym uczestniczył wraz z kol. Józefem Kwietniem i grupą oficerów 10 B.Log. z okazji 35-lecia jej działalności . W/w koledzy zostali wyróżnieni orderem Polonii Belgijskiej , zaś prezes Polonii – p. Edward Janowski uhonorowany został medalem pamiątkowym Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu .

Kol. K. Suchiński przedstawił stan opłacania składek członkowskich przez członków Koła . Zaapelował o terminowe uiszczanie składek . Poinformował o Uchwale ZG dot. podwyższenia od 1.01.2012 r. składki do 5 zł miesięcznie .

W imieniu Zarządu , prezes przedstawił propozycje awansowe i odznaczeniowe dla członków Koła 25. Stosowne wnioski zostaną sporządzone do 15.02.2012 r.

Zebrani zaakceptowali założenia do planu pracy Zarządu Koła na 2012 r.

Na koniec prezes złożył zebranym najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne , życząc zdrowia , radości , spokoju i satysfakcji z wykonywanej pracy . Prosił aby przekazać jego życzenia najbliższym .

Głos zabrali goście , kierując do zebranych słowa podziękowań za wkład pracy dla dobra naszego wojskowego środowiska oraz złożyli życzenia dalszej owocnej działalności i wszystkiego najlepszego w 2012 r.


Zaproszonych gości i członków Koła powitał członek ZG SKMP , prezes Koła 25 - płk Edward Łakomy


Medalem pamiątkowym Koła uhonorowany został prezes ZW ZŻWP - płk Zbigniew Owczarek


Certyfikat otrzymuje kol. Ryszard Dzido


Dyplomy uznania od ZG SKMP otrzymują : Kazimierz Suchiński...


...i Stanisław Gaweł


Podziękowania od prezesa Koła 25 otrzymują : Ryszard Rykalski...


...i Józef Kwiecień


Prezes Koła poinformował o przebiegu i uchwałach III Krajowego Zjazdu Delegatów








Do naszego Koła przyjęci zostali m.inn. Zdzisław Jażwiec , Sławomir Motaczyński , Marian Rudnicki , Mieczysław Fras , Józef Bartoszek








Uczestnicy zebrania


Życzenia dla członków Koła przekazali : prezes ZW ZKRPiBWP płk Stefan Szelka...


...i prezes ZW ZŻWP płk Zbigniew Owczarek

 

LO CAROLINUM - SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ
/ Nysa, 09.12.2011 r. /

Na zaproszenie dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego „ Carolinum ‘’ w Nysie , z gronem pedagogicznym i młodzieżą szkolną tej znanej i zasłużonej placówki oświatowej , spotkali się członek Zarządu Głównego SKMP ONZ , prezes Koła nr 25 w Opolu – płk w st. spocz. Edward Łakomy oraz członek Koła – st.chor.sztab. Stanisław Gaweł . Spotkanie to otwiera cykl przedsięwzięć , podejmowanych przez nasze Koło dla uczczenia przypadającej w 2013 r. 60-rocznicy udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych ONZ i 15-lecia Stowarzyszenia Kombatantów misji Pokojowych ONZ . Odbyło się ono w pięknie odnowionej auli Szkoły . W pierwszej części wystąpił prezes Koła 25 , który nakreślił historię i aktualny udział Polaków w misjach pokojowych , stabilizacyjnych i humanitarnych . Poinformował zebranych o konkretnych misjach , w których brali lub nadal biorą żołnierze polscy w różnych regionach świata , ich zadaniach , liczebności , kierownictwie a także poniesionych stratach . Akcentował wielki wysiłek naszego społeczeństwa i żołnierzy na rzecz umacniania pokoju i bezpieczeństwa na świecie , a także konieczność udziału Polski w misjach . Na tym tle przedstawił udział żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w misjach zagranicznych . Podzielił się swoimi wspomnieniami z misji w Egipcie / UNEF II / , w której brał udział , pełniąc służbę w Suezie jako zastępca dowódcy Wydzielonej Grupy „ SUEZ ‘’ .

Zachęcał młodzież szkolną i pedagogów do odwiedzania strony internetowej Koła nr 25 w Opolu / www.skmponz.opole.pl / , aby dowiedzieć się o misjach , w których uczestniczyli członkowie naszego Koła oraz o przedsięwzięciach realizowanych przez Koło na rzecz swoich członków , młodzieży i społeczeństwa Opolszczyzny .

W drugiej części ze swoimi wrażeniami z misji w Iraku i Afganistanu , podzielił się kol. Stanisław Gaweł . Barwnie opowiadał o codziennej służbie , tradycjach i obyczajach miejscowej ludności . Demonstrował przywiezione z misji eksponaty zarówno wyposażenia żołnierskiego , jak i stroje i przedmioty użytkowane przez miejscową ludność

Na zakończenie płk E. Łakomy wręczył dyrektorowi szkoły – mgr. Jerzemu Jałoszyńskiemu album obrazujący udział Polaków w misjach pokojowych oraz Informator o Kole nr 25 w Opolu .

Spotkanie uświetniły występy uczniów LO "Carolinum"


Aulę "Carolinum" wypełniła po brzegi młodzież





Spotkanie uświetniły występy dziewczyn


Prezes Koła 25 opowiadał o historii udziału Polaków w misjach i swoim pobycie na misji w Egipcie


Kol. S. Gaweł barwnie mówił o swoich wrażeniach na misji w Iraku i Afganistanie


Płk Edward Łakomy przekazał dyr. Jerzemu Jałoszyńskiemu album o udziale Polaków w misjach


Pamiątkowe zdjęcie / od lewej : J. Jałoszyński , E. Łakomy , S.Gaweł , J. Karaszewski /


W gabinecie dyrektora wymieniono poglądy na temat misji





Dyplomy dla prelegentów

 

POWRÓT IX ZMIANY PKW ISAF
/ 23.11.2011 r. /

Po 7 – miesięcznej trudnej służbie w Afganistanie , szczęśliwie powrócił do kraju cały kontyngent NSE z opolskiej 10 Brygady Logistycznej . Stacjonowali oni w GHAZNI i w bazie BAGRAM , zaopatrując wszystkie polskie pododdziały w niezbędny sprzęt i uzbrojenie .Nie służyliście na pierwszej linii – mówił dowódca brygady witając „ Afgańczyków ‘’ – ale bez waszego wsparcia ci z pierwszej linii nie wykonaliby swoich zadań . Dowódca NSE ppłk Janusz Gawłowski złożył meldunek o wykonaniu zadań .Płk Słodczyk podziękował im za wzorowe wypełnienie powierzonych im obowiązków . W swym wystąpieniu prezes Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu - płk w st.spocz. Edward Łakomy nawiązał do życzeń , które wypowiedział żegnając ich 28.lutego br. , aby wszyscy wrócili cali i zdrowi . I to się spełniło . Jesteście tu wszyscy . Życzył im zdrowia i udanego wypoczynku .

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów brygady .


Meldunek o wykonaniu zadań złożył dowódca NSE ppłk Janusz Gawłowski


Płk Adam Słodczyk dziękuje za wzorową służbę


Gratulacje od prezesa Koła nr 25 SKMP ONZ


"Afgańczycy" na zbiórce


Defilada pododdziałów



 

SPOTKANIE TOWARZYSKIE W NIEMODLINIE
/ 11.11.2011 r. /

Członkowie naszego Koła spotkali się na w dniu 11.11.br. na imprezie towarzyskiej z okazji Święta Niepodległości . Przygotowali ją koledzy : Witold Filipowski , Edward Szmitowicz i Kazimierz Suchiński . Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze . Było okazją do wielu rozmów i wspomnień z czasów naszych zagranicznych misji , jak również spraw bieżących . Wszyscy byli zgodni co do upływu czasu i potrzeby częstszych tego rodzaju spotkań .

Przed częścią towarzyską prezes wręczył kol. Januszowi Jasiulkowi medal „ Za zasługi dla SKMP ‘’ oraz z upoważnienia szefa WSzW akty nominacyjne na kolejne stopnie wojskowe w rezerwie – st. chor.sztab. kolegom : Kazimierzowi Suchińskiemu i Januszowi Jasiulkowi .


Medalem "za Zasługi dla SKMP" udekorowany został kol. Janusz Jasiulek


Akt mianowania na kolejny stopień wojskowy otrzymuje kol. Kazimierz Suchiński.




















Migawki ze spotkania towarzyskiego .



 

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W OPOLU
/ 11.11.2011 r. /

Kolejną już 93 rocznicę odzyskania niepodległości obchodzono w Opolu bardzo uroczyście .Po mszy w opolskiej katedrze , żołnierze , kombatanci , przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich , mieszkańcy , pododdział kawalerii , przeszli pod pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego . Okolicznościowe przemówienia wygłosili ; marszałek Józef Sebesta , wojewoda Ryszard Wilczyński i wiceprezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski . Salwa honorową i apelem pamięci uczczono poległych za Ojczyznę . Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową , poświęconą kadetom lwowskim . Pod pomnikiem złożono kwiaty .

W ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta . W parku niedaleko Placu Wolności można było zjeść smaczną grochówkę . Koło nr 25 SKMP ONZ w Opolu reprezentował na uroczystości kol. Edward Łakomy .


Przemawia marszałek Józef Sebesta


Zgromadzeni na Placu Wolności


Kwiaty złożył prezes Koła 25 kol. Edward Łakomy


Odsłonięto tablicę poświęconą kadetom lwowskim


Uroczysta sesja Rady Miasta



 

ODZNACZENIA MISJONARZY
/ 9-10.11.2011 r. /

W dniach 9-10.11.2011 r. w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu , dokonano uroczystego wręczenie odznaczeń uczestnikom misji zagranicznych . Kilkudziesięciu żołnierzy otrzymało z rąk zastępcy szefa WSzW „ Gwiazdy Iraku ‘’ , „ Gwiazdy Afganistanu ‘’ , „ Gwiazdy Czadu ‘’ oraz „ Gwiazdy Konga ‘’ . Są one podziękowaniem za wzorową służbę poza granicami kraju . Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście – prezes ZW ZKRPiBWP płk Stefan Szelka , członek ZG SKMP ONZ , prezes Zarządu Opolskiego Koła nr 25 płk Edward Łakomy oraz prezes ZW ZŻWP płk Zbigniew Owczarek .

Wśród wyróżnionych „ Gwiazdą Iraku ‘’ obecny był nasz kolega – sekretarz Zarządu Koła nr 25 Witold Filipowski .

Zastępca szefa WSzW oraz zaproszeni goście serdecznie pogratulowali wyróżnionym oraz życzyli im zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i pracy zawodowej .


Goście honorowi. Od lewej : płk Stefan Szelka , płk Edward Łakomy , płk Zbigniew Owczarek


Zastępca szefa WSzW płk Bogucki odczytuje rozkaz o wyróżnieniach


Odznaczony zostaje sierż. sztab. J. Szczygieł


Wyróżnienia odebrali żołnierze lub w zastępstwie ich rodziny


Pamiątkowe zdjęcie



 

SPOTKANIE Z POLONIĄ BELGIJSKĄ
/ Belgia, 22.10.2011 r. /

Z okazji 35 – lecia istnienia Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa Belgijsko-Polskiego w Regionie Centre , odbył się w dniu 22.10.2011 r. bal , na którym gościem honorowym był prezes Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu płk w st.spocz. Edward Łakomy .

W spotkaniu uczestniczyli ponadto przedstawiciele 10 Opolskiej Brygady Logistycznej i grupa oficerów rezerwy .

Obecny był konsul RP Jan Cibulla oraz władze samorządowe Regionu . Dokonania Towarzystwa oraz jego zadania na przyszłość przedstawił prezes Edward Janowski . Imprezę prowadził charge de mision a l’etrenger Michael Janowski . Spotkanie , w którym uczestniczyło ok. 350 członków Towarzystwa przebiegało w bardzo miłej i podniosłej atmosferze . Rozpoczął je występ zespołów tanecznych i śpiewaczych Towarzystwa , które zaprezentowały się w naszych polskich , ludowych tańcach oraz pieśniach .

W uznaniu zasług dla krzewienia polskości na obczyźnie i zaangażowania w rozwiązywaniu codziennych spraw członków Towarzystwa , jego prezes Edward Janowski uhonorowany został odznaczeniami belgijskimi i polskimi , dyplomami i podziękowaniami . Kol. Edward Łakomy wręczył prezesowi medal pamiątkowy Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu oraz przekazał najlepsze życzenia dla wszystkich członków Towarzystwa . Życzenia złożyli także pozostali członkowie opolskiej delegacji .

Z kolei Zarząd Towarzystwa postanowił odznaczyć kilku oficerów z Opola / w tym kol. Edwarda Łakomego i kol. Józefa Kwietnia / orderem „ Ordre des Compagnons de l’Aigle Blanc ‘’ .

Kol. Edward Łakomy poinformował konsula RP Jana Cibullę o zadaniach Stowarzyszenia i jego działalności , a także o ustaleniach niedawno odbytego III Krajowego Zjazdu Delegatów SKMP ONZ .

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze .

Przekazał : E. Łakomy





Występ zespołów polonijnych


W spotkaniu uczestniczyli m.inn. płk Edward Łakomy i płk Jerzy Dworucha


W rozmowie z prezesem Polonii Belgijskiej - Edwardem Janowskim


Rozmowa z konsulem RP w Belgii - Janem Cibullą


Orderem " Ordre des Compagnons de l'Aigle Blanc '' udekorowany został kol. Edward Łakomy


Order Polonii Belgijskiej


Dyplom


Prezes Polonii Belgijskiej Edward Janowski z odznaczonymi oficerami z Opola





Wręczenie medalu pamiątkowego Koła nr 25 SKMP w Opolu prezesowi Edwardowi Janowskiemu


W rozmowie z działaczem polonijnym





Zgromadzone pamiątki





Uczestnicy spotkania

 

III KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW SKMP ONZ
/ 15.10.2011 r. /

W dniu 15 października 2011 r. w Warszawie odbył się III Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ , w którym udział wzięło 59 delegatów z 47 kół SKMP ONZ . Nasze Koło reprezentowali kol.kol. Edward Łakomy , Witold Filipowski i Edward Szmitowicz . Na Zjazd przybyli także goście honorowi – p. Laurent Attar- Bayrou , prezydent Światowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju ( Solidiers of Peace International Association – SPIA ) , p. Yuri Donskoy , prezydent Ukraińskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju , przedstawiciele BBN i Sztabu Generalnego WP – gen. bryg. Krzysztof Szymański i gen.bryg. Ryszard Frydrych , minister Jerzy Kozłowski , prezes ZG ZKRPiBWP - płk w st.spocz. Henryk Strzelecki i inni .

Zjazd otworzył i sprawozdanie ZG Stowarzyszenia przedstawił prezes ZG – gen.bryg.w st.spocz.dr Stanisław Woźniak . Udzielono Absolutorium ustępującemu Zarządowi . Zebrani uczcili minutą ciszy wszystkich członków Stowarzyszenia oraz wszystkich „ żołnierzy pokoju ‘’ , którzy odeszli na wieczną wartę w czasie ostatniej kadencji . Prezydent SPIA udekorował prezesa ZG gen. Stanisława Woźniaka medalem „ Peace Commemoration Medal ‘’. Wręczono medale „ Za Zasługi dla SKMP ‘’ oraz dyplomy uznania . Takim dyplomem uhonorowano także nasze Koło . Kol. Edward Łakomy wręczył medale pamiątkowe Koła nr 25 prezesowi ZG – gen. Stanisławowi Woźniakowi oraz skarbnikowi ZG – kol. Tadeuszowi Sąsiadowi .

Wśród zagadnień poruszanych przez delegatów za najważniejsze uznać należy : ustawę o weteranach misji poza granicami państwa i jej stosowanie w praktyce , zmianę nazwy stowarzyszenia , współpracę z terenowymi samorządami , pozyskiwanie nowych członków oraz zadania na kolejną kadencję . Po ożywionej dyskusji / w której głos zabrał także kol. E. Łakomy / uchwalono nowy Statut , w którym znalazły się zapisy dostosowujące Statut do Ustawy o weteranach , a także związane z uzyskaniem statusu organizacji pożytku publicznego . Podkreślano znaczenie promocji Stowarzyszenia wśród weteranów misji w Iraku i Afganistanie . Cieszy dobra współpraca z jednostkami wojskowymi , WKU i WSzW , a także nadanie większej rangi świętu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ . Zjazd Wybrał nowe władze . Do ZG weszło 17 członków . Kierownicze funkcje sprawować będą : prezes ZG – gen. Stanisław Woźniak , wiceprezesi – kol. Jerzy Banach , Tadeusz Sąsiadek i Waldemar Wojtan ; sekretarzem generalnym został kol. Andrzej Toma , zaś Skarbnikiem kol. Irek Chodowiec .

Miło donieść , że do ZG SKMP ONZ wybrano prezesa naszego Koła – kol. Edwarda Łakomego . Nowemu Zarządowi życzono sukcesów i owocnej pracy dla dobra weteranów misji poza granicami państwa .


Na salę obrad wchodzą prezes SPIA oraz prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Zołnierzy Pokoju w towarzystwie J. Banacha


Zjazd otworzył prezes ZG - gen. Stanisław Woźniak





Uczestnicy Zjazdu


Przegłosowano zmiany w Statucie


Prezes ZG SKMP - gen. S. Woźniak rozmawia z prezesem ZG ZKRPiBWP - płk H. Strzeleckim


Referat sprawozdawczy wygłosił prezes SKMP - gen. S. Woźniak


Gen. Woźniak odznacza Yurija Donskoya medalem "Za Zasługi dla SKMP"


Dyplom uznania dla Koła nr 25 w Opolu odbiera kol. Edward Łakomy




Odznaczenia gen. Woźniaka medalem "Peace Commemoration Medal"


W dyskusji głos zabrał kol. Edward Łakomy


Kol. E. Łakomy wręczył medal pamiątkowy Koła nr 25 w Opolu prezesowi ZG SKMP gen. S. Woźniakowi....


...oraz skarbnikowi ZG kol. T. Sąsiadkowi


Wybrany na Zjeździe Zarząd Główny Stowarzyszenia


Członkiem ZG ZKMP ONZ został prezes naszego Koła - kol. Edward Łakomy


Pamiątkowe zdjęcie uczestników Zjazdu


Wymiana zdań z uczestnikami zjazdu


Nasi delegaci w rozmowie z J. Banachem...








...prezydentem SPIA Laurentem Attar-Bayrou...


...oraz Yurijem Donskoyoem

 

ZEBRANIE KOŁA NR 25
/ 3.10.2011 R. /

 

Pierwsze po wakacjach zebranie Koła było nad wyraz pracowite . W nasze szeregi wstąpiła kolejna grupa uczestników misji pokojowych . Legitymacje członkowskie otrzymali : st.szer. Adam Kozioł , st.sierż. Ryszard Dzido , szer. Waldemar Brocki i asp. Arkadiusz Kulasza .

Prezes wręczył przyznane przez Ministra Obrony Narodowej medale „ Za zasługi dla obronności kraju ‘’. Otrzymali je : złoty – ppłk w st.spocz. Czesław Gąsior , brązowe – kpr. rez. Tadeusz Szpunar , st.szer. rez. Jan Gołębiowski i st.szer. rez. Piotr Magosz .

Akty nominacyjne na kolejny stopień w rezerwie otrzymali : na stopień chor.sztab. – Kazimierz Suchiński i Janusz Jasiulek .

W spotkaniu uczestniczył poseł na Sejm RP – p. Tomasz Garbowski .

Prezes przedstawił relację z zadań realizowanych przez Zarząd i przez niego osobiście od maja br. Oto one :

  • spotkanie prezesa z posłem Tomaszem Garbowskim , poinformowanie o aktualnych zadaniach realizowanych przez Koło . Wręczenie legitymacji i Certyfikatu członka wspierającego Stowarzyszenia . Spotkanie odbyło się w dniu 6.06.br.
  • udział prezesa i skarbnika w pogrzebie członka naszego Koła Zdzisława Kowala , który odbył się 17.06.br.
  • udział prezesa w święcie 10 Brygady Logistycznej oraz udekorowanie sztandaru brygady medalem „ Za Zasługi dla SKMP ‘’ . Wręczenie d-cy brygady medalu pamiątkowego koła oraz listu gratulacyjnego z okazji święta brygady - 30.06.br.
  • udział prezesa w posiedzeniu Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu w dn. 24.06.br. Wręczenie medalu „ Za Zasługi dla SKMP ‘’ p. mgr. Leszkowi Kamińskiemu oraz dyplomów uznania p.mgr Elżbiecie Rogali i p. mgr. Damianowi Stankowiczowi. Wszyscy oni są członkami wspierającymi naszego Stowarzyszenia . Medalem pamiątkowym Koła 25 uhonorowany został dyrektor Szkoły – mgr Władysław Opoka .
  • udział prezesa w święcie Wojska Polskiego w dniu 15.08.br.
  • udział prezesa w pożegnaniu X zmiany PKW ISAF w dniu 25.08.br.
  • udzielenie wywiadu dla radia Opole – 25.08.br.
  • udział w II Opolskich Targach Organizacji Pozarządowych i zorganizowanie stoiska w holu Urzędu Marszałkowskiego . Udział w konferencji , poświęconej działalności organizacji pozarządowych w województwie opolskim - 23.09.br.

Kol. Edward Łakomy szczegółowo zapoznał zebranych z USTAWĄ z 19.08.2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa i odpowiadał na pytania dotyczące poszczególnych zapisów ustawy . Wokół tych zapisów rozwinęła się ożywiona dyskusja .

Prezes poinformował także o przesłanych do ZG propozycjach z naszego Koła dot. zmian w Statucie oraz struktury organizacyjnej Stowarzyszenia .

Rozpoczęliśmy już wstępne przygotowania do obchodów „ Dnia Peacekeepera -2011 ‘’ .

Omówiono stan przygotowań organizacyjnych do spotkania towarzyskiego członków Koła w dniu 11.11.br. Kierują nimi koledzy : Witold Filipowski , Edward Szmitowicz i Waldemar Brocki .


Instruktor Klubu p. Danuta Szołomicka informuje o organizowanych przez klub 10 Brygady wycieczkach.


Legitymacje członkowskie otrzymują koledzy : Arkadiusz Kulasza ...


... Waldemar Brocki....


....oraz Ryszard Dzido .


Złoty medal " Za Zasługi dla obronności kraju '' otrzymuje ppłk w st,spocz. Czesław Gąsior.


Brązowym medalem " Za Zasługi dla obronności kraju '' uhonorowany został Tadeusz Szpunar...


...oraz Henryk Magosz .


Awans do stopnia chor.sztab. otrzymał kol. Kazimierz Suchiński .


Dyplomy uznania wręczono kolegom : Tadeuszowi Szpunarowi , Januszowi Dobrowolskiemu i Tadeuszowi Ptasznikowi


W spotkaniu uczestniczył członek wspierający - p.poseł Tomasz Garbowski .

 

III OPOLSKIE TARGI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
/ 23.09.2011 r. /

 

Już po raz trzeci Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej wraz z Urzędem Marszałkowskim , zorganizowało Targi na których organizacje pozarządowe mogły zaprezentować to , czym zajmują się w swojej statutowej działalności . Prezentacja działalności miała miejsce na stoiskach wystawienniczych w hollu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu w dniu 23.09.br. Równocześnie odbyła się konferencja nt. „ Partycypacja społeczna ‘’ , w której udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych województwa opolskiego . W spotkaniu udział wziął marszałek Józef Sebesta . Prelegenci w swoich wystąpieniach dzielili się doświadczeniami w partycypacji społecznej we współpracy organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego , angażowania się społeczności lokalnej w procesie podejmowania decyzji , itp. Na zakończenie marszałek wręczył nagrody „ Opolska niezapominajka 2010 ‘’ dla najprężniej działających organizacji pozarządowych w naszym województwie .

Opolskie Koło nr 25 SKMP ONZ czynnie uczestniczyło w targach urządzając swoje stoisko wystawiennicze oraz biorąc udział w konferencji . Nasze stoisko spotkało się z dużym zainteresowaniem zwiedzających . Dyżurujący koledzy – Kazimierz Suchiński , Jan Kubica , Ryszard Rykalski , Tadeusz Ptasznik oraz Paweł Łyga informowali o działalności koła 25 oraz wręczali informatory o naszym kole . Udział w targach to znakomita okazja do promocji Koła wśród społeczeństwa Opolszczyzny . Koło nr 25 będzie uczestniczyć aktywnie w kolejnych targach .





Koledzy Jan Kubica i Kazimierz Suchiński na stoisku .


Materiały informujące o działalności koła





Dyżurują koledzy Edward Łakomy i Kazimierz Suchiński


W konferencji wziął udział marszałek Józef Sebesta


Program konferencji

 

ŚMIERĆ SAPERA
/ 18.08.2011 r. /

 

Z wielkim smutkiem i bólem , członkowie naszego Koła przyjęli wiadomość o tragicznej śmierci w dniu 18.08.2011 r. st.szer. Szymona Sitarczuka – sapera 1 Brygady Saperów w Brzegu , który zginął podczas wykonywania zadania bojowego w Islamskiej Republice Afganistanu . To wielka strata i tragedia dla rodziców . Jest on pierwszym żołnierzem z jednostki stacjonującej na Opolszczyźnie , który poległ na misji zagranicznej . St. szer. Szymon Sitarczuk był doświadczonym i znakomicie wyszkolonym saperem . Jako pierwszy polski żołnierz misji na początku sierpnia br. został przedstawiony do wyróżnienia tytułem honorowym „ Hero of the Battle ‘’ za zasługi bojowe i odwagę .














Pożegnanie st.szer. Szymona Sitarczuka w bazie GHAZNI .





Powitanie trumny ze zwłokami zmarłego sapera na lotnisku we Wrocławiu.














Pogrzeb st.sierż. / awansowany pośmiertnie / Szymona Sitarczuka na cmentarzu w rodzinnym Głogówku .




 

POŻEGNANIE X ZMIANY PKW ISAF
/ 25.08.2011 r. /

 

Na uroczystej zbiórce Brygady , pożegnano kolejną , już dziesiątą zmianę PKW ISAF , udającą się do Afganistanu na misję . W obecności zaproszonych gości , rodzin , wyjeżdżających żegnał dowódca brygady . W swym wystąpieniu nawiązał do dzisiejszego pogrzebu śp. sierż. Szymona Sitarczuka – sapera z 1 Brygady Saperów w Brzegu , który zginął w Afganistanie .Z tego powodu flaga opuszczona została do połowy masztu . Zaapelował do swoich podwładnych , wyjeżdżających na misję o czujność i rozwagę oraz życzył im szczęśliwego powrotu do kraju . W tym samym duchu wypowiedział się , prezes Koła nr 25 SKMP ONZ płk w st.spocz. Edward Łakomy . Życzył wyjeżdżającym żołnierzom żołnierskiego szczęścia i aby cali i zdrowi wrócili do kraju po wypełnieniu powierzonych im zadań .W składzie wyjeżdżających jest członek naszego Koła st.szer. Leszek Buczkowski . Opolscy logistycy spędzą w Afganistanie 8 miesięcy , zabezpieczając realizację zadań naszego kontyngentu .

21 sierpnia w bazie Ghazni został pożegnany przez przyjaciół , kolegów i koleżanki , a następnie trumna z ciałem śp. sierżanta Szymona Sitarczuka / został pośmiertnie awansowany i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Krzyża Wojskowego / , została uroczyście powitana w kraju na terenie lotniska wojskowego we Wrocławiu . W dniu 25.08.br. na cmentarzu w Głogówku odbyły się uroczystości pogrzebowe .


Wyjeżdżający żołnierze na zbiórce.


Meldunek o gotowości do wyjazdu złożył d-ca NSE PKW ISAF mjr Andrzej Łydka.


Życzenia szczęśliwego powrotu złożyła żołnierzom prezes ŚZŻ AK oraz prezes Koła nr 25 SKMP ONZ płk Edward Łakomy.


Serdeczne życzenia od harcerzy z Głubczyc.

 

OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W OPOLU
/ 15.08.2011 r. /

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w opolskiej katedrze , po czym zgromadzeni przeszli pod Ratusz , gdzie odbyła się główna część obchodów . W okolicznościowych przemówieniach marszałka Józefa Szebesty , wicewojewody Antoniego Jastrzębskiego były nawiązania do bitwy warszawskiej oraz duma z opolskich żołnierzy . Włodarze województwa opolskiego podkreślali rolę , jaką wojsko odgrywa w społeczeństwie Opolszczyzny , kraju oraz poza jego granicami podczas misji pokojowych . 13 żołnierzy 10 Brygady Logistycznej udekorowanych zostało medalem „ Gwiazda Iraku ‘’ , a ich dowódca płk Adam Słodczyk wyróżniony został odznaką „ Za Zasługi dla województwa opolskiego Salwą honorową uczczono pamięć poległych w walkach za Ojczyznę . Podczas wojskowego pikniku mieszkańcy miasta i regionu , młodzież , dzieci , mogli skosztować pysznej , wojskowej grochówki , obejrzeć historyczne wojskowe pojazdy , a także te używane obecnie / Rosomak , Hammer / , pokaz szkolenia ułana na koniu , itp.

Opolskie Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych – Koło nr 25 reprezentował na obchodach jego prezes płk w st. spocz. Edward Łakomy .


Szwadron kawalerii udaje się na Rynek ...


Przemarsz kompanii honorowej .


.... i na Rynku .


Dekoracja żołnierzy Brygady medalem " Gwiazda Iraku '' .


Marszałek J. Sebesta dekoruje dowódcę 10 B.Log. odznaką " Za Zasługi dla województwa opolskiego ''.


Salwa honorowa .


Wojskowa grochówka smakowała wyśmienicie .


Transporter " Rosomak '' cieszył się ogromnym zainteresowaniem .


W uroczystościach udział wziął prezes Koła nr 25 SKMP ONZ - kol. Edward Łakomy

 

DEKORACJA SZTANDARU 10 BRYGADY LOGISTYCZNEJ
/ 30.06.2011 R. /

 

Uroczyste obchody święta 10 Brygady Logistycznej rozpoczęły się od mszy św. Z kolei uczestnicy rocznicowych obchodów udali się na plac apelowy , gdzie odbyła się dalsza część uroczystości . Dowódca brygady płk Adam Słodczyk w swym wystąpieniu podkreślił wzorowe wykonywanie zadań przez swoich podwładnych w kraju i za granicą oraz złożył im życzenia dalszej ofiarnej służby oraz pomyślności w życiu osobistym . Odczytano rozkazy przełożonych , wręczono medale wyróżniającym się żołnierzom . Na wniosek Opolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 25 , Prezes ZG wyróżnił 10 Brygadę Logistyczną w Opolu , medalem „ Za Zasługi dla SKMP ‘’. Aktu dekoracji sztandaru brygady dokonał w imieniu Prezesa ZG , prezes Koła nr 25 w Opolu - płk st.spocz. Edward Łakomy . Wyróżnienie brygady medalem „ Za Zasługi dla SKMP ‘’ jest wyrazem uznania dla dowództwa i kadry za pomoc i efektywne wspieranie działalności Koła 25 . Prezes Koła przekazał na ręce dowódcy list gratulacyjny z okazji święta Brygady oraz medal pamiątkowy Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu . Jednym z wyróżnionych „ Gwiazdą Iraku ‘’ został członek naszego Koła st.chor.sztab. Stanisław Gaweł .


Dowódca brygady wita się z żołnierzami.


Zaproszeni goście.


Prezes Kola nr 25 płk w st.spocz. Edward Łakomy dekoruje sztandar Brygady medalem " Za Zasługi dla SKMP ''.


Akt nadania medalu.


Oddanie honorów sztandarowi Brygady


Pogoda niestety nie dopisała.


Gwiazdą Iraku odznaczony został członek Koła nr 25 kol. Stanisław Gaweł.


Nastąpiło " oberwanie '' chmury.


Dalsza część uroczystości odbyła się w sali tradycji .


Prezes wręczył dowódcy brygady medal pamiątkowy Koła 25...


....oraz przekazał List gratulacyjny z okazji święta Brygady .

 

ZASŁUŻYLI NA WYRÓŻNIENIE
/ 28.06.2011 r. /

 

Zarząd Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu wysoko ocenia zaangażowanie i aktywność członków wspierających Stowarzyszenia , w tym nauczycieli Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Wspierają oni statutową działalność Koła , zwłaszcza w obszarze patriotyczno-obronnego wychowania młodego pokolenia oraz poszerzania wiedzy nt. roli i udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych na całym świecie . Wsparcie ze strony naszych nauczycieli ma konkretny wymiar – to administrowanie stroną internetową Koła nr 25 przez Leszka Kamińskiego , tłumaczenie na j.angielski przez Elę Rogalę oraz przygotowywanie uczniów do konkursu tematycznego przez Damiana Stankowicza . Czynią to kosztem własnego czasu , społecznie . Zarząd Koła z uznaniem odnosi się do takich postaw , dając temu wielokrotnie wyrazy w postaci listów pochwalnych , dyplomów uznania , itp. Podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej „ Elektryczniaka ‘’ w dniu 28.06.br. , prezes Zarządu Koła nr 25 udekorował Leszka Kamińskiego medalem „ Za Zasługi dla SKMP ‘’ oraz wręczył Eli Rogali i Damianowi Stankowiczowi dyplomy uznania .Natomiast dyrektor szkoły mgr Władysław Opoka uhonorowany został medalem pamiątkowym Koła nr 25 w Opolu za okazywane wsparcie dla Stowarzyszenia oraz pomoc w organizacji wystawy nt. „ 10-lecia Koła nr 25 ‘’ w Zespole Szkół Elektrycznych .


Prezes Koła poinformował grono pedagogiczne ZSEl. o dokonaniach nauczycieli tej szkoły , jako członków wspierających Stowarzyszenia.


Dekoracja mgr inż. Leszka Kamińskiego medalem " Za Zasługi dla SKMP ''.


Dyplomem uznania wyróżnieni zostali : mgr Elżbieta Rogala ...


....mgr Damian Stankowicz ....


Prezes Koła wraz z wyróżnionymi nauczycielami .


Medalem pamiątkowym Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu wyróżniony został dyrektor ZSEl. mgr Władysław Opoka .



 

OSTATNIA DROGA
/ 17.06.2011 r. /

Z wielkim smutkiem członkowie Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu przyjęli wiadomość o śmierci naszego kolegi chor. rez. Zdzisława KOWALA . Przez wiele lat służył w jednostkach 10 Dywizji Zmechanizowanej wzorowo wypełniając swe żołnierskie obowiązki , a po przejściu do rezerwy zajął się głównie szkoleniem pracowników ochrony oraz ochroną obiektów . Od chwili zgłoszenia akcesu do Koła nr 25 , bardzo aktywnie włączył się do pracy społecznej na rzecz Koła . Dokumentował różne wydarzenia , filmował , wykonywał zdjęcia . Przygotowywał materiały do konkursów z okazji „ Dnia Peacekeepera ‘’ . Wspaniały kolega , życzliwy , zaangażowany . Jego praca nie pójdzie na marne . Będzie kontynuowana .

W uroczystościach pogrzebowych , które miały miejsce w Krosnowicach Kłodzkich w dniu 17.06.br. , pożegnali Zdzisława członkowie Zarządu – kol. Edward Łakomy i kol. Kazimierz Suchiński . Prezes Koła złożył kondolencje wdowie Janinie oraz zapewnił , że zawsze może liczyć na naszą pomoc i wsparcie .

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !


.


.


.

 

Obchody dnia Peacekeepera 2011 r.
/24.05.2011 r./

 

Program opolskich obchodów święta weteranów misji pokojowych , podobnie jak w latach poprzednich był bardzo bogaty i obejmował 2 konkursy – plastyczny i tematyczny / obydwa adresowane do młodzieży szkół wszystkich typów od podstawowej do ponadgimnazjalnych / , spotkanie ze st.chor.sztab. Stanisławem Gawłem , który kilkanaście dni temu powrócił z Afganistanu / VIII zmiana NSE ISAF / , pokazy filmów z misji , spotkanie młodzieży z weteranami misji zagranicznych – członkami naszego Koła , zwiedzanie Sali Tradycji 10 Brygady Logistycznej , pokaz sprzętu , itp.

W konkursie tematycznym uczestniczyło 10 zespołów / po 3 osoby / ze szkół ponadgimnazjalnych Opolszczyzny – łącznie 33 uczniów . Rozwiązywali test składający się z 45 pytań z zakresu struktury i działalności ONZ oraz udziału Polaków / żołnierzy i policjantów / w misjach pokojowych w l. 1953-2010 .

W klasyfikacji drużynowej najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola / opiekun p.mgr Damian Stankowicz / . Kolejne miejsca zajęły zespoły : Zespół Szkół w Paczkowie , Stowarzyszeniowe LO w Paczkowie . Indywidualnie Michał Kocot i Łukasz Furca zajęli ex quo pierwsze miejsce prezentując dobrą znajomość tematu .

Najlepsi / miejsca I – VI / otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy , zaś 3 czołowe zespoły wyróżniono pucharami .

W rozstrzygniętym wcześniej konkursie plastycznym w poszczególnych grupach / 4 / , najwyżej oceniono prace :

- w gr. I / kl .I –III / szkół podstawowych = 7 – letnia Kamilka Bocianowska

- w gr. II / kl. IV – VI / PSP = Kamil Gawron

- w gr. III / gimnazja / = Kornelia Dytko

- w gr. IV / szkoły ponadgimnazjalne / = Marta Nowak

Nagrodę specjalną jury przyznało Natalii Sługockiej za oryginalną pracę w kształcie podręcznika z pięknymi ilustracjami wewnątrz .

W klasyfikacji szkół w poszczególnych grupach najlepsze okazały się :

* w gr. I - PSP Szybowice

* w gr. II - PSP Szybowice

* w gr. III – NGS Paczków

* w gr. IV – I LO w Oleśnie

Łącznie prac nadesłano 147 . Na pokonkursowej wystawie pokazano 25 prac. Ich autorzy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi i dyplomami . Ponadto najlepsze zespoły w poszczególnych grupach uhonorowano pucharami .

Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek / pączki , napoje , ciastka , herbata / po którym z wielkim zaciekawieniem obejrzeli filmy z misji , m.inn. z Afganistanu i wysłuchali opowieści kol. Gawła z Afganistanu .

W kolejnym punkcie programu , laureaci konkursów / zdobywcy pierwszych miejsc / wzięli udział w uroczystej części obchodów , a mianowicie w spotkaniu z członkami naszego Koła i zaproszonymi gośćmi , podczas którego zostały im wręczone nagrody rzeczowe , dyplomy i puchary . Wręczali honorowi goście – opolski wicekurator p. Rafał Rippel , szef WSzW – płk Andrzej Kućmierz , komendant WKU w Opolu – ppłk Jan Rybak , prezes ZW ZKRPiBWP – płk w st.spocz. , zarazem honorowy członek naszego Stowarzyszenia – Stefan Szelka .

W/w serdecznie gratulowali młodzieży sukcesów i życzyli dalszych osiągnięć oraz pogłębiania tematyki misji pokojowych .

Prezes Zarządu Koła udekorował medalem „ Za Zasługi dla SKMP ‘’ gen . bryg. Edwarda Szwagrzyka oraz st.chor. sztab. Stanisława Gawła . Podziękowania za zaangażowanie na rzecz Koła otrzymali : płk Andrzej Kućmierz , ppłk Wiesław Stebelski , ppłk Tadeusz Ptasznik . Przyjęto w szeregi Koła st.szer. Leszka Buczkowskiego . Medal pamiątkowy Koła otrzymał Wiesław Kaszowski . Członkiem wspierającym Koła został poseł na Sejm RP Tomasz Garbowski / z powodu ważnych spraw nieobecny na spotkaniu / .

Szef WSzW wręczył prezesowi Koła kol. Edwardowi Łakomemu akt nominacyjny na stopień pułkownika .

Spotkanie z młodzieżą upłynęło w miłej , serdecznej atmosferze .

W części organizacyjnej dokonano wyboru delegatów na II KZD w osobach : płk Edward Łakomy , ppłk Witold Filipowski i kpr. Edward Szmitowicz .

Przyjęto Uchwałę w sprawie „ Harmonogramu ‘’ opieki nad grobami zmarłych kolegów w br. oraz Uchwałę o skreśleniu z listy członków kolegów : Floriana Cimoszczyka i Stanisława Majchrowicza / ten drugi na własną prośbę / .

Złożono wiązankę kwiatów pod tablicą w koszarach 10 B.Log. , upamiętniającą 30-rocznicę wylotu III zmiany PWJS na Bliski Wschód .

Żołnierska grochówka smakowała wszystkim wyśmienicie , a kol. Ryszard Rykalski pięknie deklamował wiersze .

Opiekunowie dziękowali organizatorom za bardzo udane obchody , zaś prezes Koła zaprosił wszystkich znów za rok . Do zobaczenia .

Przesłał : E.Łakomy.




Rozpoczyna się konkurs tematyczny


.


Uczennice z PSP Szybowice przy swoich pracach


Szef WSzW płk A. Kućmierz wręcza prezesowi Koła akt nominacyjny na stopień pułkownika


Wicekurator R. Rippel wręcza nagrodę i dyplom Michałowi Kocotowi z ZSEl. za zajęcie I miejsca w konkursie tematycznym


Kapitanowie najlepszych zespołów w konkursie tematycznym odebrali puchary i dyplomy


Laureaci I miejsc w czterech grupach wiekowych w konkursie plastycznym


Uczestnicy spotkania


W sali tradycji 10 B.Logistycznej


Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 30-rocznicę wylotu III zmiany PWJS na Bliski Wschód


Pamiątkowe zdjęcie pod tablicą


Grochówka smakowała wyśmienicie


List gratulacyjny od Komendanta WKU Opole


Dyplomy...








... podziękowania ...


Prezes Koła wręczył legitymację oraz Certyfikat członka wspierającego Stowarzyszenia posłowi na Sejm RP - Panu Tomaszowi Garbowskiemu .


.



 

UROCZYSTOŚCI NA GÓRZE ŚW.ANNY
/ 21.05.2011 r. /

 

W dniu 21.05.2011 r. na Górze św. Anny , z okazji 90-rocznicy wybuchu III powstania śląskiego , odbyła się , z udziałem i pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego , podniosła uroczystość . Gospodarzami uroczystości pod Pomnikiem Czynu Powstańczego byli marszałkowie województwa śląskiego i opolskiego . Obecni byli wojewodowie wicewojewodowie obydwu województw , senatorowie , posłowie , poczty sztandarowe szkół województwa opolskiego , młodzież , harcerze , kombatanci oraz inni zaproszeni goście .Przed południem Prezydent wziął udział w otwarciu wystawy , poświęconej powstaniom śląskim w Muzeum Czynu Powstańczego . Następnie uczestniczył w uroczystej mszy św. w intencji wszystkich ofiar III powstania śląskiego . Po mszy pochód z udziałem Prezydenta RP przeszedł pod Pomnik Czynu Powstańczego . Pod Pomnik przybyły także grupy rekonstrukcyjne żołnierzy powstania w historycznych mundurach - polskie , brytyjskie , francuskie , włoskie . W strojach i mundurach z tamtego okresu wystąpili aktorzy , którzy wcielili się w postaci dyktatora III powstania - Wojciecha Korfantego i trzech członków Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej – generałów : Henri Le Ronda i Armando de Marinisa oraz pułkownika Harolda Persivala . Odbył się Apel Pamięci , a kompania honorowa oddała salwę . O bohaterstwie powstańców , ich dążeniu do przyłączeniu Śląska do Macierzy , ale i o dzisiejszej woli współpracy z Niemcami , mówił w swym wystąpieniu Prezydent RP Bronisław Komorowski , który nawoływał do pojednania mówiąc : „ Nie pora na powroty do dawnych podziałów i konfliktów , nie pora na powroty do zdezaktualizowanych i anachronicznych konceptów politycznych ‘’ . Głos zabierali także ambasador Niemiec - Rudiger Freiher von Fritsch oraz marszałkowie województw śląskiego i opolskiego . Złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem . W części artystycznej wystąpił m.inn. Zespół Pieśni i Tańca „ Śląsk ‘’ , Zespół Pieśni i Tańca Opole . Wśród zaproszonych gości był również prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych – Koła nr 25 w Opolu – płk rez. Edward Łakomy , który w imieniu Zarządu Koła złożył pod pomnikiem Czynu Powstańczego , wiązankę kwiatów .

Przekazał : Edward Łakomy .


Przybył Prezydent RP Bronisław Komorowski.


Wojciech Korfanty w asyście dowódców wojsk alianckich


Grupy powstańców


Obecni są żołnierze wojsk ochraniających przebieg plebiscytu . Francuzi ...


...Włosi ...


...Anglicy


Prezydent Komorowski w otoczeniu gospodarzy regionu


Delegacje organizacji kombatanckich . Wśród nich prezes Koła nr 25 SKMP - płk rez. Edward Łakomy


Prezes Koła składa wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego


Orkiestra i chór Filharmonii Śląskiej


Prezes Koła z pełnomocnikiem Marszałka d/s kombatantów i osób represjonowanych Januszem Wójcikiem

 

SZTANDAR DLA ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WP
/ 20.05.2011 r. /

 

20 maja 2011 r. Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zapisze w swoich kronikach jako szczególnie ważny i doniosły . Bowiem w tym dniu organizacja wojewódzka otrzymała z rąk wiceministra Obrony Narodowej generała Czesława Piątasa sztandar – jako pierwsza organizacja wojewódzka w kraju . Na uroczystej zbiórce na placu apelowym 10 Brygady Logistycznej stawili się członkowie Związku – byli żołnierze służący kiedyś w jednostkach na terenie województwa opolskiego , zaproszeni goście honorowi , młodzież , harcerze , przedstawiciele służb mundurowych i związków kombatanckich , a wśród nich prezes Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu płk rez. Edward Łakomy . Członkowie ZŻ WP na Opolszczyźnie należą do b. aktywnych , co podkreślił w swoim wystąpieniu prezes ZG – gen. dyw. w st.spocz. Zdzisław Rębacz , co nas uczestników misji pokojowych cieszy , z uwagi na ścisłą współpracę między naszymi organizacjami . Z tej okazji prezes Koła 25 złożył na ręce prezesa ZW ZŻ WP – płk Zbigniewa Owczarka serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia dla całego Związku . Wręczono odznaczenia – Powstańcze Krzyże Pamięci i medale „ Opiekun miejsc pamięci narodowej ‘’. Dodam , że złotym medalem „ Opiekun mpn ‘’ udekorowany został kol. Edward Łakomy . Po uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni na żołnierski obiad .

Przekazał : E. Łakomy .


Na uroczystość przybył wiceminister ON - gen. Czesław Piątas.


Dokonał wbicia gwoździa w drzewce sztandaru


Wręczył sztandar prezesowi ZW ZŻ WP w Opolu - płk w st.spocz. Zbigniewowi Owczarkowi


Złotym medalem " Opiekun miejsc pamięci narodowej '' odznaczeni zostali : płk Adam Słodczyk , płk w st.spocz. Józef Magiera i płk w st.spocz. Edward Łakomy


Wyróżnienie srebrnym medalem " Opiekun miejsc pamięci narodowej ''

 

SZCZĘŚLIWE POWROTY
/ 19.05.2011 r. /

 

W dniu 19.05.2011 r. na placu apelowym 10 Brygady Logistycznej w Opolu , podczas uroczystej zbiórki powitano VIII zmianę NSE ISAF Afganistan . Bohaterami uroczystości było 75 logistyków , którzy po prawie 8-miesięcznej misji wszyscy cali , szczęśliwie powrócili do kraju . Nasi logistycy pod dowództwem majora Jacka Kunysza służbę pełnili w GHAZNI i BAGRAM oraz w innych bazach , gdzie znajdują się polscy żołnierze .

Wśród witających byli obecni przedstawiciele władz administracji państwowej i samorządowej , władz miejskich Opola , rodziny „ misjonarzy ‘’ , młodzież szkolna , przedstawiciele innych służb mundurowych , kombatantów . Dowódca Brygady serdecznie podziękował „ Afgańczykom ‘’ wzorowego wypełnienia zadań i życzył zasłużonego odpoczynku .

W imieniu Zarządu Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu głos zabrał prezes płk rez. Edward Łakomy , który nawiązując do swoich słów wypowiedzianych podczas żegnania VIII zmiany , wyraził radość , że wszyscy w komplecie powrócili do Opola , do swoich bliskich . Podziękował im także za godne reprezentowanie munduru żołnierza polskiego za granicą i życzył zdrowia , powodzenia w służbie i w życiu osobistym oraz wszelkiej pomyślności . Oddzielne podziękowania skierował do powracających z misji członków naszego Koła – kol. Stanisława Gawła i Grzegorza Danowskiego .


Przeglądu wojsk dokonuje d-ca 10 B.Log. - płk Adam Słodczyk.


Meldunek o wykonaniu zadań złożył d-ca VIII zmiany - mjr Jacek Kunysz.


Goście witają żolnierzy VIII zmiany .


Afgańczyków wita płk A. Słodczyk.


Defilada żolnierzy VIII zmiany.





Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości.




 

ŚWIĘTO „ SKORPIONÓW ‘’
/ 14.05.2011 r. /

 

W dniu 14.05.2011 r. przypada kolejna już 67-rocznica bitwy o Monte Cassino .Opolskie Stowarzyszenie „ Pancerny Skorpion ‘’ kultywuje bojowe tradycje Pułku 4 Pancernego „ Skorpion ‘’ oraz 5 Brygady Pancernej „ Skorpion ‘’ . W programie uroczystych , rocznicowych obchodów , zaplanowano mszę św. W intencji poległych i zmarłych żołnierzy Pułku 4 Pancernego i 5 Brygady Pancernej , złożenie kwiatów na grobie płk Stanisława Glińskiego – ostatniego dowódcy pułku , złożenie kwiatów / w tym roku wyjątkowo pod pomnikiem Bojowników Walk O Polskość Śląska Opolskiego , spotkanie z władzami miasta w ratuszu i na koniec spotkanie towarzyskie w klubie „ Skorpion ‘’.

Stowarzyszenie „ Pancerny Skorpion ‘’ pragnie ocalić od zapomnienia bojowe tradycje 4 Pułku . W tym celu np. organizuje od kilku lat wyjazdy szwadronu Wojskowych Pojazdów Historycznych oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 3 Dywizji Strzelców Karpackich na obchody rocznicowe pod Monte Cassino , organizuje coroczne Oficerskie Rajdy Konne „ Skorpiona ‘’ , utrzymuje ścisłe kontakty z młodzieżą szkolną , przekazując jej wiedzę i patriotyczne tradycje . W rocznicowych obchodach „ Skorpionów ‘’ uczestniczył prezes Koła nr 25 w Opolu – płk rez. Edward Łakomy , który złożył na ręce prezesa „ Skorpionów ppłk Zbigniewa Koziarza serdeczne gratulacje i życzenia dalszej owocnej działalności oraz wręczył mu medal pamiątkowy Koła nr 25 SKMP ONZ .


Złożenie kwiatów na grobie pierwszego dowódcy Pułku 4 Pancernego - płk Stanisława Glińskiego.


Zabytkowe pojazdy na ulicach Opola..





Składanie kwiatów na Placu Wolności.


Kwiaty pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego złożyła delegacja Koła nr 25 SKMP ONZ


- prezes płk rez. Edward Łakomy i sekretarz ppłk rez. Witold Filipowski.


W Ratuszu .


Prezes Koła nr 25 przekazuje życzenia dla " Skorpionów ''.


Medalem pamiątkowym Koła nr 25 uhonorowany został prezes Stowarzyszenia " Pancerny Skorpion '' ppłk rez. Zbigniew Koziarz .

 

ŻOŁNIERSKO-KOMBATANCKIE SPOTKANIE
/ 09.05.2011 r . /

 

W dniu 6.05.2011 r. w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej , odbyło się tradycyjne żołniersko-kombatanckie spotkanie z okazji 66-rocznicy zakończenia II wojny światowej . W spotkaniu uczestniczyli kombatanci , przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą opolskim Ryszardem Wilczyńskim na czele , władz samorządowych , wojewódzkich i miejskich , przedstawiciele związków kombatanckich i byłych żołnierzy zawodowych , a wśród nich prezes Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu – płk rez. Edward Łakomy . Podczas uroczystości wręczono najbardziej zasłużonym na rzecz środowiska kombatanckiego Kombatanckie Krzyże Pamiątkowe oraz medale „ Opiekun miejsc pamięci narodowej ‘’ . Prezes Koła nr 25 SKMP w imieniu Prezesa ZG udekorował medalem „ Za Zasługi dla SKMP ‘’ płk w st.spocz. Stefana Szelkę – honorowego członka naszego Stowarzyszenia . Okolicznościowe wystąpienia oraz wspólny żołnierski posiłek zakończyły uroczyste obchody .


Gości powitał dowódca 10 brygady Logistycznej płk Adam Słodczyk.


W uroczystości uczestniczył prezes Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu - płk rez. Edward Łakomy.


Wojewoda Ryszard Wilczyński odznaczył kombatantów II wojny medalem " Opiekun miejsc pamięci narodowej '' .

 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE W KOLE NR 25

 

W dniu 28.02.2011 r. w Kole nr 25 SKMP ONZ w Opolu , odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze . Wśród zaproszonych gości obecni byli : prezes ZW ZKRPiBWP – płk Stefan Szelka , prezes ZW ZŻ WP – płk Zbigniew Owczarek , wiceprezes Stowarzyszenia 10 SDZ – ppłk Antoni Chorzewski .

Zebranie otworzył prezes Koła nr 25 – ppłk Edward Łakomy , witając serdecznie członków Koła i zaproszonych gości . Następnie wręczył pisma pochwalne dla wyróżniających się w minionej kadencji członków Koła . Wyróżnieni zostali : Ryszard Rykalski , Jan Kubica , Ryszard Szpon , Kazimierz Suchiński , Andrzej Kućmierz , Eugeniusz Kuczer , Zbigniew Trafiał , Tadeusz Ptasznik , Zdzisław Kowal , Józef Kwiecień , Wiesław Stebelski , Jan Zięciak i Paweł Łyga . Przyjęto w szeregi członków wspierających Tomasza Garbowskiego – posła na Sejm RP , Janusza Olechnowicza – st. wizytatora ds. obronnych w Kuratorium Oświaty , Damiana Stankowicza i Elżbietę Rogalę – nauczycieli Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu . Prezes przedstawił informację z posiedzenia ZG SKMP . Poinformował o wystąpieniu z wnioskami awansowymi i odznaczeniowymi na najaktywniejszych członków . Dalszą część prowadził kol. Zbigniew Trafiał . Referat ustępującego Zarządu wygłosił kol. Edward Łakomy . Wskazał na najważniejsze zadania statutowe , realizowane w tej krótkiej , bo trwającej niespełna 3 lata kadencji . Zaliczył do nich : uroczyste obchody 10 –lecia Stowarzyszenia i 10 –lecie opolskiego Koła , cykliczne konkursy dla młodzieży szkolnej nt. udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych , spotkania z kadrą zawodową 10 B.Log. i 1 B.Sap. , wystawę fotograficzną nt. 10-lecia Koła 25 , którą obejrzało wielu Opolan , prowadzenie strony internetowej Koła , udział prezesa w powitaniach i pożegnaniach kolejnych zmian misji afgańskiej . W dyskusji poruszano sprawy bezpośrednio dotykające członków / warunki zdrowotne , bytowania , organizacja wypoczynku ,itp. . /

Wybrano nowe władze Koła w osobach :

    do Zarządu Koła :
  • Edward Łakomy – prezes
  • Witold Filipowski - sekretarz
  • Kazimierz Suchiński - skarbnik
    do Komisji Rewizyjnej :
  • Zbigniew Trafiał - przewodniczący
  • Ryszard Rykalski - wiceprzewodniczący
  • Jan Kubica - sekretarz

Opracował : E. Łakomy


Listy pochwalne prezesa Koła otrzymują : Zdzisław Kowal


.... Witold Filipowski


....... Ryszard Szpon


Medalem " Za Zasługi dla SKMP '' wyróżniony został Witold Filipowski


Uczestnicy zebrania


Nowy Zarząd Koła nr 25


Prezes wręcza legitymacje i Certyfikat " członka wspierającego '' Januszowi Olechnowiczowi z Kuratorium Oświaty

 

ZOSTALIŚMY WYRÓŻNIENI

 

Podczas posiedzenia Zarządu Głównego SKMP ONZ , które odbyło się w dniu 26.02.2011 r. w Warszawie , ogłoszono wyniki współzawodnictwa na najlepszą stronę internetową Koła .Jury pracujące pod kierownictwem płk Zbigniewa Bednarskiego przyznało I miejsce Kołu nr 16 ze Szczecina , II miejsce zajęło koło nr 1 z Bydgoszczy . Miło poinformować , że zaszczytne III miejsce przypadło Kołu nr 25 z Opola . Zwycięski zespół otrzymał puchar przechodni Prezesa ZG , a kolejne Koła uhonorowano dyplomami .

Obecny na posiedzeniu prezes ZG Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych płk inż. Henryk Strzelecki , udekorował wyróżniających się członków naszego Stowarzyszenia , izraelskim medalem „ Za Zasługi w kultywowaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o wolność podczas II Wojny Światowej ‘’ . Jednym z wyróżnionych był prezes Koła nr 25 w Opolu – ppłk rez. Edward Łakomy .


Posiedzenie ZG otworzył i prowadził prezes gen. Stanisław Woźniak.


Uczestnicy posiedzenia ZG.


Dyplom otrzymuje prezes Koła 25 - kol. Edward Łakomy.


Dyplom


Gratulacje od prezesa ZG dla R. Kellera z Bydgoszczy i E. Łakomego z Opola .


Płk H. Strzelecki dekoruje kol. Edwarda Łakomego medalem izraelskim .


Odznaczeni wraz z płk Strzeleckim i gen. Woźniakiem .


Uczestnicy posiedzenia / w środku płk Strzelecki , gen. dyw. Izydorczyk i gen. bryg. Woźniak / .













 

POŻEGNANIE IX ZMIANY NSE ISAF

 

W dniu 28.02.2011 r. na terenie 10 Brygady Logistycznej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy IX zmiany , udających się na afgańską misję . Ponad 70 logistyków pod dowództwem ppłk Janusza Gawłowskiego będzie przez pół roku zabezpieczać logistycznie naszych żołnierzy . Opolscy logistycy są znakomicie przygotowani do wykonania powierzonych im zadań . Przeszli 6-miesięczne szkolenie , szczegółowe badania lekarskie , zaliczyli ćwiczenie dopuszczające ich do wyjazdu .

Logistyków żegnały rodziny oraz przybyli na tę uroczystość goście – biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek , przedstawiciele Śląskiego Okręgu Wojskowego , władz wojewódzkich administracji państwowej i samorządowej , policji , straży granicznej , służby więziennej , a także związków kombatanckich W imieniu Zarządu Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu głos zabrał prezes Koła ppłk Edward Łakomy , który życzył wyjeżdżającym logistykom żołnierskiego szczęścia i powrotu po wypełnieniu zadań na misji .


Wyjeżdżający logistycy na zbiórce .


Wśród żegnających obecny był prezes Koła nr 25 ppłk rez. Edward Łakomy .


Dowódcą IX zmiany NSE jest ppłk Janusz Gawłowski / pierwszy z lewej /.


Przemawia dowódca 10 BLog. płk Adam Słodczyk .


Głos zabrał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek .


Defilada pododdziałów .

 

WERSJA ANGIELSKA STRONY INTERNETOWEJ KOŁA NR 25 SKMP ONZ W OPOLU /20.01.2011 r./

 

W dniu 20.01.2011 r. Koło nr 25 SKMP ONZ w Opolu uruchomiło swoja stronę internetową w wersji angielskiej . Na razie tłumaczenie obejmuje wydarzenia w 2009 r. ale już w przygotowaniu są wydarzenia z 2010 r. Jest to zasługą zespołu w składzie : Edward Łakomy , Elżbieta Rogala i Leszek Kamiński .

Pomysłodawcą wersji angielskiej jest prezes Koła , który potem kierował zespołem przygotowującym materiał . Wersja angielska stała się koniecznością dotarcia do jeszcze szerszego kręgu odbiorców . Wystarczy prześledzić kto wchodzi na naszą stronę , aby to potwierdzić / Australia , Izrael , Jordania , Belgia , Holandia / . Adresujemy tę wersję także do naszych rodaków rozsianych po całym świecie , którzy mają polskie korzenie , ale już językiem polskim się nie posługują . Strona nasza cieszy się uznaniem i jest często odwiedzana – od V. 2008 r . do 20.01.2011 r. odwiedziło ją 8.420 internautów . Zapraszam również do odwiedzania naszej strony kolegów – członków Stowarzyszenia .

Przygotował : E. Łakomy.

 

ZASŁUGUJĄ NA UZNANIE /19.01.2011 r./

 

W dniu 19.01.2011 r. w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu miał miejsce bardzo miły akt wręczenia podziękowań dla nauczycieli tej szkoły , którzy czynnie zaangażowali się w pracy społecznej na rzecz Opolskiego Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ . Stowarzyszenie , skupiające uczestników wojskowych misji pokojowych prowadzi m.inn. działalność popularyzatorską osiągnięć i doświadczeń Polski w misjach pokojowych , wyjaśniającą społeczeństwu , w tym głównie młodzieży szkolnej , roli i znaczenia ONZ , NATO i Unii Europejskiej w zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa , wygaszaniu konfliktów na świecie oraz budowy wzajemnego zaufania i współpracy .

Opolskie Koło należy do przodujących w kraju , cieszy się uznaniem władz wojewódzkich , miejskich , a także oświatowych i wojskowych . W jego szeregach są żołnierze pełniący misje w różnych regionach świata / Kambodża , Egipt , Namibia , Czad , Syria , Liban , Kosowo , Bośnia i Hercegowina , Chorwacja , Macedonia / . Członkowie Koła spotykają się z młodzieżą szkolną , kadrą zawodową 10 Brygady Logistycznej i 1 Brygady Saperów w Brzegu , organizowane są cykliczne konkursy dot. udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych , konkursy plastyczne o tej samej tematyce , a także wystawy dokumentujące osiągnięcia Koła nr 25 SKMP ONZ w Opolu . Koło zostało odznaczone m.inn. złotym medalem „ Opiekun miejsc pamięci narodowej ‘’ oraz odznaką „ Za Zasługi dla województwa opolskiego ‘’ . Koło posiada własną stronę internetową , uważaną za jedną z najciekawszych i najaktualniejszych stron Kół SKMP ONZ w kraju .

Te dokonania Koła to także zasługa wspaniałych nauczycieli szkoły : kol. Leszka Kamińskiego – administratora strony , Eli Rogali – przygotowującej wersję angielską strony / jest już gotowa wersja wydarzeń w 2009 r. ; w przygotowaniu jest zaś wersja 2010 r. oraz Damiana Stankowicza – opiekuna zespołów szkolnych , biorących udział w konkursach / w 3 ostatnich latach nasze zespoły zajmowały miejsca I –II . / .

Prezes Koła – kol. Edward Łakomy wręczył w/w Podziękowania za wielki wkład pracy . Jednocześnie Zarząd Koła przyjął Uchwałę o przyjęciu w/w w szeregi Koła jako członków wspierających . Uroczystego wręczenia legitymacji i Certyfikatów koleżance i kolegom dokonał prezes Koła , życząc im dalszej owocnej współpracy , satysfakcji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym . Przypomniał także , iż kol. Leszek Kamiński na wniosek Zarządu Koła w VIII. 2009 r. odznaczony został brązowym medalem „ Za Zasługi dla Obronności Kraju ‘’ .

Opracował : E. Łakomy.


Prezes Koła informuje zebranych o dokonaniach nauczycieli ZSEl.


Wyróżnieni nauczyciele. Od lewej : Leszek Kamiński , Ela Rogala , Damian Stankowicz.


Podziękowanie otrzymuje Leszek Kamiński .


Wręczenie Certyfikatów